2024 m. lapkričio 8 d.

 

"Mokslas be auklėjimo - kalavijas bepročio rankose" (D. Mendelejevas)

12
Paskelbta: 2012-10-02 11:35 Autorius: Jolanta Lipkevičienė, Indrė Pavinkšnienė
Nuotr. newslegalexaminer.com
Nuotr. newslegalexaminer.com

Šiandien švietimo prioritetus į žmogaus puoselėjimą ir ugdymą kreipia tik sąmoningi tėvai ir visuomeninės organizacijos, nes jiems svarbu vaikas, o ne „krepšelio“ dilema, jų nevaržo jokie ministerijų įsakymai, auditai, mokyklų vadovai.

Spalio 10 dieną vyksiančioje konferencijoje bus pristatyti socialinės veiklos asociacijos „Šviesos kampelis“ atliktos anoniminės mokytojų apklausos rezultatai. Siekta išsiaiškinti, kaip Lietuvos ugdymo įstaigose pavyksta įgyvendinti Švietimo įstatyme iškeltą prioritetinį tikslą - išugdyti kiekvienam asmeniui vertybines orientacijas, leidžiančias tapti doru, siekiančiu žinių, savarankišku, atsakingu, patriotiškai nusiteikusiu žmogumi, išlavinti šiuolaikinę socialinę kompetenciją ir gebėjimus savarankiškai kurti savo gyvenimą ir stiprinti visuomenės galias, užtikrinant aplinkos ir žmogiškųjų išteklių plėtrą.

Renkant duomenis paaiškėjo, kad daugelis mokytojų yra įbauginti, vengia kalbėti viešai, o prieš atsakydami pasitikslina, ar bus išlaikytas konfidencialumas. Anoniminė apklausa atskleidė tikrąją mokyklų kasdienybę, kuri žaloja ne tik vaikus, bet ir mokytojus.

Skaudžiausia, kad mokytojai neretai pasako: brandžios asmenybės ugdymui mes neturime laiko, darbo krūviai nepakeliami, klasės perpildytos, be to, mums iškeltas kitas reikalavimas - gerai paruošti mokinius egzaminams. O jų pasaulėjautos, brandumo, bendruomeniškumo per egzaminus niekam neparodysime...

Nuo 2015 metų bus didinamas egzaminų skaičius dešimtokams, 2013-iais atsiras diagnostiniai tikrinimai antroje, ketvirtoje ir aštuntoje klasėse. Organizuojami įvairūs renginiai, skirti akademinių žinių pasiekimams įvertinti, mokyklos reitinguojamos pagal tai, kiek abiturientų įstojo į aukštąsias mokyklas. Mokytojo reitingą mokykloje lemia per egzaminus iš jo dėstomo dalyko gauti balai, todėl dažnas mokytojas tik į tai ir susitelkia.

Pasigendame strategijų, kaip užtikrinti dorinių vertybių, bendražmogiškų idealų, empatijos, gebėjimo bendrauti įgūdžių ugdymą. Šiuo metu švietimo sistemoje duoklė žinioms yra didesnė už meilę žmogui.

Mokykloje nebelieka laiko su vaikais pakalbėti apie jiems aktualius klausimus, vertybes, gyvenimą, tarpusavio santykius, teisingą elgesį, asmenybės brandinimą.

Mokytojas „šimtabalininkas“, perduodantis tik žinias, formuoja žinių visuomenę ir ugdo egocentrišką susvetimėjusį jaunimą. Visa kita dažnai pamirštama.

Jei ir toliau rūpinsimės tik tuo, kad skaityti, skaičiuoti, dirbti kompiuteriu ir kitų dalykų išmokę mūsų vaikai būtų pasirengę XXI amžiaus reikalavimams, bet nepasiūlysime jiems nieko daugiau, apleisdami dvasinį turinį, tai mūsų pastangos formuos tik ploną paviršutinę egzistencijos luobelę, tarsi asmenybė neturėtų dvasinio branduolio. O juk tik jį atradęs žmogus mokosi būti žmogumi.

Kai supranti, kaip šių dienų mokytojas yra suvaržytas iš viršaus „nuleistų“ reikalavimų, kodėl jis neturi energijos laužyti autoritarinių santykių stereotipus ir pereiti prie naujos pedagoginės paradigmos, pagrįstos bendravimu su visais mokyklos bendruomenės nariais, tada tampa aišku, kodėl būtent tėvams, nevyriausybinėms ir visuomeninėms organizacijoms labiausiai rūpi, kas vyksta mokykloje su vaikais - jie mylimi ar ignoruojami, padrąsinami ar žlugdomi.

Ko vertas rengimas brandos egzaminui, jei neišlaikome kasdienio moralinių vertybių egzamino?

Lietuvoje nepaprastai daug nelaimingų vaikų, savižudybių, patyčių, priklausomybių, didėja nusikalstamumas, paplitę ir toliau plinta žalingi įpročiai. Mokyklos kasdienybėje sunkiai įgyvendinami „Bendro lavinimo mokyklų programų“ ir išsilavinimo standartų puslapiuose deklaruoti švietimo tikslai ir uždaviniai - ugdyti brandų, laisvą, atsakingą, kūrybišką, socialiai jautrų, pilietišką žmogų. Neįtikėtina, kad esminės gyvenimui būtinos kompetencijos – socialinė, sveikatos saugojimo, patyrimo, komunikavimo, meninė, kūrybos, vadybos, atsakingo pasirengimo šeimai – nustumtos į užribį ir tapo tik neformalaus ugdymo dalyku.

Tik tėvai, nevyriausybinės ir visuomeninės organizacijos gali tapti ta ugdymo turinį koreguojančia jėga, nepamainoma parama Lietuvos švietimui, kuri nebus pavaldi jokiems klerkams.

Kviečiame visus, besirūpinančius jaunuomenės psichine ir emocine sveikata, dalyvauti  konferencijose, ginti prigimtinius vaikų poreikius, kurti sėkmės strategiją, patyčių prevenciją paversti ilgalaikiu, nenutrūkstamu bendravimo kultūros ugdymu, kuris skatintų reguliuoti asmens ir klasės kolektyvo elgesį įvairiais kasdienio gyvenimo atvejais. 

Tik tada, kai viešai savo žodžiais, veiksmais ir konkrečiais darbais liudysime pilietinę drąsą, atjautą, altruizmą, aukojimąsi kitų labui, situacija mokyklose pradės keistis iš esmės, o sąveika tarp mokinių, mokytojų ir tėvų įgis visiškai kitą turinį.

Nuo šių metų vasario 8 dienos socialinės veiklos asociacija „Šviesos kampelis“ Kauno miesto savivaldybės didžiojoje salėje reguliariai rengia respublikines tęstines konferencijas, kuriose aptariami įvairūs mokyklų kasdienybės, švietimo politikos klausimai. Pirmosios dvi buvo skirtos patyčių problemai ir jos sprendimo būdams.

Spalio 10 dieną 14 val. kviečiame į trečiąją konferenciją, pavadintą „Geroji naujiena – mokykla turi ugdyti brandų žmogų“. Renginys vyks Kauno miesto savivaldybėje, Laisvės al. 96.

Užsiregistruoti galima: [email protected], tel.: 8 600 812 21, 8 611 581 83.

Daugiau informacijos rasite čia: www.sviesoskampelis.lt.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
12. NU
(2012-10-22 00:16:55)
(78.62.81.149) Parašė:

visai iš proto išeis visi dėl tos erudicijos. Pažiūrėkit, jau dabar kas darosi: dalis jaunimo abejinga svetimam skausmui, nemato kančios, vargo, eina per galvas, karjeros siekis - prioritetas. O kur Žmogus? Kas iš jo liko? Visų žinių vistiek nesugrūsit, bet suluošinsit vaikus, atimsit jaunystę, vaikystę. kam tokia sistema?



11. ruta
(2012-10-15 15:52:14)
(128.210.146.141) Parašė:

didelis spaudimas ziniu srityje isbalansuoja mokyklos tiksla-ugdyti sveika , brandzia asmenybe. Programu perziurejimas , prioritezavimas gal leis atsigrezti i zmogiskuju vertybiu puoselejima. Spaudimas abiejose srityse neimanomas , sukels sprogima.



10. mano pašaukimas motinystė
(2012-10-09 08:49:10)
(78.62.139.174) Parašė:

Džiaugiuosi šiame straipsnyje pateiktomis įžvalgomis. Visada buvau mama kuri akylai stebėjau savo vaikų mokytojus ,auklėtojus jų komunikaciją su vaikais ir galiu drąsiai teigti mokykla tik deklaruoja, kad ruošia brandų žmogų, realybėje tam skiriamas minimalus dėmesys. Trūksta žmogiškųjų išteklių kurie rengtų žmogų gyvenimui. Švietimo tikslai: išugdyti kiekvienam asmeniui vertybines orientacijas, leidžiančias tapti doru, siekiančiu žinių, savarankišku, atsakingu, patriotiškai nusiteikusiu žmogumi; išlavinti žmogui šiuolaikinę socialinę kompetenciją ir gebėjimus savarankiškai kurti savo gyvenimą ir stiprinti visuomenės galias, užtikrinant aplinkos ir žmogiškųjų išteklių plėtrą. PASAKYKITE KOKIOMIS DISCIPLINOMIS TAI ĮGYVENDINAMA? Vaikai nuo sausų žinių kiekio serga bolimija ir tai pasireiškia destruktyviu elgesiu. Mokykloje pagarbaus bendravimo meno nemokoma, tik moralizuojama. Apstu monologo, trūksta dialogo. Todėl dažnas atvejis, kad prie baigusių mokyklą "išlavintų specialistų" sunku prieiti, susikalbėti ta pačia kalba. Žmogus negeba kelti amžinosios būties klausimų, nei sau , nei kitiems.



9. pasirašau po kiekvienu žodžiu
(2012-10-07 17:07:58)
(85.206.52.38) Parašė:

ne tik straipsnio,bet ir komentatorių ,,susirūpinusi'' ir Jonas. Apie mokytojų ,,prievartavimą'' nuolat konkuruoti, įtikti, nes liksi be darbo, neturėti galimybės pakalbėti su vaikais ne tik apie Omo dėsnius,nes juk neišeisim programos, gyventi nuolatiniam suvokime,kad mokydamas vaiką su adaptuota programa tu negali padėti jam pasiekti rezultato,nes nėra pagalbininko( kaip užsienio mokyklose) niekas nekalba apart profesinių sąjungų. Daug vaikų iš namų ateina tokie,kad prieš įeinant į mokyklą nuo jų reikėtų nusiurbti visas šiukšles.O kur emigravusių tėvų atžalų problemos? Mes klausom ministro apie kompiuterius, o ar žinote,kad mokiniai prašo mokytojų ,,pakalbėkite, tik nereikia multimedijos''. Auditoriai pamoką vertina blogai, jei nebuvo informacinių technologijų.O jau nuolatinės reformos ,egzaminų tvarkos kaita įvarė į kampą tiek mokytojus ,tiek mokinius, tiek nieko nesusigaudančius tėvus.



8. susirūpinusi
(2012-10-05 14:47:54)
(81.7.93.38) Parašė:

Stebiu Steponavičiaus rinkiminę agitaciją ir neramu. Akcentuoja kiek mokyklų atnaujino. O kaip vaikai ir mokytojai toje atnaujintoje mokykloje jaučiasi? Ar pastatytos video - kameros, puiki techninė bazė, dalinami kompiuteriai nuo penktos klasės, mokyklos su tvorom išsprendžia problemas? Pagerina mokytojų ir mokinių psichinę savijautą? O juk psichinė sveikata šiais metais yra iškelta prioritetine sritimi. Mokyklų bendruomenės suskaldytos, nutraukinėjami bendruomeniniai ryšiai, skatinama konkurencija... Ir kalbam apie tai kiek pavyko sutaupyti. Ar iš tiesų viską galim įvertinti tik pinigais? Ar pagalvojama kas bus dar po kelių metų? Susidaro įspūdis, kad švietimo sistemoje nėra jokio strateginio ilgalaikio plano, sprendimai primami spontaniškai, nesusimąsčius apie galimas pasėkmes. Iš pradžių priima sprendimą, o paskui sako atsiprašau neišdiskutavome, nepasitarėme, nepagalvojome... bet dabar nieko padaryti negalime. Akivaizdus pavyzdys su stojimo tvarkos pakeitimu. O kai moksleiviai parodė pilietiškumo pavyzdį, tai nusprendžia juos persekioti... Kokią žinią mes siunčiame jaunuomenei?



7. mama
(2012-10-05 13:46:06)
(81.7.93.38) Parašė:

Su skaudama širdimi leidžiu savo vaikus į mokyklą, nes švietimo sistema yra orientuota tik į akademinius rodiklius, o žmogiškumas, dvasingumas, bendravimo, socialiniai įgūdžiai yra pamiršti. Komentaruose buvo pateikta puiki nuoroda į humanistinės pedagogikos manifestą. Šimtą procentų su juo sutinku. Straipsnyje pateiktas pagrindinis švietimo įstatymo tikslas kaip ir atitinka humanistinę pedagogiką, bet metodai, kaip veikia švietimo sistema absoliučiai tam prieštarauja. Iš mokytojų reikalaujama parodyti akademinius mokinių rodiklius, mokytojas dirba su didžiulėmis klasėmis... Tai kada jam skirti laiką individualiam mokinio dvasiniam ugdymui? Kaip mokykloje gali soc.pedagogas ar psichologas dirbti, kai mokykloje yra 700-1000 vaikų? tada gaunasi tik "gaisro gesinimas", problemų numalšinismas, bet neišsprendimas. Mokytojai priversti dirbti su 30 mokinių. Mūsų vaikai patenka į konvejerį arba mėsmalę kaip Pink Floyd'ų filme The Wall. Mokinio krepšelis pavertė mūsų vaikus tik statistiniais vienetai, kurie atneša krepšelį į mokyklą Turim mes tėvai pradėti reikalauti švietimo pokyčių, nes tai jau tampa mūsų vaikų bukinimu ir tamsinimu.



6. Jonas
(2012-10-04 17:46:22)
(93.203.54.62) Parašė:

Labai reikalingas ir gerai parašytas straipsnis. Sutinku su autorėmis visu 100 procentu, nes jos išsako gana svarbią, net gyvybiškai svarbią poziciją visoje mūsų kultūroje. Pažiūrėjau video, kur Švietimo ministras giriasi dėl renovacijų ir kiek naujų kompiuterių turės vaikai. Kompiuteriai yra reikalingas dalykas tik komunikacinių linijų pagreitinimui. Protingesniu vaikas nuo kompiuterio nepasidaro, dvasingesniu taip pat, nes tai yra tik materialus daiktas. Kažkada tai rusų žymus rašytojas M.Gorkis yra pasakęs: "Gimęs šliaužiojančiu skraidyti negali". Panašiai yra su tuo Švietimo ministru. Jis mato materijos gabaliuką, kompiuterį ir jis pradeda alpti. Jis įsivaizduoja, kad tame ir yra progresas. Kadangi G. Steponavičius yra paprastas, kaip 2 kapeikos, materialistas, tai jam rašyk nerašęs, jis nesupranta apie ką eina kalba. Vienintelį dalyką, ką suprato G. Steponavičius, tai tik tai, kai prie vieno lito pridedi 3 litus, tai gauni 4 litus. Ant pirštų dėlioti negražu, tai geriau pasitelkti kompiuterį ir jis tą darbą atliks. Kam vaiką varginti bereikalingais dėliojimais? Materialistas G. Steponavičius suprato, kad tame yra labai didelis žmogaus progresas. Manau, G. Steponačių reikėtų aprengti tokiais rūbais, kurie būtų padaryti tik iš technikos, o į ausis įverti pakabinamus iPod-us. Uždėti didžiulius akinius ir pakabinti užrašą " Esu progreso fanas", ir paleisti pasivaikščioti po Vilnių. Visko gali būti, kad tokį "progreso faną" vaikai apmėtys pomidorais. Tragedija yra tame, kad G. Steponavičius iki pat šiandien taip ir nesuprato, kad TSRS net kosmose pirmavo. Bet visa ta TSRS sugriuvo. Nesugriuvo tik vienas dalykas: tai tas pats materializmas, kurio pagrindu buvo sukurta TSRS Švietimo sistema. Ir G.Steponavičius yra šitos TSRS Švietimo sistemos auka, nes ji išauklėjo vienpusį ir riboto supratimo apie šį pasaulį, žmogų. Ką jis daro būdamas ministru? Jis nori, kad kuo daugiau tokių aukų, kokia yra G. Steponavičius būtų Lietuvoje. Manau, kad G. Steponavičiaus, kaip vieno iš "didžiausių" intelektalų ministrų tarpe, suvokimas yra tokio lygio, kad jis nesugeba suprasti, kad sugriuvus TSRS griuvo ir materializmo teorija, kuri praktikoje pasirodė antižmogiška. Nes į žmogų TSRS buvo žiūrima, ne kaip į žmogų, o kaip į daiktą, kaip į sraigtelį valstybinėje mašinoje. Tam sraigteliui, net negalima buvo aplankyti savo giminių, kurie gyveno JAV ar Vokietijoje, ar dar kokioje nors kitoje šalyje. Todėl straipsnio autorės visiškai teisingai rašo: "Jei ir toliau rūpinsimės tik tuo, kad skaityti, skaičiuoti, dirbti kompiuteriu ir kitų dalykų išmokę mūsų vaikai būtų pasirengę XXI amžiaus reikalavimams, bet nepasiūlysime jiems nieko daugiau, apleisdami dvasinį turinį, tai mūsų pastangos formuos tik ploną paviršutinę egzistencijos luobelę, tarsi asmenybė neturėtų dvasinio branduolio". G. Steponavičius neturi šito dvasinio branduolio, bet jis yra ministras. Ar tai ne absurdas? Todėl nieko nuostabaus, kad jis nori, kad būtent tokių žmonių be Dvasinio Branduolio būtų kuo daugiau. Tada su tokiu bedvasiu gali gramelį padaryti, "Ožio ragus" parodyti, nes susidaro įspūdis, kad jis priklauso Masonų ložei, ir tada tokį ministrą galima suprasti, kad jis perduoda, kaip ženklą, kad "darbas vyksta" ir vaikai Lietuvoje tampa paviršutiniškais "progresyvios technikos" propaguotojais, tiksliau nemąstančiais vartotojais ir dvasiniais ubagais, alpstančiais nuo blizgučių ir kompiuterių. Toks "išsiauklėjęs" mokinys kompiuterį supranta geriau, nei kitą žmogų. Beždžionės lygio mąstymas tik su kompiuteriu. Gaila, tikrai gaila. Bet mums su jumis vis vien reikės kabinti šitą mėšlą, kurį prigamino G. Steponavičius su savo sėbrais liberalais, tarp kitko, destruktyviais liberalais, nes net iki liberalų jie netempia. Duokite G. Steponavičiui panagrinėti tokį dalyką kaip ir pasaką "Viršūnėlės ir šaknelės" ir duoti pavyzdžių iš savo gyvenimo. Įdomu būtų, ar Švietimo ministras sugebėtų surasti, kad ir negirtas, analogijų savo veikloje ar ne? Bijau, kad ne. Nesuprato šitas Švietimo ministras šitos pasakos, nes perdaug sudėtinga. Su kompiuteriu yra lengviau.



5. rimtai
(2012-10-04 04:36:48)
(86.100.118.231) Parašė:

Svetainėje http://www.humanistinepedagogika.lt (tai – tarptautinės svetainės lietuviškoji dalis) teigiama: „pati fundamentaliausia humanistinės pedagogikos problema – saviugda“. Svetainės HP (humanistinė pedagogika) manifesto „humaniško-ugdymo-patirtis“ skyriuje pateikti 25 klausimai-principai, nurodantys susidariusios problemos sprendimo kryptį. Čia pateikiu 5 paskutinius manifesto principus (nors svarbūs yra vis): Kaip savo sąmonės sraute auginti dvasinę bendrystę? Kaip sutaurinti žinias? Kaip perteikti tas žinias „širdies kalba“? Kokios yra žinių grožio perteikimo formos? Kokiais dvasiniais doriniais dialogais jas sėti vaikų sielose? Iš to matosi, kad visuomenę labai neramina švietimo sistemos būklė, kuri iš valstybinės struktūros virsta biurokratine mašina. Kanados amerikiečių pedagogas ir rašytojas Laurence Johnston Peter taikliai pastebėjo, kad biurokratijos užduotis yra „Optimizuoti“ – t.y., sukomplikuoti dalyką taip, kad užsitikrinti maksimalią apsaugą sau“. Ne mažiau taiklus ir jo aforizmas: „Dabartinis mokyklos atestatas patvirtina tik tai, kad jo turėtojas sugebėjo atlaikyti kažkiek metų mokyklinio mokymo“. Džiugina, kad atsiranda vis daugiau visuomenės atstovų bei entuziastų, kurie rimtai imasi realaus švietimo reformavimo į dorinį ugdymą, atitinkantį šiuolaikinio globalaus pasaulio reikalavimus. Pradėjus auklėti pagal novatoriškus metodus, pavyks išauginti dvasingą žmogų – pamainą materialinių gėrybių vartotojui.



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras