Rugsėjo 17 d. Vyriausybės valandoje Seime Sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė atsakė į klausimus dėl elektroninės sveikatos sistemos ir elektroninio recepto.
„Gal galite paprastai paaiškinti, kuo žmogui ir medikams dėl to bus geriau, kai pradės realiai veikti tas elektroninis receptas? Žmonės labai dažnai klausia, ar jie gali su lietuvišku receptu nusipirkti vaistų kitoje šalyje?“, - klausė Seimo narys Antanas Matulas.
R. Šalaševičiūtė informavo, kad „realiai visa sveikatos elektroninė sistema turėtų pradėti veikti nuo lapkričio 12 dienos“.
„Šiuo metu jau yra pasirašytos visos sutartys su visais keturiais mūsų vaistinių didžiausiais tinklais dėl receptų elektroniniu būdu teikimo vaistinėms. Yra likusios dar kai kurios privačios nedidelės vaistinės, kurios nepriklauso tinklams. Šiuo metu yra atlikti visi testavimai ir yra vykdomas tų 176 gydymo įstaigų, t. y. ir ligoninių, ir poliklinikų sveikatos duomenų perkėlimas į centrinę sistemą. Kol kas trikdžių nėra. Manau, kad numatytu laiku turėtų pradėti veikti, nes mano įvardytos įmonės pasirengusios, kai kurios ligoninės ir poliklinikos tarpusavyje bendrauja, pavyzdžiui, Centro poliklinika su Santariškėmis šiuo metu keičiasi visa turima informacija“, - teigė ministrė.
Pasak jos, vaistų užsienyje „pagal mūsų receptus“ bus galima įsigyti. „Reikia turėti tinkamai įformintus atsiskaitymo čekius, grįžus į Lietuvą yra komisija, kuriai pateikiami dokumentai, tada pacientui grąžinami užsienyje išleisti pinigai, apmokama už kompensuojamuosius vaistus“, - paaiškino ministrė.
Seimo narė Irena Degutienė klausė, ar be elektroninio recepto išliks popierinis receptas ir ar įvedus visą elektroninę sistemą gydytojai nebus papildomai apkrauti?
„Jau yra įvestos ir elektroninės ligos istorijos, kurias rašo, pabrėžiu, patys medikai, jiems tai – papildomas krūvis. Chirurgas operuoja pusę dienos, po to tas pats chirurgas turi užpildyti elektroninę ligos istoriją. Vakarų valstybėse, ten, kur yra ta sistema, visa tai daro ne gydytojai. Kas tuos elektroninius receptus išrašys, vėl tas pats gydytojas?“, - klausė I. Degutienė.
„Labai ačiū už klausimą. Jūsų klausimai tikrai labai geri. Man taip pat dažnai užduoda tuos pačius klausimus, - padėkojo R. Šalaševičiūtė.
Pasak ministrės, „jeigu kalbėtume apie popierinius receptus, iš tiesų, per pirmąjį etapą įsitrauks ne visos, tik didžiosios“.
„Po to vyks kiti etapai, kaip tik buvo sprendžiami finansavimo klausimai, kad apimtume visą Lietuvą. Mes Europos Sąjungoje turime tik dvi valstybes, kuriose visiškai įdiegta elektroninė sistema. Todėl popieriniai receptai tikrai išliks ir jie bus priimami, bet prioritetas, be abejo, būtų elektroniniams receptams, nes jų išrašymas kur kas paprastesnis, ir persiuntimas, ir erdvė. Mes labai tikimės eilių sumažėjimo gydymo įstaigose. Aš, kalbėdama, atsakydama Seimo nariui A. Matului, nepasakiau, nes jis tiesiog klausė, ką tai duos. Jūs tiesiog klausimu papildėte. Iš tikrųjų labai teisingai yra pastebėta, kad yra tam tikrų baimių, jog gydytojams bus sudėtinga, bet iš tikrųjų mes kalbame, taip atvirai tarpusavyje diskutavome dar prieš metus, kad šitą darbą, ko gero, kaip ir dabar daug kur atliks slaugytojos, tiesiog kaip yra dabar. Dabar gydytojai tiktai parašus deda ant išrašytų receptų“, - išaiškino R. Šalaševičiūtė.
Ministrė taip pat pasidžiaugė ir padėkojo Seimui dėl birželio 28 d. sprendimo.
„Aš labai džiaugiuosi ir tiesiog turiu progą padėkoti Seimui, birželio 28 d. priėmusį sprendimą pradėti išplėstinės praktikos slaugytojų rengimą. Džiaugiuosi, kad iš tikrųjų rugsėjo 1 d. prasidėjo. Sveikatos universitete jau yra suformuota grupė ir yra nemažai domimasi ta išplėstine praktika. Ten kaip tik slaugytojoms bus suteikta teisė apskritai išrašyti receptus be medikų pagalbos. Bet ta elektroninė sveikatos sistema mums suteikė vilčių, ir mes tikimės, kad būtent bus sumažintos eilės pas gydytojus. Turime tokių lūkesčių“, - teigė R. Šalaševičiūtė.
Susiję:
Generalinė prokuratūra informavo: D. Pentiokinienei ir H. Baubinui buvo skirtos drausminės nuobaudos
Naujausi
Naujausi komentarai
Vadakste
IP 78.62.55.176 | 14:58:05
Ta Sestokas kalba kaip pirmokas . Matyt ir musu pavardes su laiku bus netokios , kaip sako bus su galune a , arba as , kaip tos Amerikos lietuves as. Pagal pavarde jeigu nematytum , kad ten kalba moteris , tai pagalvotumem , kad cia vyras su tokia pavarde. ...
Ra
IP 2001:8003:d85a:c000:34fa:cc12:f447:e96d | 14:43:08
G. Nausėdai ir vėl pavyko apkabinti Vladimirą Zelenskį. Nausėda: "Nebijok, mažiuk. Aš čia."...
Tikiuosi
IP 78.56.75.110 | 14:26:52
, kai užsidarys Sorošinės mankurtų lesyklos, peizažas sparčiai keisis. Gal, net pinigų mokyklų vadovėliams Lietuvoje atsiras....