Šiauliuose vėl grįžtama prie Menų inkubatoriaus steigimo klausimo. Pernai projekto vykdymas buvo sustabdytas, nes tam prieštaravo pragmatiškai mąstantys miesto Tarybos nariai, visuomenė, menininkų bendruomenė, užprotestavo Viešųjų pirkimų tarnyba, tyrimo ėmėsi teisėsauga. Tačiau įslaptinto vizito į Šiaulius metu Ch. Frenkelio fabriko griuvėsius aplankiusi ūkio ministrė Birutė Vėsaitė atgaivino miesto tėvų viltis prikelti iš eksmero Genadijaus Mikšio bičiulio Stasio Karitono už 325 000 litų nusipirktą “kažką”. Tiesiog nekyla ranka rašyti “pastatą” – greičiau tai, kas iš jo liko. Šiemet miestelėnai buvo pakviesti dar kartą pasitarti, regis, dėl jau pernai išspręsto klausimo.
Susitikimo pradžia bei pasitarimo dalyvių sudėtis bylojo, kad valdžia pasiruošė puikiai: meistelėnų apie dešimt, o savivaldybės tarnautojų ar jiems prijaučiančių - bent tris kartus daugiau. Atvyko analogiško projekto dalyviai iš Telšių. Viešųjų ryšių požiūriu dešimtuku dešimtbalėje sistemoje vertintinas renginio moderatoriaus pasirinkimas: juo save įvardijo Ch. Frenkelio rūmų šeimininkas - Šiaulių “Aušros” muziejaus direktorius Raimondas Balza. Paveldo apsaugos sistemoje dirbusiam, o vėliau tapusiam garsaus šalies muziejaus vadovu R. Balzai šypsosi sėkmė. Plečiasi muziejaus ūkis – puikiai veikia prie Šiaulių Žaliūkių malūno pastatyta malūninko sodyba, kurioje ekskursantų grupės registruojasi dvi savaites į priekį. R. Balzos vadovaujamas kolektyvas leidžia knygas, dažnai atnaujina temines ekspozicijas, o svarbių Lietuvai datų paminėjimas tapo “Aušros” muziejaus tradicija, sukviečiančia minias miestelėnų. Ką tik restauruotame Ch. Frenkelio rūmų skvere vyksta koncertai ir t. t. ir pan. Taigi, vieta beveik pasmerkto Menų inkubatoriaus projekto reanimacijai parinkta talentingai…
Iš ligos patalo pakilęs Šiaulių meras socialdemokratas Justinas Sartauskas trumpai, nepaminėdamas jau išleistų milijonų, priminė projekto priešistorę. “Kur klaida, kad nesusišnekame su bendruomene?”, - klausė meras, tarsi apgailestaudamas, kad savivaldybės kvietimu į renginį atėjo toks kuklus mietelėnų būrelis. Derėtų Saulės miesto galvai pasidomėti, kokius blyškius, skystus skelbimus šia tema skelbia jo pavaldiniai, gal tuomet suprastų, kad žmonės ne atsitiktinai ignoruoja valdiškus renginius. Tokiose “priemonėse” į tribūnas įsilaipinę postringauja ir savimi gėrisi Tautos tarnai, o rinkėjui žodis suteikiamas renginių pabaigoje, kai visi - tiek organizatoriai, tiek dalyviai - būna pikti ir išvarginti valdžios demagogijų.
Ir atnaujintų diskusijų apie Šiaulių Menų inkubatorių metu moderatorius R. Balza vis drausmino klausiančius - “kiekvienas klausiame tik po vieną klausimą” - ribodamas jų teisę žinoti. O meras socialdemokratas J. Sartauskas, apibūdindamas renginį, buvo nuoširdus iki graudulio: “NEDIDELĖS REIKŠMĖS SUSITIKIMAS. VISKĄ LEMIA POLITIKAI, SUPRANTANTYS, KO MIESTUI REIKIA.”
