2024 m. rugpjūčio 7 d.

 

Minėsime 75-ąsias Gedulo ir vilties, Okupacijos ir genocido dienų metines

2
Paskelbta: 2015-06-14 11:43 Autorius: ekspertai.eu
Nuotr. aut. – Alfredas Pliadis.
Nuotr. aut. – Alfredas Pliadis.

Birželio 15 d. krašto apsaugos ministras Juozas Olekas, Lietuvos kariuomenės vadas generolas majoras Jonas Vytautas Žukas, kiti krašto apsaugos sistemos vadovybės atstovai ir kariai dalyvaus Gedulo ir vilties dienos ir Okupacijos ir genocido dienos 75-ųjų metinių minėjimo renginiuose, skirtuose tragiškoms netektims ir pasipriešinimui atminti.

Ministras ir kariuomenės vadas dalyvaus iškilmingame minėjime Seimo konferencijų salėje ir Nepriklausomybės aikštėje vyksiančioje Valstybės vėliavos ceremonijoje. Jos metu pagerbiant tragiškas netektis, visus žuvusius už Lietuvos laisvę ir Nepriklausomybę, skambant Lietuvos kariuomenės orkestro atliekamam Lietuvos himnui, Lietuvos kariuomenės Garbės sargybos kuopos kariai Valstybės vėliavą nuleis per trečdalį stiebo. Taip pat, visi žuvę už Lietuvos laisvę bus pagerbti visuotine tylos minute.

Okupacijos, genocido ir sovietmečio aukų pagerbimo ceremonija taip pat bus surengta prie paminklų politiniams kaliniams ir tremtiniams Aukų gatvėje, o prie Naujosios Vilnios geležinkelio stoties memorialo vyks atminimo renginys.

Taip pat, pagerbiant okupacijos, genocido ir sovietmečio aukas, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro kieme vyks atminimo valanda-koncertas. Antakalnio kapinėse bus atidengiamas monumentas žuvusiems už Lietuvos laisvę.

1941 m. birželio 14 d., 3 val. ryto, Sovietų Sąjungos represinės struktūros pradėjo masiškai tremti Lietuvos gyventojus į atokias šiaurines teritorijas. Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro duomenimis, per keletą dienų į gyvulinius vagonus buvo sugrūsta ir iš Tėvynės išvežta apie 18 tūkst. Lietuvos gyventojų.

Pagrindinis pirmojo trėmimo tikslas buvo akivaizdus: pašalinti iš Lietuvos gyventojus, pasižyminčius aktyvia tautine savimone. Tremtis neaplenkė nė vieno Lietuvos gyventojų sluoksnio, bet labiausiai nukentėjo inteligentija.

GEDULO IR VILTIES, OKUPACIJOS IR GENOCIDO ATMINTINŲ DIENŲ RENGINIŲ PROGRAMA

Programa:

Birželio 14 d., sekmadienis

12.30 val. Šv. Mišios Vilniaus Arkikatedroje bazilikoje.

14 val. Koncertas Vilniaus Arkikatedroje bazilikoje. Įėjimas nemokamas.

18 val. Koncertas Gedulo ir vilties dienai paminėti šv. Jonų bažnyčioje. Įėjimas nemokamas.

Birželio 15 d., pirmadienis

9.20 val. Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro parengtos parodos „12-asis kilometras: 1942–1943 m. Sverdlovske sušaudyti Lietuvos piliečiai“ atidarymas Vitražo galerijoje.

10 val. Iškilmingas minėjimas, skirtas Lietuvos okupacijos 75-mečiui, Gedulo ir vilties dienai paminėti, Lietuvos Respublikos Seimo Kovo 11-osios Akto salėje.

11.59 val. Tylos minutė – pilietinė akcija nekaltoms okupacijos aukoms atminti.

12 val. Valstybės vėliavos pakėlimo ceremonija Nepriklausomybės aikštėje.

12.30 val.  Okupacijos, genocido ir sovietmečio represijų aukų pagerbimo ceremonija prie paminklų politiniams kaliniams ir tremtiniams Aukų gatvėje, Vilniuje (priešais Lukiškių aikštę).

14 val. Atminimo valanda prie Naujosios Vilnios geležinkelio stoties memorial

14 val. Pirmosios sovietų okupacijos aukos pasieniečio, Šaulių sąjungos nario Aleksandro Barausko atminimo pagerbimo ceremonija jo žūties vietoje Ūtos kaime (Varėnos rajonas).

16 val. Monumento žuvusiems už Lietuvos laisvę atidengimas Antakalnio kapinėse.

16 val. Atminimo valanda–koncertas Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro kieme.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
2. Dzūkija
(2015-06-14 14:03:18)
(78.62.212.240) Parašė:

Ar galima skausmą išmatuoti...Kas nukentėjo daugiau,kas mažiau...



1. Paprastas
(2015-06-14 13:02:36)
(88.118.179.138) Parašė:

„Pagrindinis pirmojo trėmimo tikslas buvo akivaizdus: pašalinti iš Lietuvos gyventojus, pasižyminčius aktyvia tautine savimone.“.... „Aktyvia“ tai suprantama, bet kas yra „tautinė savimonė“ ir koks jos išreiškimo būdas, tai jau didelis klausimas. „Tremtis neaplenkė nė vieno Lietuvos gyventojų sluoksnio, bet labiausiai nukentėjo inteligentija“. Manau tai jau melas. Lietuvoje 1939 m. buvo 2 880 tūkst. gyventojų. Miestuose gyveno tik 659 tūkst., o kaimuose net 2 221 tūkst. . Klausimas - kiek gyventuoju sluoksnių buvo Lietuvoje?



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras