2025 m. sausio 2 d.

 

Egipto prezidento šalininkai teroristai birželio 30-ąją ruošiasi žudynėms

Paskelbta: 2013-06-27 09:13 Autorius: Mindaugas Peleckis

Egipto prezidentas Mohamedas Morsi įspėjo, kad šalies politinis susiskaldymas „gali paralyžiuoti“ valstybę. Apie tai jis net dvi su puse valandos savo pirmajame metiniame pranešime kalbėjo per Egipto televiziją birželio 26-ąją (http://english.ahram.org.eg/NewsContent/1/64/75064/Egypt/Politics-/Morsi-addresses-nation,-accuses-former-regime-figu.aspx).

E. Morsi kalbos klausėsi pilna Tahriro aikštė Kaire (http://www.aljazeera.com/news/middleeast/2013/06/201362620743699836.html). Didžioji dalis klausytojų - jo oponentai.

„Egiptas patiria daug išbandymų. Susiskaldymas pasiekė tokią būklę, kad tapo grėsme mūsų demokratijos patirčiai ir paralyžiuoja naciją, - tarsi JAV prezidentas žodžius bėrė M. Morsi. – Mes, egiptiečiai, galime įveikti šiuos išbandymus. Viskas, ko dabar jūsų prašau, tai atsisėsti, diskutuoti, ieškoti pozityvių dalykų ir remtis jais bei ištaisyti negatyvius“.

M. Morsi pripažino per pirmuosius prezidentavimo metus padaręs klaidų, tačiau pridūrė, kad kiekvienas iš savo klaidų turi mokytis. „Padariau daug klaidų, apie tai negali būti nė kalbos. Klaidos padaromos, tačiau jos turi būti ištaisytos“, - pažymėjo M. Morsi ir pažadėjo valstybinėse institucijose įvykdyti „radikalias ir greitas“ reformas.

Egipto prezidentas kalbą sakė praėjus vos kelioms valandos po kruvino susidūrimo tarp jo šalininkų ir oponentų Mansuros mieste Nilo deltoje. Sveikatos ministerijos duomenimis, per susidūrimą žuvo vienas ir sužeisti 237 žmonės. Susidūrimas prasidėjo, kai prezidento oponentai į jo šalininkus ėmė mėtyti šiukšles.

Visame Egipte, kuriame birželio 30-ąją planuojami opozicijos rengiami masiniai protestai, įvesta neoficiali karinė padėtis, nes protestuotojai demonstracijų metu ketina reikalauti M. Morsi palikti postą.

Kai kurios politinės grupės sako, kad Egipto vyriausybėje dominuoja „Musulmonų brolija“, kuriai vadovauja M. Morsi. Opozicija kaltina jį nukrypus nuo 2011-ųjų revoliucijos tikslų, kai buvo nuverstas Vakarų palaikomas Hosni Mubarako režimas.

Tuo tarpu M. Morsi šaltininkai įsitikinę, jog prezidentas apvalo Egiptą nuo korupcijos. Jie taip pat tiki, kad 2011 m. revoliucijos principai negali būti įgyvendinti labai greitai.

Egipte antivyriausybiniai protestai vyksta nuo 2012-ųjų birželio, vos M. Morsi tapo prezidentu.

Kalbėdamas per televiziją birželio 26-ąją, M. Morsi liepė vidaus reikalų ministrui suformuoti dalinį, kuris kovotų su „banditizmu, terorizmu, blokuotų kelius“. Jis taip pat įsakė įkurti komitetą, kuris įvertintų opozicijos siūlomas konstitucijos pataisas. Į jį turėtų įeiti įvairių partijų, „Al Azhar“ universiteto, Koptų ortodoksų bažnyčios, vadinamųjų revoliucionierių ir nevyriausybinių organizacijų atstovai.

Dėl Egipto „destabilizavimo“ M. Morsi labiausiai kaltino H. Mubarako valdymo metu klestėjusius „oligarchus“ Mohamedą Safwatą El Sherifą (H. Mubarako laikais jis ėjo informacijos ministro pareigas) ir Zakaria Azmi (prie H. Mubarako jis taip pat ėjo aukštas pareigas). „Tuoj juos turbūt vadins „revoliucionieriais“, - piktinosi M. Morsi. – Kodėl ne? Juk Egipto teismai išteisino daugelį buvusio režimo veikėjų, susijusių su korupcija“.

Kalbėdamas per televiziją, M. Morsi gyrėsi, kad padidino minimalią algą iki 700 Egipto svarų (264 litų) ir tikisi „ateityje ją padidinti iki 1500 svarų“. Po M. Morsi pareiškimo, kad 52 200 smulkiųjų fermerių Egipte „buvo atleisti nuo didelių paskolų“, pasigirdo plojimai.

Tuo tarpu Indonezijoje atsiradusi ir Egipte veikianti teroristinė organizacija „Al Jama‘a Ul Islamia“ (Islamo kongregacija“, JI), siejama su „Al Qaeda“ ir Talibanu, siekianti Pietryčių Azijoje įkurti vietinį kalifatą (Daula Islamiya) ir palaikanti M. Morsi, birželio 25-osios vakarą Kenos mieste kvietė Egipto piliečius į džihadą, kurio metu būtų žudomi „krikščionys ir sekuliaristai“ (http://opegypt.wordpress.com/2013/06/26/jamaah-islamiyah-threatens-to-kill-christians-and-secularists-on-june-30).

M. Morsi šalininkas Kenoje šeichas Saberas Hamza pareiškė, kad „birželio 30-oji bus džihado diena, skirta apginti daktarui Morsi“, pabrėždamas, kad jo vyrai „pasiruošę pasiaukoti“.

S. Hamza įspėjo, kad bus taikomasi į „krikščionių, sekuliaristų ir režimo liekanų, kurios yra nacionalinio saugumo grėsmė“, vadovų galvas.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras