Britų mokslininkai kviečia į debatus dėl potencialaus DNR kodo keitimo, kuris neva reikalingas dėl to, kad būtų išvengta ligų. Pasak mokslininkų, tai kelia riziką, kad atsiras „dirbtinai sukurti kūdikiai“.
Jungtinėje Karalystėje kilę etikos debatai apie genetiškai modifikuotus (GM) embrionus įtraukė daugybę žmonių.
Kai kurių mokslininkų noras pagreitinti itin galingą genomo koregavimo progresą nėra neetiškas, rugsėjo 2 d. pareiškė penkios žymiausios biomedicinos organizacijos ir institucijos, palaikančios genomo koregavimą ir su juos susijusius veiksmus, kurie neva padėtų gydyti net vėžį.
Tačiau iš vyro spermos ir moters kiaušinėlių susidariusio embriono DNR yra gyvybė, kurios genomo koregavimas gali netyčia sukelti neigiamą poveikį, teigia šios idėjos nepalaikantieji.
Idėjos iniciatoriai – „Wellcome Trust“, Medicinos tyrimų taryba, Medicinos mokslų akademija, Medicinos tyrimų ir biotechnologijos asociacija ir Biotechnologijos ir biologijos mokslinių tyrimų taryba.
Laboratorijose mokslininkai nuo 2003 m. koreguoja genomą, o nuo 2013 m. šis procesas vadinamas „CRISPR/Cas9“.
Kontroversiškiausias mokslinis straipsnis šia tema buvo publikuotas šių metų balandį, kai kinų mokslininkai paskelbė naudojęsi mėgintuvėlyje apvaisintų kiaušinėlių embrionais.
JAV Regeneratyviosios medicinos aljansas, vadovaujamas Edvardo Lanfjero (Edward Lanphier), kviečia visame pasaulyje tokius tyrimus uždrausti. „Tokie tyrimai gali būti naudojami ne terapinėms modifikacijoms. Tikimės visuomenės atsiliepimo apie šių dalykų etiškumą“, – teigė E. Lanfjeras ir jo kolegos publikacijoje žurnale „Nature“.
Viena „CRISPR/Cas9“ išradėjų Dženifer Dudna (Jennifer Doudna) iš Kalifornijos universiteto taip pat priklauso E. Lanfjero vadovaujamai grupei. Skirtingai nei Jungtinėje Karalystėje, JAV nėra įstatymo, draudžiančio klinikiniams tikslams naudoti genetiškai modifikuotus embrionus.
„Wellcome Trust“ vyresnioji politikos patarėja Katrin Litler (Katherine Littler) pareiškė: „Galime surengti debatus. Moratoriumas – bloga pradžia. Mes norime atviro dialogo. Mes norime, kad žmonės atvertų protą šiems dalykams.“
Šaltinis: theguardian.com
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]