Minske nutupdytas iš Atėnų į Vilnių skridęs lėktuvas ir sulaikytas Baltarusijos opozicijos aktyvistas, informacinio kanalo „Nexta“ įkūrėjas Romanas Protasevičius.
„Nerimą keliančios žinios apie priverstinį tarptautinio skrydžio iš Atėnų į Vilnių nutupdymą Minske. Su tarptautiniais partneriais dirbame, kad užtikrintume saugų visų keliavusiųjų grįžimą į Vilnių“, - informavo Lietuvos diplomatijos vadovas Gabrielius Landsbergis.
Apie mirties bausmą R. Protasevičiui ptabilo Vilniuje reziduojanti Baltarusijos prezidentė Svetlana Tichanovskaja.
„Jam dabar Baltarusijoje gresia mirties bausmė“, – rašoma Baltarusijos lyderės pareiškime.
Šalies vadovas Gitanas Nausėda išplatino pareiškimą, kuriame reikalauja, kad Minsko režimas nedelsdamas paleistų opozicijos atstovą, lėktuvo keleiviams leistų tęsti kelionę į Vilnių, ragina NATO ir ES reaguoti. Kiek vėliau pareiškimus išplatino ir Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen bei premjerė Ingrida Šimonytė.
„Remiantis tuo, ką skelbia Tichanovskaja, Lukašenkos režimas šiandien pasielgė dar įžūliau nei jį patronuojanti Rusija. Mes su valstybe, kuri tampa neprognozuojama, deja, esame susieti bendra siena.
Žurnalisto sulaikymas tokiomis priemonėmis, rodo, kad režimas nebesilaiko jokių tarptautinių normų ar susitarimų. Tokį įžūlumą gali lemti netikėjimas, kad tiek Europos Sąjunga, tiek likęs demokratinis pasaulis imsis rimto diktatoriaus spaudimo. Todėl vieninga pozicija dabar labai svarbi.
Rytoj Seimo darbas prasidės neeiliniais komitetų, atsakingų už užsienio politiką ir saugumą, posėdžiais.
Po šių veiksmų darosi akivaizdu, kad Baltarusijos oro erdvė yra nebesaugi net civiliams. Šiandien daroma viskas, kad keleiviai skridę iš Atėnų į Vilnių, saugiai pasiektų Lietuvą. Jau rytoj reikės svarstyti, kaip užtikrinti, kad tokios situacijos nebepasikartotų“, - paskelbė R. Čmilytė-Nielsen.
PAPILDYTA
Vilniaus politikos analizės instituto (VPAI) analizių analitikas Marius Laurinavičius informavo, kad tokį elgesį privalu vadinti tikruoju vardu – teroristiniu aktu. Pasak vyro, atsakas turi būti greitas ir griežtas.
„Jeigu nebūtų jokios apskritai bendros reakcijos, tai Lietuva turėtų imtis veiksmų pati. Bet pirmiausia, akivaizdu, kad čia ne Lietuvos vienos reakcijos reikalas. Ir tą reikia derinti su visais sąjungininkais. Bet, deja, tikriausiai mes eilinį kartą matysime, jog tos tinkamos reakcijos sulaukti yra labai sunku. Aš manau, kad mes sulauksime daug pasipiktinimų, pareiškimų. Čia precendento neturintis atvejis į kurią reikia skubiai ir labai griežtai reaguoti, nes tai būtų pavyzdys visiems kitiems režimams“, - nepriklausomam Žmonių partijos portalui pasakė M. Laurinavičius.
„Ryanair“ informavo, kad orlaivis saugiai nusileido, o keleiviai buvo išlaipinti, kol vietos tarnybos atliko saugumo patikrinimus.
„Nieko nebuvo rasta, ir tarnybos leido orlaiviui išskristi kartu su keleiviais ir įgula, jam išbuvus Minske apytikriai penkias valandas“, – rašoma „Ryanair“ komentare.
Lietuvos duomenimis, lėktuve buvo 171 keleivis, iš jų – 94 Lietuvos piliečiai, taip pat 11 graikų, devyni prancūzai, po keletą baltarusių, lenkų, rumunų, vokiečių, latvių, rusų, taip pat Sakartvelo ir kitų šalių piliečių. Sekmadienio vakarą lėktuvas grįžo iš Minsko į Vilnių.
Praėjusių metų spalį Baltarusija paskelbė NEXTA „ekstremistiniu“ kanalu ir nurodė jį blokuoti. Pernai NEXTA įkūrėjus 22 metų Sciapaną Pucilą ir 26 metų R. Protasevičių Baltarusija įtraukė į „asmenų, dalyvaujančių teroristinėje veikloje“, sąrašą.
Abu šie Lenkijoje gyvenantys tinklaraštininkai figūruoja kaip kaltinamieji baudžiamojoje byloje dėl masinių neramumų Baltarusijoje. Paskelbta jų tarptautinė paieška. Jie taip pat kaltinami socialinės neapykantos teisėsaugos pareigūnams kurstymu.
Gegužės 23 dienos vėlų vakarą įvyko Lietuvos diplomatijos vadovo Gabrieliaus Landsbergio ir JAV valstybės sekretoriaus pavaduotojo Europos reikalams Phil Reeker pokalbis dėl priverstinio reisu Atėnai-Vilnius skridusio civilinio orlaivio nutupdymo Minske.
„Pokalbio metu buvo aptarta, kad šis beprecedentis įvykis turi sulaukti tvirto transatlantinio atsako”, - pasakė G. Landsbergis.
Lietuvos interesus Europos Parlamente atstovaujanti Žmonių partijos narė Rasa Juknevičienė informavo, kad lėktuvo sulaikymo operacijoje dalyvavo Rusijos agentai.
„Neabejoju, kad lėktuvo pagrobimo operacijoje dalyvavo ir Rusijos agentai.
Į Vilnių grįžo ne visi keleiviai, ir ne tik sulaikytasis Romanas Protasevičius. Į Vilnių nebeskrido du Baltarusijos ir keturi (!) Rusijos piliečiai. Matysim, ar tai tikslūs duomenys“, - visuomeniniuose tinkluose pranešė politikė.
Dėl priverstinio lėktuvo nutupdymo pradėtas ikiteisminis tyrimas
Gavus pranešimą apie tai, kad iš Atėnų į Vilnių skridęs keleivinis lėktuvas, kuriame buvo Lietuvos bei užsienio valstybių piliečiai, buvo priverstas pakeisti kelionės maršrutą ir priverstinai nutupdytas Minske, Lietuvos kriminalinės policijos biuras pradėjo ikiteisminį tyrimą vadovaujantis Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 7 str., 1001 str. ir 251 str. 4 d.
Šiam ikiteisminiam tyrimui vadovauja, jį koordinuoja ir organizuoja Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimų departamentas.