Valstybės kontrolė praneša baigusi visų ministerijų, septynių išteklių fondų (Valstybės iždo, Privatizavimo, Rezervinio (stabilizavimo), Garantinio, VĮ Ignalinos atominės elektrinės eksploatavimo nutraukimo, Valstybinio socialinio draudimo ir Privalomojo sveikatos draudimo), Vilniaus universiteto ir Kauno technologijos universiteto, dviejų valstybinių mokslinių tyrimų institutų centrų (Fizikinių ir technologijos mokslų ir Inovatyvios medicinos), Kūno kultūros ir sporto departamento, dviejų mokesčių fondų (Muitinės ir Valstybinės mokesčių inspekcijos) bei penkių teismų (Šilutės rajono apylinkės, Kauno miesto apylinkės, Kauno rajono apylinkės, Panevėžio miesto apylinkės, Lietuvos Aukščiausiojo Teismo) 2012 metų finansinius (teisėtumo) auditus ir pateikė šioms institucijoms ataskaitas, išvadas ir rekomendacijas.
Visoms ministerijoms Valstybės kontrolė turėjo pastabų dėl valstybės lėšų ir turto valdymo ir naudojimo, rašoma pranešime.
Pasak Valstybės kontrolės, buvo netinkamai vykdyti viešieji pirkimai (keičiamos pirkimo sąlygos ir sutarties nuostatos, paslaugos perkamos be viešųjų pirkimų, nesilaikyta sutarčių sąlygų). Biudžeto asignavimai naudoti pažeidžiant teisės aktus (atsiskaitymas už lėšų panaudojimą buvo atliekamas ne laiku ir netinkamai, lėšos naudojamos nenumatytiems avansiniams mokėjimams, neužtikrintas teisingas lėšų planavimas ir jų paskirstymas bei kita).
Perduodant ir naudojant valstybės turtą taip pat buvo pažeidžiami teisės aktai, nustatė Valstybės kontrolė.
Žemės ūkio ministerijai pareikšta neigiama nuomonė dėl sutelktųjų finansinių ataskaitų rinkinio, nes jai pavaldi Nacionalinė žemės tarnyba netinkamai apskaitė laisvos valstybinės žemės vertę, neteisingai registravo iš žemės pirkėjų gautas sumas, padarė kitų apskaitos klaidų, o Nacionalinės mokėjimo agentūros ir Valstybinės augalininkystės tarnybos ataskaitose rasta ir kitų neteisingų duomenų.
Auditoriai atsisakė pareikšti nuomonę dėl Švietimo ir mokslo ministerijos (ŠMM) sutelktųjų finansinių ataskaitų rinkinio, kadangi ŠMM negalėjo prisiimti atsakomybės dėl 13 universitetinių įstaigų duomenų, nes jos į ŠMM sutelkimo sudėtį įtrauktos jau pasibaigus ataskaitiniam laikotarpiui. Be to, auditoriai nustatė reikšmingų ministerijos Valstybės kontrolei pateikto sutelktųjų finansinių ataskaitų rinkinio ir Viešojo sektoriaus apskaitos ir ataskaitų sutelkimo informacinėje sistemoje esančių duomenų nesutapimų, kurių ŠMM negalėjo paaiškinti ir neturėjo teisės taisyti, nes nekontroliavo universitetinių įstaigų finansinės veiklos.
Auditoriai nustatė klaidų Aplinkos, Finansų, Kultūros, Susisiekimo, Sveikatos apsaugos, Teisingumo ir Užsienio reikalų ministerijų sutelktųjų finansinių ataskaitų rinkiniuose. Dėl jų sudarymo teisingumo minėtoms institucijoms pareikšta sąlyginė nuomonė.
Finansinio audito rezultatai parodė, kad Kūno kultūros ir sporto departamentas dalį patikėjimo teise valdomo ilgalaikio turto viešosioms įstaigoms ir asociacijoms perdavė nesilaikydamas teisės aktuose nustatytos tvarkos. Dalis Kūno kultūros ir sporto rėmimo fondo lėšų, kurias administruoja departamentas, paskirstytos ir panaudotos nesilaikant teisės aktų reikalavimų.
Atkreipiamas dėmesys, kad antri metai iš eilės atsisakyta pareikšti nuomonę dėl Valstybinės mokesčių inspekcijos mokesčių fondo ataskaitų teisingumo, nes fondo apskaita tvarkoma pažeidžiant Buhalterinės apskaitos ir Viešojo sektoriaus atskaitomybės įstatymus bei Viešojo sektoriaus apskaitos ir finansinės atskaitomybės standartus.
Valstybės kontrolė neigiamas išvadas pateikė dėl Valstybinio socialinio draudimo ir Privatizavimo fondų finansinių ataskaitų rinkinių, nes fonduose buvo netinkamai tvarkoma apskaita, o ataskaitose pateikta netiksli informacija.
Besąlyginė nuomonė pareikšta dėl teismų, kuriuose buvo atliekami finansiniai (teisėtumo) auditai (išskyrus 2012 metais dar veikusį Kauno rajono apylinkės teismą), finansinių ataskaitų rinkinių.
„vkontrole.lt“, „ekspertai.eu“ inf.