2024 m. gruodžio 22 d.

 

Meno dialogas: Ž. Kempino personalinė paroda J. Tinguely muziejuje

Paskelbta: 2013-06-04 11:39 Autorius: www.pilotas.lt

Birželio 4 dieną Šveicarijoje, J. Tinguely muziejuje, atidaroma personalinė lietuvių menininko Ž. Kempino paroda. Niujorke gyvenančio menininko kūryba, eksponuojama 1 500 m² ploto muziejaus erdvėse, kuria savitą dialogą su šveicarų skulptoriaus Jeano Tinguely darbais. Muziejus, kurį suprojektavo žymus šveicarų architektas Mario Botta, įkurtas istoriniame Bazelio parke "Solitude".

Ekspozicija - per 4 aukštus

Bazelyje įsikūręs J. Tinguely muziejus Ž. Kempinui suteikė šansą surengti iki šiol didžiausią menininko personalinę parodą. Apie 1 500 m² paroda čia užima 4 ekspozicijų aukštus. Ją sudaro tiek nauji, tiek senesni darbai, kurie perkuriami  pritaikant muziejaus erdvėms.

Niujorke gyvenantis lietuvių menininkas Ž. Kempinas, naudodamas paprasčiausias priemones, kuria kinetinius minimalistinius darbus, atmosferines erdvines instaliacijas, kurios ne tik techniškai sudėtingos, bet ir įspūdingos vizualiai. Savo darbuose jis žaidžia oru, lengvumu, o kūrinių reljefus lemia laikas ir atsitiktinumas.

Dinamika ir tylus mąslumas

Lankytojas pateks į parodą pro „Šviesos stulpus“ (2013 m.) – du 8 metrų aukščio cilindrus. Kiekvieną jų sudaro kelios koncentrinės magnetinių vaizdo juostų eilės, virpančios pučiant ventiliatoriui ir pridengiančios iš cilindrų sklindančią ryškią šviesą. Šis ekstravertiškas, daug dėmesio patraukiantis dinamiškas darbas įrengtas erdvioje salėje tarp didžiulių mechaninių J. Tinguely skulptūrų. Tačiau Ž. Kempino kūriniams būdingas ir tylus mąslumas, kurį atrandame greta įrengtoje instaliacijoje „Paralelės“ (2007 m.). Į lygiagrečias vaizdo juostas, ištemptas per visą patalpos ilgį ir kuriančias vandens paviršiaus įspūdį, galima pažvelgti iš viršaus, užlipus į balkoną, ir iš apačios, stovint patalpoje.

Viename gražiausių muziejaus pasažų, vadinamame „Barca“, atvirame koridoriuje, vedančiame iš pirmojo į antrąjį aukštą, su langais į Reiną, Ž. Kempinas įrengė „Laiko juostą“ (2013 m.): vertikaliai kabančios lygiagrečios juostos keičia vaizdą pro langus. Žvelgiant tiesiai, plonytės juostos tarsi išnyksta ir leidžia gėrėtis Reino gamtovaizdžiu, bet, kreipiant žvilgsnį į šalį, instaliacija uždengia langus ir ant matinių bei blizgių juostos paviršių kuria lūžtančios šviesos ir atspindžių žaismą.

Lengvumo ir nesvarumo poezija

Viršutiniame aukšte, kurį sudaro keturios klasikinių proporcijų patalpos, apšviestos pro stoglangius krintančios šviesos, įrengtos dar dvi instaliacijos. „Pjūvį“, kaip ir „Paraleles“, sudaro arti viena kitos lygiagrečiai kabančios juostos, bet jų poveikis stulbinamai kitoks. Čia jos driekiasi įstrižai patalpos, todėl sunku suvokti erdvės perspektyvą, o erdvinės proporcijos tampa neaiškios. Paskutiniame kambaryje juostos tarsi kažkokiu stebuklingu būdu laikosi ore ir ant sienų. Tai lengvumo ir nesvarumo poezija, suteikianti sparnus mūsų asmeninėms svajonėms.

Rūsyje įrengtoje instaliacijoje „Pokylių salė“ (2010 m.) Ž. Kempinas kuria energijos apraišką: čia ventiliatoriai, spalvotos lemputės, vaizdo juostos ir veidrodinė folija sukasi sudėtingame stichijų šokyje. Tai tarsi šviesos ir erdvės moduliatorius, kuriame žiūrovai gali paklysti.

Verčia suabejoti suvokimo įpročiais

Ž. Kempinas yra stichijų burtininkas, derinantis natūralius ir dirbtinius reiškinius tarsi inžinierius ar orfizmo atstovas. Faktūros ir efekto kontrastas įspūdingai atskleistas jo ankstyvajame darbe „Mėnulio eskizas“ (2005 m.). Iš pačių paprasčiausių medžiagų – kartoninio, iš vidaus juodai nudažyto vamzdžio, lipnios juostos ir 35 mm skaidrės rėmelio – sukurtas dangaus stebėjimo prietaisas, veikiantis kaip periskopas: pritvirtinus jį vos per kelis milimetrus nuo sienos blyškioje šviesoje tarsi išryškėja kraterių nusėtas Mėnulis juodame dangaus skliaute. Tačiau iš tiesų žvelgiame į maždaug 10 cm skersmens sienos lopinėlį: iliuziją kuria tekstūra, balti dažai ir specialus apšvietimas. Nors viskas akivaizdu ir nieko nepaslėpta, šis efektas verčia mus suabejoti savo suvokimo įpročiais.

Parodą, surengtą glaudžiai bendradarbiaujant su autoriumi, kuruoja J. Tinguely muziejaus direktorius R. Wetzelis. Ji muziejuje veiks iki rugsėjo 22 dienos.

Ž. Kempinui atstovauja galerija "Vartai" Vilniuje, "Yvon Lambert" Paryžiuje ir galerija "Leme" San Paule.

Parengta pagal galerijos „Vartai“ informaciją.

www.pilotas.lt

Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras