Kovo 17-ąją buvęs Tarybų Sąjungos vadovas Michailas Gorbačiovas naujienų agentūrai „Interfax“ pareiškė, kad kovo 16-osios Krymo referendumas „ištaisė sovietinės eros klaidą“, todėl žmonių valia neturėtų būti baudžiama sankcijomis.
„Anksčiau Krymas buvo sujungtas su Ukraina pagal sovietinius įstatymus, tiksliau, pagal komunistų partijos įstatymus, neatsiklausus žmonių, o dabar žmonės nusprendė ištaisyti šią klaidą. Tai turėtų būti sveikintina, o ne baudžiama paskelbiant sankcijas“, – teigė M. Gorbačiovas.
M. Gorbačiovas gyrė referendumą, akcentuodamas, kad jis „atspindėjo Krymo gyventojų troškimus“.
Buvęs Tarybų Sąjungos vadovas griežtai sukritikavo Rusijai dėl Krymo referendumo skiriamas sankcijas: „Norint skelbti sankcijas, reikia labai rimtų priežasčių. Ir jas patvirtinti turi Jungtinės Tautos. Krymo žmonių valia ir galimas Krymo susijungimas su Rusija nėra tokia priežastis.“
Kovo 16-ąją 96,77 proc. balso teisę turinčių Krymo gyventojų pasisakė už pusiasalio autonomiją ir prisijungimą prie Rusijos. Mažiau kaip 4 proc. balsavusiųjų referendume norėjo, kad Krymas liktų Ukrainos sudėtyje. Krymo parlamentas po referendumo vienbalsiai pritarė pusiasalio integracijai į Rusiją.
Tokį pat skaičių, tiksliau, suapvalintą iki 96,8 proc., pateikia ir Vakarų spauda.
Kryme gyvena apie 2 mln. žmonių. Referendume balsavo 83,1 proc. balso teisę turinčių Krymo gyventojų.
Tuo metu JAV, Europos Sąjunga, Kanada, Japonija jau nusprendė skirti naujas sankcijas Rusijai.
Tačiau 135 Krymo referendumo stebėtojai iš 23 šalių kovo 17-ąją oficialiai pareiškė, kad balsavimas buvo laisvas ir atitiko tarptautinius standartus.
Proukrainietiško šaltinio an.crimea.ua duomenimis, Krymo referendumą stebėjo Europos Parlamento, nacionalinių Europos šalių parlamentų nariai, tarptautiniai ekspertai iš Lenkijos, Austrijos, Prancūzijos, Vokietijos, Belgijos, Bulgarijos, Vengrijos, Graikijos, Italijos, Latvijos.
Kovo 17-ąją 22 val. 30 min. Maskvos laiku Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pasirašė įsakymą „Dėl Krymo Respublikos pripažinimo“: „1. Atsižvelgiant į 2014 m. kovo 16 d. įvykusiame Krymo referendume Krymo tautų valios pareiškimą, Krymo Respublika, kurios miestas Sevastopolis turi ypatingą statusą, pripažįstama suverenia ir nepriklausoma valstybe. 2. Šis Įsakymas įsigalioja nuo jo pasirašymo datos.“
Krymas jau kreipėsi į Jungtines Tautas, siekdamas, kad jos pripažintų jį kaip suverenią valstybę.
Oficialiai Kryme dabar galioja dvi valiutos – Rusijos rublis ir Ukrainos grivina (hryvnia). Dvivaliutystė truks apie pusę metų.
Kovo 17-ąją įkurtas Krymo bankas, kuris paskelbė, kad nuo šiol visi mokesčiai, kuriuos tekdavo mokėti Kijevui, liks Krymo Respublikos biudžete.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]