2024 m. gruodžio 22 d.

 

Moteris, per ją viską išsakau. Mariaus Liugailos (1953–2013) grafika

1
Paskelbta: 2013-10-15 11:40 Autorius: Dr. Rasa Gečaitė | ekspertai.eu

Marius Liugaila (1953–2013) buvo vienas tyliausių menininkų Lietuvoje ir vienas labiausiai vertinamų lietuvių grafikų pasaulyje.

Jau 1999 m. Italijoje M. Liugaila buvo pripažintas pasauliniu mastu ir įtrauktas į „100 geriausių pasaulio graviūros meistrų“ registrą. Kas jau kas, o italai puikiai išmano raižinius nuo seniausių laikų ir lengvai atskiria tikruosius graviūrų meistrus tarp šiuolaikinių grafikų. Būtent dėl meistriškumo jį vertino ir mėgo „aukštųjų technologijų“ japonai, atsirinkdami jo darbus į geriausių pasaulio grafikų parodas.

Pirmoji pomirtinė pasaulyje pripažinto Lietuvos grafiko M. Liugailos raižinių paroda, kuri aprėpia visą jo kūrybinio gyvenimo panoramą, atidaryta Vilniaus Pilies galerijoje (Pilies g. 12 ).

Šią parodą kaip dovaną 60 metų jubiliejaus proga parengė dailininko žmona – taip pat grafikė ir knygų dailininkė Ona Liugailienė: „Man ši paroda yra labai svarbi. Norėjau ją atidaryti tiksliai per Mariaus gimtadienį, kad paroda būtų mano dovana jam.“

Pats dailininkas save visuomet suvokė kaip senojo klasikinio meno atstovą: „Esu kiek senamadiškas, senų meno tradicijų šalininkas, įsimylėjęs tą cinko plokštę, ofortą. Manau, kad tikras menininkas turi puikiai išmanyti techniką ir amatą. Jei puikiai mokėsi piešti, tuomet jau galėsi eksperimentuoti.“

Nors puikiuose M. Liugailos raižiniuose subtiliai perteiktos įvairios temos – nuo renesansinių vizijų ir Vilniaus senamiesčio iki paslaptingų simbolių ir visatos amžinybės žaismės, grafikas yra prisipažinęs, kad esminė jo kūrybos tema – moteris, – „per ją viską išsakau, ar noriu, ar nenoriu, ji visuomet yra mano darbuose“.

Lemtingos moters grožis, įamžintas meistriškai grakščiomis raižinio linijomis. Visiškai nekeista skaityti tokį dailininko prisipažinimą. Ne tik dėl to, kad nuo mažens M. Liugaila augo ypatingoje dailės aplinkoje, nes jo motina buvo viena žymiausių Lietuvos ekspresionisčių tapytojų Sofija Veiverytė. Tačiau dailininkas niekad neslėpė, kad pirmoji jo darbų vertintoja ir įkvėpėja – žmona Ona, kuriai skyrė didžiąją dalį savo nuostabiai prabangių grafikos darbų.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
1. Gražu
(2013-10-15 15:46:40)
(193.219.130.163) Parašė:

gaila, kad geriausi menininkai niekam neįdomūs Lietuvoje. Kūrybinių galių daug, o kultūros nėra. Štai kur paradoksas, nes niekas nesidomi kitais, tik savimi. Kaip tik tai ir paaiškina iš esmės lietuvių kultūros stoką



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras