Krizė Ukrainoje tęsiasi, ekonomika visai buksuoja, o nuožmus mobilizacijos įstatymas ir brutalus jo vykdymas kelia ryškų visuomenės nepasitenkinimą, be to daug vyrų slepiasi nuo kariškių grupių, kurios vykdo tikras vyrų gaudynes, prievarta juos sulaiko ir gabena į karines komendantūras. Neužilgo po to jie gabenami į frontą. Vyrai masiškai vengia pateikti į frontą, slapstosi arba bėga iš Ukrainos. Štai birželio 18 dieną pasieniečiai sulaikė didelį furgoną, ir vykdė patikrą. Už dėžių jame slėpėsi net 47 vyrai. Visi jie buvo sulaikyti ir išgabenti į karinę komendantūrą. Prievartinėms gaudynėms nepritaria didelė visuomenės dalis, per pastaruosius du mėnesius šalyje masiškai padegami kariškių automobiliai.
Beje, pastaruoju metu susiklostė ir tikra krizė transporto sektoriuje. Labai trūksta tolimųjų reisų vairuotojų, nes daug jų paimta į kariuomenę arba pabėgo iš iš šalies. Dėl to dirbti tolimųjų reisų vairuotojomis kviečiamos moterys, jau rengiami kursai joms. Seniau to nebuvo, ir moterų šiame sektoriuje dirbo labai mažai.
Mobilizacijos krizė labai skaudžiai palietė Ukrainos visuomenę. Apie tai visai neseniai rašė žymus JAV leidinys The New York Times. Prievartinis šauktinių ėmimas į kariuomenę itin smarkiai smogė Ukrainai, tokias išvadas daro šio ledinio žurnalistai. Ir pateikia daug ryškių pavyzdžių.
Tam tikra dalis vyrų moka kyšius už tai, kad nebūtų paimti į armiją. Tačiau išaugo kyšių įkainiai, ir jų žemutinė riba prasideda nuo 2 tūkstančių dolerių, tai mažesniuose miestuose, o didesniuose miestuose įkainiai dar didesni.
Daugelis negali tiek sumokėti, ir tūkstančiai vyrų net neišeina iš savo būstų-butų arba namų. Arba iš esmės sėdi namuose ir tik trumpam išeina iš namų-savo rajone, jau temstant. Kai kurie vyrai kiek daugiau juda per miestus, bet tik su taksi. Tačiau apie tai –kiek vėliau. Svarbu suvokti procesų tragizmą-daugeliui žmonių tai asmeninė tragedija.
Apmirę miestai
Vienas pavyzdžių, tai 45 metų Kijevo gyventojas Vladislavas. Jis jau seniai nevyksta už savo mikrorajono ribų, nes žino kad dažnai vyksta dokumentų patikros, arba atviros vyrų gaudynės. Vladislavas jau seniai nebeina į sporto klubą, nors lankėsi jame nuo 2010 metų. Tačiau nuo 2023 metų vidurio jame nebesilanko, jo duomenimis klubas veikia tik iki 20 valandos, nors seniau veikdavo iki 22.30, ir tai klubas apytuštis.
The New York Times duomenimis yra nemažai vyrų, kurie kartais vyksta per miestą, bet tik taksi. Nes taksi dar netapo brigadų, kurios vykdo vyrų medžioklę į kariuomenę, taikiniu. Tuo tarpu autobusai ir tramvajai yra mėgstamos tų brigadų veiklos vietos.
Kartais dėl tų brigadų veiklos kyla garsūs ekscesai. Štai birželio 20 dieną vieno autobuso keleiviai blokavo kelią netoli Lvovo. Nes agresyvi „medžiotojų“ brigada sustabdė autobusą, ir pareiškė kad vairuotojui laikas keliauti į kariuomenę, uždėjo antrankius ir išvežė. Žmonės buvo palikti likimo valiai, o iki miesto 18 kilometrų. Tada jie blokavo kelią, ir tik tada sulaukė pagalbos, buvo nugabenti į Lvovą.
Ukrainos miestai vis labiau apmiršta. Apytuščiai autobusai, parduotuvės ir kitos viešos vietos. Nuo gegužės įsigaliojus naujam sugriežtintam mobilizacijos įstatymui, imtasi brutaliai medžioti vyrus visur, tame tarpe net parduotuvėse, vaistinėse, autobusuose.
E. Krameris: „Vis mažiau ukrainiečių nori kariauti su Rusija“
Besiklostančią krizę stebi vakariečiai žurnalistai. Jie pastebi, jog prieš metus situacija buvo geresnė, o dabar regimi pokyčiai į blogąja pusę. The New York Times Kijevo biuro vadovas Endriu Krameris teigia: „Vis mažiau ukrainiečių nori kariauti su Rusija. O prezidentas V. Zelenskis nežino, kaip gi priversti juos kovoti. Vietoj žadėtų pergalių verda aršios kovos, tikrai daug karių žūsta. Tai matydami, piliečiai visaip vengia karinės tarnybos, slepiasi, ir net kuria grupes socialiniuose tinkluose, kur bendrauja ne atvirai, o sutartais kodais perspėja apie pavojus“.
Ukrainos valdžia svarsto įvairias priemones-kurios padėtų surinkti į kariuomenę didesnį vyrų skaičių. Tame tarpe jau svarstoma apie galimybę šaukti į kariuomenę nuo 18 metų. Dabar šaukiami vyrai nuo 25 amžiaus. Kiek realiai tai padėtų yra klausimas, nes akivaizdu, kad ir iš tos amžiaus grupės daug būtų linkusių slapstytis.
Tai įrodo tyrimai. Štai birželio 29 dieną žinomas britų leidinys The Guardian publikavo straipsnį apie mobilizacijos Ukrainoje problemas. Su leidinio žurnalistais bendravęs 27 metų Dmitrijus pareiškė, kad jis neseniai sukūrė šeimą ir tiesiog nori normaliai gyventi. „Šansų išlikti sveikam fronte mažai, dėl to neinu į kariuomenę. Mano brolis, kuriam 22 metai, irgi neketina eiti į kariuomenę, jei bus pakeisti įstatymai, ir bus šaukiami vyrai nuo 18 metų amžiaus“.
Ar prievarta padės nugalėti?
Publicistas, ekonomistas Viktoras Kaplanas: „Ukrainos mobilizaciniai rezervai riboti, ir dar daug vyrų visaip vengia karinės tarnybos. Ar padės nuožmi prievarta-kai vyrai gaudomi ir jėga velkami į kariuomenę? Abejotina. Ir dar kas svarbu – visi tie brutalūs ekscesai jau fiksuojami ir Vakarų žurnalistų, ir tai kelia vis labiau neigiamus atgarsius apie padėtį Ukrainoje“.
Žurnalistas ir istorikas Giedrius Grabauskas: „Dabar toks momentas, kai tiesa aiškėja. Ir ji tokia: daug ukrainiečių pasisako prieš naująjį mobilizacijos įstatymą. Daug jų slepiasi nuo karinės tarnybos arba bėga iš šalies. Lietuvos valdantieji taip ryškiai rėmė bet kokius Ukrainos valdžios sprendimus, o dabar aiškėja, kad didelė dalis ukrainiečių nepalaiko tokios linijos. Kas toliau? Gal tikrai laikas pažvelgti į Vengrijos, Slovakijos pavyzdžius ir užimti nuosakesnę poziciją?“.
P. S.