Mokslininkai, atlikę kompiuterinę socialinių medijų analizę, nustatė, kad Sirijoje vyksta ne vienas, o keli karai, pranešė technologyreview.com.
8 puslapių tyrime, kuriame analizuojamos socialinės medijos, akcentuojama, kad jos, vykstant karams ir suirutėms, šiais laikais tapo labai svarbios. Todėl Dublino universiteto koledžo mokslininkas Derekas O‘Callaghanas, vadovavęs tarptautinei tyrėjų grupei, ištyrė „Twitter“, „YouTube“ ir kitas socialinės medijos platformas, ypač svarbiomis tapusias Arabų pavasario, prasidėjusio 2010 m., metu. Socialinės medijos suvaidino svarbų vaidmenį ne tik Tunise, Egipte, Libijoje, Jemene, bet ir nuo 2011 m. kovo karo apimtoje Sirijoje.
Beveik trejus metus trunkantis karas Sirijoje aktyviai nušviestas socialinėse medijose – įrašyta gausybė vaizdų, pranešimų.
D. O‘Callaghano ir jo kolegų, ištyrusių daugiau kaip 600 „Twitter“ ir „YouTube“ paskyrų, susijusių su Sirijos įvykiais, viena išvadų tokia: „Socialinės medijos Sirijoje kur kas sudėtingesnės, nei buvo anksčiau manyta.“
Kita tyrėjų išvada parodė, kad Sirijoje kovoja 16 atskirų bendruomenių, sudarančių keturias aiškiai susijungusias grupes: džihadistai (šią grupę sudaro bent trys bendruomenės, tarp kurių yra ir „Al-Qaeda“), kurdai (politinės partijos ir jaunimo organizacijos), proasadiškosios, Sirijos prezidentą Bašarą al Asadą palaikančios pajėgos bei sekuliarioji, nuosaikioji opozicija, sudaryta iš 10 bendruomenių, tarp kurių yra ir vadinamosios Laisvoji Sirijos armija ir Sirijos nacionalinė koalicija.
D. O‘Callaghano ir jo kolegų analizė parodė, kad, pavyzdžiui, viena bendruomenė, palaikanti Laisvąją Sirijos armiją, turi 105 paskyras socialinėse medijose, iš kurių viena turi net 73 000 narių, skelbiančių neatpažintų kūnų fotografijas.
Džihadistų bendruomenių pateikiamos nuotraukos – visiškai kitokio turinio, jose vaizduojami ginklai, atakos, „nukankintų kovotojų“ vaizdai iš arti ir šiek tiek asmenų, laikančių nupjautas žmonių galvas.
Didžiausia internete – sekuliariosios, nuosaikiosios opozicijos grupė, turinti 137 paskyras socialinėse medijose. Skirtingai nei kitos grupės, tviteryje ji dažniausiai savo žinias skelbia anglų kalba. Dažnos šių paskyrų vartotojos – moterys.
Ištyrusi 2013 m. rugpjūčio 21 d. cheminio ginklo ataką Gutoje, mokslininkų grupė nustatė, kad apie ją pirmoji nieko nedelsdama pranešė „opozicionierių“ grupė, o štai džihadistai – tik po dviejų dienų. „Sukilėliai“ („sekuliarioji, nuosaikioji opozicija“) minėtos atakos dieną į internetą įkėlė net 440 vaizdo įrašų, dar daugiau jų pasirodė per kitas kelias dienas. Džihadistai po dviejų dienų nuo atakos įkėlė tik 37 vaizdo įrašus ir dar mažiau kiek vėliau.
Mokslininkai vengia rimtų prognozių, tačiau įspėja, kad taika Sirijoje – itin komplikuota svajonė, nes vienoje šalyje realiai vyksta ne vienas, o net keli karai. D. O‘Callaghanas su kolegomis tęsia savo tyrimą.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]