Rugsėjo 6 d. dešimtys tūkstančių Moldovos gyventojų išėjo į gatves sostinėje Kišiniove reikalaudami dėl korupcijos skandalų atsistatydinti „mafijos vyriausybę“.
Bent 7 protestuotojai suimti, keli sužeisti, viena moteris išvežta į ligoninę.
Centrinėje Kišiniovo aikštėje žmonės reikalauja, kad atsistatydintų nuo 2012 m. kovo šalies prezidento postą užimantis Nikolajus Timoftis (Nicolae Timofti), būtų surengti pirmalaikiai rinkimai, o kaltieji dėl problemų šalyje būtų nubausti.
1991 m. tapusi nepriklausoma buvusi sovietinė respublika Moldavija dabar Moldovos Respublika (Republica Moldova) išlieka viena skurdžiausių Europos šalių.
Pasak protesto organizatorių, „šiandien viskas pasikeis“, nes į demonstracijas nuo sekmadienio vakaro atėjo 100 tūkst. žmonių. Moldovos policijos teigimu, protestuotojų skaičius gali būti būti maždaug perpus mažesnis, apie 40 tūkst.
Susidūrimai su policija įvyko prie generalinės prokuratūros, kur protestuotojai bandė pastatyti „Occupy“ stiliaus palapinių miestelį. Opozicijos vadovai apkaltino generalinį prokurorą, kad jis esąs politikų instrumentas.
Kai kurios Rusijos ir Ukrainos žiniasklaidos priemonės pavadino protestą Kišiniove „maidanu“, prisimindami 2014 m. įvykius Kijeve.
Moldova bendrauja ir su ES, ir su Rusija, kurioje dirba daug jos piliečių, nors pastaraisiais metais pagausėjo moldavų migracija į Europos šalis. 2004 m. Moldovoje gyveno 3,4 mln., 2014 m. jau tik 2,9 mln. gyventojų, t. y. jų per dešimtmetį sumažėjo beveik puse milijono.
Vienas pagrindinių Moldovos skandalų – vadinamasis „pradingęs įstatymas“, kai šalies vyriausiasis auditorius „nepastebėjo“ pavogto 15 proc. Moldovos turto, kai „kažkur“ iš trijų bankų paslaptingų paskolų dėka dingo milijardas valstybinių dolerių. Po šio dingimo Tarptautinis valiutos fondas nustojo Moldovai skolinti pinigus.
Naujienų agentūra „Reuters“ 2015 m. gegužę pranešimą apie šį skandalą priskyrė „korupcijos“ kategorijai.
Opozicija apkaltino galingus oligarchus, kad šie valdo šalies ekonomiką ir politiką, skurdina Moldovą. Protestuotojai Kišiniovo aikštėje mojuoja Moldovos, Rumunijos ir ES vėliavomis ir šaukia: „Atsistatydink!“, „Mes esame žmonės!“ ir „Velniop mafiją!“
Protestus prieš korupciją ir prastėjančią ekonominę situaciją (17 proc. šalies piliečių gyvena žemiau skurdo ribos) nuo 2015 m. kovo 27 d. organizuoja visuomenininkai Piliečių platforma „Orumas ir Tiesa“ (Platforma Civică Demnitate și Adevăr, DA). Tiesa, jie vyko ir anksčiau, pvz., 2009 m.
Neapsikentęs protestų, vakar, rugsėjo 6 d. Kišiniovą į Ženevą iškeitė iš šalies pabėgęs įtakingas politikas, oligarchas 49 metų Vladimiras Plahotniukas (Vladimir Plahotniuc).
Šaltinis: theguardian.com
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]