G. Nausėda ir vėl pasaulio dėmesio centre. |
Gerovės valstybės kūrėjas, Sąjūdžio laikais įstojęs į TSRS komunistų partiją ir taip iš jos ir neišstojęs, Gitanas Nausėda dalyvaudamas Miuncheno saugumo konferencijoje pasisakė diskusijoje „Flank-Tastic? NATO rytinio flango atgrasymo ir gynybos žemėlapis“.
Valstybės lyderis pabrėžė, kad gyvename itin sudėtingu geopolitiniu laikotarpiu, kai Rusija griauna taisyklėmis grįstą tarptautinę tvarką, naudoja karinę agresiją prieš suverenias valstybes, vykdo genocidą ir grasina branduoliniu karu.
„Vladimiras Putinas neatsisakys imperialistinių ambicijų, jo pagrindinis tikslas – grobti teritorijas naudojant brutalią karinę jėgą ir didinti Rusijos įtaką pasaulyje. Rusijos pradėtas neišprovokuotas ir neteisėtas karas Ukrainoje yra tik dar vienas to įrodymas“, - susirinkusius informavo G. Nausėda.
Vyriškis akcentavo, kad „Rusija, siekdama savo tikslų, aktyviai naudoja propagandą ir dezinformaciją, įdarbina korupcijos schemas ir taiko branduolinį šantažą“.
„Putinas nesustos, jeigu nebus priverstas tai padaryti“, - civilizuoti ir demokratinio pasaulio bendruomenė perspėjo politikas.
Tuo pat metu G. Nausėda pristatė programą iš trijų punktų, kaip galima būtų sulaikyti Rusiją ir užtikrinti ilgalaikę tvarią taiką pasaulyje:
A. Rusija turi būti izoliuota tarptautinėje erdvėje. Negalima spausti rankos žudikui, kuris naikina savo politinius oponentus. Putino vieta – Hagos teisme;
B. Turime kuo daugiau investuoti į savo gynybą. NATO turi būti stipri kaip niekad;
C. Turime pažaboti Kremliaus režimo ekonomines galimybes finansuoti karą.
Lietuvos vadovas taip pat nurodė, kad „bendradarbiavimas su šalimi agresore turi būti sustabdytas visose srityse – nuo technologijų iki kultūros“ ir akcentavo būtinybę stiprinti NATO rytinį flangą.
„NATO flangas yra Aljanso priešakinė linija, sauganti visos Europos laisvę, demokratiją ir taikią ateitį, todėl ji turi būti itin stipri“, - atskleidė G. Nausėda.
Jo teigimu, „atgrasymas – patikimiausias ir pigiausias būdas išvengti karinio konflikto“.
Pasak Lietuvos vadovo, svarbu didinti lėšas gynybai viršijant minimalų 2 proc. rodiklį ir kuo skubiau aktyvinti gynybos pramonę.
„Privalome Baltijos šalyse turėti brigados dydžio nuolat dislokuotas sąjungininkų pajėgas ir stiprinti regiono oro gynybą. Būtinų pajėgumų priskyrimas ir nuolatinės sąjungininkų karinės pratybos – veiksmingo gynybos planų įgyvendinimo sąlyga“, - papasakojo G. Nausėda.