Už Menų inkubatoriaus projekto įgyvendinimą pasisakė šie menininkai: Kultūros paveldo departamento prie LR Kultūros ministerijos Šiaulių teritorinio padalinio vyriausiasis valstybinis inspektorius Zenonas Stundžia (“PASTATAS, KOL NESUDEGĖ, NEBUVO PAVELDAS. ĮTRAUKĖ Į REGISTRĄ TIK PO GAISRO”), įmonės “Šiaulių prekybos pramonės ir amatų rūmų” direktorius Alfredas Jonuška (“DERGIAM SAVO MIESTĄ. BŪKIM TELŠIŲ PRIEMIESČIU”), Šiaulių pramonininkų asociacijos prezidentas Arūnas Rupšys (“VERSLAS INVESTUOS, JEI MATYS GYVYBĘ”), dizaineris Darius Linkevičius (“BUVO GERAI, BET SUSIPYKOM SU VISUOMENE. VAIKŠTOM KAIP LENINAS SU BASLIU. NORISI AIŠKUMO”), jaunasis menininkas Audrius Grigalaitis (“KAVOS IR ARBATOS KUR ATSIGERTI, PRIE TALKŠOS EŽERO? MENŲ INKUBATORIUS – ŠANSAS JAUNIEMS MIESTO KŪRĖJAMS PADARYTI PROVERŽĮ”), Lietuvos architektų sąjungos Šiaulių skyriaus pirmininkas Šarūnas Sabaliauskas (“APLINK ŠIAULIŲ ARENĄ FORMUOJASI SPORTO KOMPLEKSAS. APLINK MENŲ INKUBATORIŲ KURSIS MENO APLINKA”), buvusi Šiaulių sporto Arenos statybos priežiūros grupės narė, TAFISA viešinimo specialistė, žurnalistė Nijolė Veršinskienė („JAUNIMAS VIETOS NETURI. JIEMS TAS PATS, KAIP STATOMA. SVARBU REZULTATAS. PAŽĮSTU KŪRYBINĮ JAUNIMĄ“), juvelyras Vytautas Jonutis („AR KAS NORS IŠ ČIA SUSIRINKUSIŲ MATĖ ANGELĄ? JEI NE MENININKAI, NEŽINOTUMĖT, KAIP JIS ATRODO. AŠ NEŽINAU, KIEK ŠIAULIUOSE GALERIJŲ“)...
Pastarasis oratorius du kartus sukėlė šurmulį salėje, nes išėjo kalbėti auditorijai, nebendravusiai su angelais, tačiau žinančiai Šiaulių meno galerijų skaičių. Apie analogišką Menų inkubatorių Telšiuose galite pasiskaityti internete – www.telmi.lt, kad įsitikintumėte, kiek ten “įkurta“ darbo vietų ir suprastumėte, kiek žemaičių sostinės žmonės patiria išlaidų dėl taip reklamuojamo projekto, vykdomo nuo 2007 metų. Beje, kokrečios informacijos apie Telšių menų inkubatoriaus sąnaudas rasti nepavyko...
Diskusija į vienus vartus būtų pasibaigusi, nes „veršių tautos“, anot šviesios atminties buvusio LR Finansų ministro Romualdo Sikorskio, atstovai susirinkime nedominavo, o garbiojo „ROTARY“ klubo nariai savo dalyvavimu bei iškalba puošė unikaliąją Ch. Frenkelio rūmų salę.
Tačiau pasigirdo skulptoriaus Gintauto Lukošaičio balsas: „O tiems, kas prieš, ar neleisite pasisakyti?“. Leido. Ir Lietuvoje pripažintas menininkas susirinkusiems priminė priešistorę - kodėl pernai Menų inkubatoriaus steigimui Šiauliuose pasipriešino visuomenė. „Telšių menų inkubatoriaus pastato būklė buvo gera, Šiauliuose - griuvėsiai. Telšiai už 1500 kv. m. šildymą moka apie 200 000 litų, Šiauliuose 3500 kv. m. šildymui vargu ar užteks 700 000 litų per sezoną. Apie du milijonus litų kainuos vien šiluminė trasa. Beje, o kur trys mero J. Sartausko bendrapartiečiai socdemai, dabar Seimo nariai, į Seimą rinkimų kampanijos metu išjoję ant Menų inkubatoriaus kritikos arkliuko? Ar E. Žakario, V. Simulik, A. Mockaus vizijos pasikeitė?“, - klausė G. Lukošaitis.
Solidžiausiai diskusijas baigė Šiaulių Tarybos narys, konservatorius Aurimas Nausėda, pademonstravęs politikui neįtikėtiną nuoseklumą. “Aš pernai buvau prieš šį projektą ir nuomonės nepakeičiau. 600 000 litų jau išleista studijoms bei projektavimo darbams. Statybų paslaugos pabrango. Tebevyksta teisminiai ginčai. Ūkio ministrė B. Vėsaitė pareiškė, kad „visų menų inkubatorių veikla prieštaringai vertinama. Tokios pat nuomonės ir Seimo Audito komitetas“. Šiauliams reikės skolintis 8 milijonus litų, kad įgyvendintų šį projektą. Vien teritorijos sutvarkymui reikia 200 000 litų“, - skaičiavo A. Nausėda.
Renginys baigėsi. Padėtas “paukščiukas”, nes skandalingojo projekto svarstymas su visuomene įvyko. Valdžios ir su ja pinigų virkštele susijusių menininkų ketinimai žūtbūt stumti projektą – aiškūs. Šių eilučių autorės nuomone, Šiauliams reikia naujų projektų, perspektyvios veiklos. Tik vargu ar tokių aferų ir nepagarbos žmonėms kaina?
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]