2024 m. birželio 23 d.

 

Moralinė Eglės Kusaitės pergalė

35
Paskelbta: 2013-05-30 18:14 Autorius: Marius Matulevičius | ekspertai.eu

Nors delfi.lt spėjo operatyviai pranešti, esą „teisėjams pagailo E.Kusaitės: jaunai teroristei ne vieta kalėjime“, Vilniaus apygardos teismo nuosprendis labiau simbolizuoja pasigailėjimą tiems veikėjams, kurie bandė iš nieko sukurti terorizmo bylą.

Vilniaus apygardos teismo teisėjai Virginija Švedienė, Jūratė Damanskienė ir Artūras Pažarskis nusprendė, kad E. Kusaitei turi būti skirta 10 mėnesių laisvės atėmimo bausmė. Simbolinė bausmė tarsi pateisina daugiametes prokurorų pastangas, kruopštų įrodymų rinkimą ir nenuilstamą VSD darbą. Eglė būtent tiek mėnesių buvo sulaikyta, tad bausmė jau ir atlikta. Tačiau ar buvo nusikaltimas?

Teisėja skaitė nuosprendį tyliu balsu, ir tik po kelių prašymų iš salės buvo įjungtas mikrofonas. Atrodė, kad teisėjų kolegijai nepatogu, jog mergina ir jos šeima kelerius metus buvo tampomi po teismus už tai, kad norėjo autobusu vykti į Maskvą. Beje, teismo nuosprendyje nieko nebuvo užsiminta ir apie karinę bazę, kurią E. Kusaitė neva norėjo susprogdinti.

Pasak E. Kusaitės advokato Kęstučio Stundžio, Eglė dabar turi moralinę teisę kreiptis į teismą dėl visiško išteisinimo. Tiesa, galutinį sprendimą ji priims pati, per artimiausias dvidešimt dienų.

Nepavyko įrodyti, kad jauna mergina organizavo ir kitas drauges atlikti teroro akto. Prokuroras Mindaugas Dūda, reikalavęs 10 metų laisvės atėmimo bausmės, salę paliko tylus ir nuosprendžio nekomentavo.

Įdomu tai, kad nuosprendyje numatyta sunaikinti visus daiktinius įrodymus – mobiliuosius telefonus ir t. t.

E. Kusaitę salėje palaikė apie 70 žmonių, tarp jų - sesuo Nijolė Sadūnaitė, kunigas Robertas Grigas, signataras Algirdas Endriukaitis, monsinjoras Alfonsas Svarinskas, Seimo narys Naglis Puteikis ir kiti.

Akivaizdžiai „pritemptas“ teismo procesas tebekelia daug klausimų. Disidentė N. Sadūnaitė šiandien paskelbė viešus klausimus valstybės vadovams, gretindama šią bylą su Medininkų byla: „Niekas nesiteikė mums, piliečiams ir rinkėjams, deramai paaiškinti, kas vis dėlto įvyko paskutiniame Medininkų žudynių bylos posėdyje, kur turėjo būti išklausytas liudytojas Pužajus. Kai vietoj jo į salę atėjo rusakalbiai, dėmėtais maišais vilkintys „Pskovo kazokais“ prisistatę asmenys, siekę padaryti pareiškimą, tai nė kiek nenustebino ten sėdinčių prokurorų R. Stankevičiaus ir M. Dūdos. Matyt, pastarieji žino ir gali paaiškinti Lietuvos visuomenei, kaip šie „pskoviečiai“ atsidūrė Šengeno zonoje, Vilniaus apygardos teismo salėje su provokaciniais siekiais.“

Kodėl buvo taip stengtasi bendradarbiauti su Rusijos spec. tarnybomis? Dar kartą prisiminkime Kastyčio Stalioraičio rekonstruotą mūsų specialiųjų tarnybų ir prokurorų sapną.

„Šiaurės Kaukazas. Čečėnija. Rusijos karinė bazė. Bazėje budi iki dantų ginkluoti kareiviai, tankai, šarvuota technika, bazė apsupta minų laukais, ją saugo karinė aviacija.

Šiaurės Kaukazo sukilėliai nuleidę rankas. Kol kas viskas, ką jie gali, tai užpulti rusų karines vilkstines, karinius postus ir pan.

Ir štai nušvinta viltis. Lietuva. Eglė Kusaitė. Tai ji susprogdins tą baisią karinę bazę. Tereikia, kad ji ryžtųsi. Bet kaip ją pasiekti? Tik „Al Qaeda“ gali padėti. „Al Qaeda“ nenuvylė. E. Kusaitė sutiko sunaikinti baisiąją karinę bazę. Net savo gyvybės kaina.“

Tačiau košmaras baigėsi. Teismas nusprendė, kad organizuoto terorizmo nebuvo. Dabar prokurorams teks teisintis, kodėl jie tokiais keistais būdais bando saugoti Rusijos karines bazes.
Šarūnas Puidokas, aktorius, „ekspertai.eu“ Visuomeninių ir politinių procesų skyriaus vadovas:

- Gera pradžia. Dabar reikės eiti iki galutinės pergalės. Visiško išteisinimo ir didelės žalos atlyginimo.

