Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys. Nuotr. facebook.com |
Sausio 3 d. hematologas profesorius Eduardas Vaitkus viešai kreipėsi į Sveikatos apsaugos ministrą Arūną Dulkį.
Ministro buvo prašoma atsakyti į konkrečius klausimus, dėl pirmą gyvenimo parą skiepijamų naujagimių vakcina nuo hepatito B infekcijos. Klausimai kilo matant didelį farmacininkų nesąžiningumą pelnantis iš mokesčių mokėtojų kišenės, visa tai suderinus su dar nesąžiningesniais politikais.
Dėl viešo paklausimo, E. Vaitkus iš karto susilaukė tik kokybiškos informacijos portalo 15min.lt reakcijos, kur žurnalistė Eglė Zicari informavo, kad rašte ministrui surašyti melagingi teiginiai. Visuomeniniuose tinkluose tiesos tikrintoja 15min.lt E. Vaitkaus laiško turinį ministrui, pažymėjo kaip klaidingą:
Apie visa tai tai skelbėme publikacijoje „Profesorius E. Vaitkus įvertino melagienų fabrikėlio „15min.lt“ eilinę dezinformacijos dozę“.
Tuo metu A. Dulkys paklausimą persiuntė į Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centrą (ULAC). Minėto centro laikinasis vadovas Kęstutis Krivickas po 20 darbo dienų atsiuntė atsakymą, kuriame nors ir nebuvo teigta, kad E. Vaitkus yra surašęs klaidingus teiginius, tačiau nepateikė nė vieno atsakymo į užduotus klausimus.
Štai taip atrodė laikinojo ULAC vadovo atsakymas:
Todėl dabar jau ekspertai.eu kreipėsi į ministrą A. Dulkį, prašydami atsakyti į keliamus klausimus ir paprašė tai padaruti atsakant į kiekviemną klausimą atskirai, o ne urmu.
Po savaitės A. Dulkys atsiuntė atsakymus, kuriuos jam padėjo surašyti Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) Spaudos tarnybos vyr. specialistas Julijanas Gališanskis.
Kviečiame su šiais SAM vadovo atsakymais susipažinti.
- Kokie medikai rekomendavo SAM ministrui įtraukti hepatito B skiepus į kompensuojamų privalomų skiepų planą?
- Ne tik hepatito, bet ir tuberkuliozės skiepai yra reikalingi naujagimiams, kurios užkrato pilna aplinkoje. Juk norint apsaugoti vaiko sveikatą sudaromi vaikų profilaktinių skiepijimų kalendoriai.
Hepatito B virusu galima užsikrėsti per kraują ir kitus kūno skysčius, infekuoto asmens kraujui, kitiems kūno skysčiams patekus ant pažeistos odos ar gleivinių, lytiniu keliu, gimdymo metu, jei motina yra infekuota, užsikrečia naujagimis. Skiepijimo nuo hepatito B taktika, kai skiepijami naujagimiai ir kūdikiai, buvo pasirinkta dėl to, kad jei naujagimis užsikrečia hepatito B virusu gimdymo metu, daugiau nei 90 proc. tikimybė, kad kūdikiui išsivystys lėtinis hepatitas, vėliau – kepenų cirozė ir kepenų vėžys. Jei užsikrečiama vėlesniame amžiuje, lėtinės infekcijos išsivystymo rizika yra ženkliai mažesnė. Tokia skiepijimo taktika rekomenduojama vidutinio ir didelio hepatito B endemiškumo šalyse.
Įgyvendinant Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijas dėl naujagimių, kaip galima ankstesnės po gimimo apsaugos prieš hepatitą B, taip pat žinant hepatito B plitimo kelius ir sergamumo epidemiologinę situaciją šalyje, vykdant Nacionalinės imunoprofilaktikos programos nuostatas, Lietuvoje 1998 m. pradėti skiepyti naujagimiai.
Vakcinos yra įtraukiamos į Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių, remiantis tarptautinių organizacijų (Europos Komisija, Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras, Pasaulio sveikatos organizacija) rekomendacijomis, naujai publikuojamais mokslo duomenimis ir užkrečiamųjų ligų epidemiologine situacija.
- Kokie valdininkai tarpininkavo pasirašytinai, įtraukiant hepatito B skiepus į kompensuojamų privalomų skiepų planą?
- Naujų vakcinų įtraukimo į Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų klausimai numatomi nacionalinių imunoprofilaktikos programų įgyvendinimo priemonių planuose, koordinavimo tarybos veiklą reglamentuojančiuose dokumentuose (Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2019 m. sausio 28 d. įsakymas Nr. V-115 „Dėl Nacionalinės imunoprofilaktikos 2019–2023 metų programos patvirtinimo“, Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2019 m. birželio 19 d. įsakymo Nr. V-717 „Dėl Nacionalinės imunoprofilaktikos 2019–2023 metų programos koordinavimo tarybos ir Nepriklausomų ekspertų (patarėjų, konsultantų) grupės sudarymo ir Nacionalinės imunoprofilaktikos 2019–2023 metų programos koordinavimo tarybos darbo reglamento patvirtinimo“).
- Ar Sveikatos apsaugos ministras apsvarstė prof. E. Vaitkaus siūlymą PRIVALOMA tvarka skiepyti TIK TUOS naujagimius, kurių motinoms buvo nustatytas virusinis hepatitas B?
- Specialistai analizuoja visą gautą informaciją ir teikia siūlymus ministrui.
- Ar Sveikatos apsaugos ministras apsvarstė prof. E. Vaitkaus prašymą nebekompensuoti valstybės lėšomis VISŲ naujagimių skiepijimą nuo virusinio B hepatito?
- Nacionalinės imunoprofilaktikos 2019–2023 metų programoje yra numatyta svarstyti skiepijimo nuo hepatito B taktikos pakeitimą, nes vakcinos atsiranda vis naujos ir daugiau kompleksinės, apsaugančios nuo kelių ligų kartu. Tuomet bus galima dar kartą grįžti prie šio klausimo.
- Ar Sveikatos apsaugos ministras pasinaudojo prof. E. Vaitkaus siūlymu įvertinti valstybės tarnautojų (jeigu jie dar dirba) ir medicinos autoritetų veiką, rekomenduojant VISUS naujagimius pirmą gyvenimo parą skiepyti šia vakcina?
- Ministras neturi pagrindo nepasitikėti Nacionalinės imunoprofilaktikos 2019-2023 programos koordinavimo tarybos ir Nepriklausomų ekspertų (patarėjų, konsultantų) grupe.
Susiję:
Profesorius E. Vaitkus įvertino melagienų fabrikėlio „15min.lt“ eilinę dezinformacijos dozę