Lietuvoje nesaugomi baigia išnykti geriausi modernios architektūros objektai. Štai vien Kaune pastaraisiais metais nebeliko daugelio sovietmečio modernizmo pastatų – nugriauta universalinė parduotuvė „Merkurijus“, rekonstruojant suniokoti „Miestprojekto“ ir „Mados“ pastatai (visų architektas – A. Sprindys), apleistas restoranas „Trys mergelės“ (arch. A. Jakučiūnas, V. Jakučiūnienė). Modernizmo architektūros paveldui pavojus gresia ir kai kuriose kitose šalyse. Štai nežabota urbanistinė plėtra ėmė grasinti Indijos Čandigaro miestui, XX amžiaus viduryje suplanuotam paties modernizmo architektūros pionieriaus Le Corbusier.
Plėtra griauna Le Corbusier viziją
Kai 1947 metais buvo įkurtas Pakistanas, buvo įkurtas Čandigaro miestas, kuris turėjo pakeisti Lahorę. Naujojo miesto statybą inicijavo pirmasis Indijos ministras pirmininkas Jawaharlalas Nehru. Šiuo metu tai pats turtingiausias ir švariausias Indijos miestas.
Modernizmo architektūros gerbėjai yra įsitikinę, kad Čandigaras privalo būti UNESCO saugomų vietų sąraše, tačiau, priešingai, šiam unikaliam miestui gresia išnykimas. Mat jo pašonėje įsisiūbavusi urbanistinė plėtra gali sugriauti Le Corbusier sukurtąją miesto viziją. Modernus kruopščiai suprojektuotas miestas, deja, nebegali patenkinti savo gyventojų poreikių ir privalo atsinaujinti, prisitaikyti prie šiuolaikinių sąlygų, kurių nūnai nebeatitinka net pats valdžios pastatų kompleksas (1953). Vis dėlto įvairios rekonstrukcijos ir urbanistinė plėtra turėtų čia vykti jautriai, atsižvelgiant į modernizmo architektūros istorijos svarbą.
Miestą kūrė nuo nulio
Garsus modernizmo architektas Le Corbusier šį 500 000 gyventojų Indijos miestą suprojektavo su gausybe pėsčiųjų zonų, fontanų, gėlių ir skulptūrų parkų, gelžbetonio architektūros pastatų. Vienas jų – valdžios pastatų kompleksas – yra tarp pačių įžymiausių modernizmo pionieriaus architektūros objektų.
Le Corbusier Indijoje turėjo retą galimybę sukurti miestą nuo nulio. Greta garsiųjų valstybinių pastatų komplekso jis taip pat suprojektavo ir komercinius pastatus, muziejų, parkus ir net architektūros mokyklą. Norint išsaugoti šį Le Corbusier kurtą miestą, reikėtų suvaldyti planuojamą drastišką jo plėtrą.
Nori pasinaudoti garsiuoju vardu
Čandigaro miestas yra padalytas į Pandžabo ir Harijanos dalis. Pandžabo vadovybė modernistinio miesto pašonėje yra numačiusi sukurti Naująjį Čandigarą. Čia jau planuojami „Ekomiesto“, „Medimiesto“, „Mokslo miesto“ ir kiti projektai. Tai nuobodūs didžiuliai komerciniai kompleksai su stikliniais dangoraižiais, neoklasikinėmis vilomis, kurie su Le Corbusier miesto vizija yra tiesiog nesuderinami. Manoma, kad nekilnojamojo turto plėtotojai komerciniais tikslais paprasčiausiai nori pasinaudoti garsiuoju Čandigaro miesto vardu.
Miestą galėtų užstoti UNESCO
Neužkirtus kelio planuojamai plėtrai, modernistinis miestas gali prarasti savo unikalumą, į jį nutrūktų turistų srautai, kurie mažėja jau dabar dėl apleistos garsiųjų pastatų būklės. Mat juose nėra kondicionierių, tušti vandens baseinai, o aplankyti valdžios pastatus galima tik įveikus gausybę biurokratinių užkardų. Čandigarą dar galėtų užstoti UNESCO, kuri yra nusprendusi šį unikalų miestą įtraukti į saugomų paveldo objektų sąrašą. Deja, kol kas ji to dar nėra padariusi.
Parengta pagal PILOTAS.LT ir architizer informaciją.