Visi niekšai, kurie šią bylą kurpė, rašė scenarijus ir visaip kitaip prisidėjo prie jaunos merginos luošinimo, turėtų atsakyti ir praleisti nemažą dalį savo gyvenimų kalėjimuose ar sustiprinto režimo kolonijose.


Seimo narys Naglis Puteikis:

- Kažkodėl teisme nepaminėta, kad E. Kusaitės mama ir teta pačios kreipėsi į teisėsaugą, prašydamos, kad VSD ir kitos valstybės įstaigos padėtų psichologinių problemų turinčiai 13-metei dukrai, nes ji svajoja apie ginkluotą kovą čečėnų pusėje.

VSD raštu atsakė, kad nieko nedarys, jokių priemonių nesiims, o po kelių savaičių pradėjo slaptą operaciją, pasiųsdami E. Kusaitei VSD agentus, kurie ją kurstė. Taigi kol Estijos saugumas gaudo kitų valstybių šnipus ir juos pagauna, LT saugumas provokuoja psichologinių problemų turinčius vaikus, ne tik nepadeda tėvams, kurie parašo pagalbos, o dar siekia pasodinti 10 metų.

Kodėl LT prokuratūra ir VSD tokių modelių ir tokio gausaus biudžetinio finansavimo netaiko PVM grobikams, organizuoto nusikalstamumo gaujoms, kontrabandininkams, kitų valstybių šnipams, samdomiems žudikams? Su vaikais tai daryti lengviau? Kitose bylose nusikaltėliai paperka LT teisėsaugininkus?

Teismas iš tiesų labai keblioje padėtyje - bylą prokurorai ir VSD siuvo baltais siūlais, o iš padėties reikia išeiti.

Bet kokiu atveju pasidžiaukime, kad dvejopais standartais ir beširdiškumu pagarsėjęs prokuroras M. Dūda savo tikslo - pasodinti vargšę merginą, kuriai reikia pagalbos, o ne kalėjimo, įkišti jauną žmogų 10 metų į kalėjimą - nepasiekė.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
35. Paskubejo
(2013-05-31 21:30:57)
(84.15.184.235) Parašė:

atsikratyti vienos pasmirdusios bylos pries susirenkant ES. Man tik idomu, ar kas nors kada nors suskaiciuos valstybei padarytus nuostolius del sitos ,,tarptautines teroristes,, gaminimo bylos? Kiek dirbo VSDsninku, tardytoju, sekliu, uzslaptintu agentu, prokuroru, advokatu, teiseju, kalejimu priziuretoju, prokuroru padejeju, sekretoriu, kurjeriu ir t.t. ir t.t. ir pan.? Stebiuosi - neatsistebiu, kaip galima is sudo sulipdyti bliuda, is kurio visiems uztektu paesti ir noreti,kad jis neispliurtu.34. Česlovas
(2013-05-31 19:32:13)
(78.62.164.7) Parašė:

Turetu isformuoti VSD ir gen. prokuratura (kaltus pasodinti)kuri nedirba savo tiesioginio darbo, o kurpia baltais siulais siutas bylas.33. Vae
(2013-05-31 16:01:58)
(78.58.4.216) Parašė:

Dabar Liepos men., kaip bus daug sveciu, kad jiems nebutu nuobodu, reiktu ruodyti tokiu trumpo metrazinius filmus, viskas apie DEIMANTELE, KUSAITES, MEDININKU postas, apie geb. POCIUNA, visu neisvardinsiu, tai jiems butu idomu, kaip savi ryja savus. Cia mano nuomone.32. Vae
(2013-05-31 15:56:53)
(78.58.4.216) Parašė:

Nu, dabar gales dudorius deti visas pastangas , ir isteisinti savo zmonele nuo tiurmos, jei dar nenuteise uz sukciavyma, gal kas zinote??????31. Skirmantė
(2013-05-31 13:42:46)
(77.221.82.73) Parašė:

kokia moralinė pergalė? Kai banditai baltom apykaklėm sės į kalėjimą ilgiem metam, tada bus pergalė.30. gytis
(2013-05-31 10:08:34)
(78.60.224.121) Parašė:

10 menesiu kalejimo uz ketinima ivykdyti akta - visiskas uzsakomasis idiotizmas...29. Liubartas
(2013-05-31 09:16:21)
(78.60.28.201) Parašė:

Aš čia nematau nusikaltimo sudėties. E.Kusaitė turi būti ne išteisinta, o REABILITUOTA! Gėda mūsų kai kurioms teisėsaugos institucijoms. Įdomu, kam jos tarnauja?28. asai
(2013-05-31 08:44:52)
(86.100.47.218) Parašė:

tokius atleisti teisejus reikia. kodel nuteise 10 menesiui? kodel ne 8? ne 9? kodel neisteisino? nesvarbu turetu buti kiek zmogus sedejes be teismo nuosprendzio budamas nekaltas, jeigu jis nekaltas tai nekaltas , lai prokurorai atsako uz savo klastojimus bylu !!!Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras