Archyvinė, beveik ketverių metų senumo publikacija, kuri skaitytojams gali būti įdomi žvelgiant net iš šios dienos pozicijų. Dėl to, kad ši publikacija buvo paskelbta, ekspertai.eu susilaukė griežto, labai griežto žodžio ir pasmerkimo. Šį pasmerkimą video formatu išsakė menininkas Juozas Valiušaitis.
Kokia šiuo metu yra V. Valiušaičio nuomonė, nėra žinoma, nors kaip tik dabar Kijeve tvarką bando įvesti žmogus be pilietybės, Lietuvos draugas Michailas Saakašvilis, siekiantis nuversti kitą Lietuvos draugą, korumpuotą prezidentą Petro Porošenką. Apie šiuos įvykius šiomis dienomis beveik tyli ir Lietuvos valstybinė-komercinė žiniasklaida.
Ekspertai.eu, 2017 10 19
Konstantinas Šijanas: „Mus visi apgavo“
Nuotr. EPA-ELTA |
Protesto akcija Kijeve gęsta. Dabar miestas ieško kaltų.
Protestų dalyviai keikia opozicijos lyderius ir mąsto, kam buvo naudinga „užraukti“ protestą. O valdžia jau pradėjo teisti aktyviausius „Euromaidano“ dalyvius. Taip ir neatsistatydinęs ministras pirmininkas Nikolajus Azarovas nesidrovi tiesiogiai grasinti opozicijai represijomis.
Gruodžio 4 dienos ryto atmosferą Maidane Nezaležnosti Kijeve galima nupasakoti dviem žodžiais: pasimetimas ir sumišimas. Kol opozicijos lyderiai veda konsultacijas su užsienio valstybių pasiuntiniais ir tarpusavio derybas, paprasti mitinguotojai mąsto, kodėl, tiesą sakant, protestas užgeso ir vietoj šimtų ar bent jau dešimčių tūkstančių dabar mitinguoja viso labo nuo trijų iki penkių tūkstančių žmonių.
„Aš manau, savo vaidmenį atliko du veiksniai: pirma, opozicija atsisako ką nors daryti, ir tai jau daugeliui ima nusibosti. Žmonės buvo pasirengę kam norite: piketuoti, užimti pastatus, net plikomis rankomis kautis su „Berkutu“. Tačiau mums niekas nepasakė, ką reikia daryti ir kodėl. Nusivylimas, be abejonės, labai rimtas“, – kalba 29 metų verslininkas Sergejus iš Lvovo. Jis kartu su trimis draugais atvažiavo į Kijevą dar sekmadienį. Dieną vaikinai stoviniuoja Maidane, o šildosi ir nakvoja automobilyje, kurį pasistatė už dviejų kvartalų nuo pagrindinės šalies aikštės. Jie sako, kad jau po išeiginių yra susiruošę važiuoti namo: „Jei šeštadienį ir sekmadienį mus nepalaikys gal koks šimtas tūkstančių kijeviečių ir nepasirodys opozicija, ką padarysi, mūsų auka čia bus beprasmė. Grįšim pas savus, paskui – į darbą.“
Tačiau nedaug nusiteikusių laukti ir iki išeiginių. „Asmeniškai aš jau šiandien renku daiktus. Mus visi apgavo. Ir valdžia, ir Klyčko, ir Jaceniukas. Niekas nėra pasirengęs ką nors daryti, už ką nors atsakyti. Jie paprasčiausiai nusispjovė mums į veidą“, – kalba 44 metų santechnikas Nikolajus iš Černovcų.
Jokių reikšmingų įvykių Kijeve trečiadienį iš tiesų neįvyko. Nuo pat ryto keletas tūkstančių protestuotojų mėgino užblokuoti Ministrų kabinetą, tačiau ministrai be problemų praleido darbo dieną administracijos pastate. Opozicija žada užblokuoti parlamento tribūną, tačiau Regionų partijos deputatai praneša, kad, reikalui esant, jie gali surengti ir išvažiuojamąjį posėdį.
Į darbą išėjo ir Kijevo miesto administracijos tarnautojai. Merijos darbuotojai tiesiog išsiskirstė po kabinetus, nors pirmas pastato aukštas vis dar „okupuotas“ mitinguotojų, kurie jį pavertė kažkuo tarp hostelio ir valgyklos. Kijevo meras, Regionų partijos narys Aleksandras Popovas jau pažadėjo išlaisvinti meriją nuo mitinguotojų be jėgos panaudojimo. Ir tą pažadą jis veikiausiai ištesės: praeis dar kelios dienos, ir manifestuojantys išeis patys.
Prie Aukščiausios Rados sienų įsikūrė valdžios šalininkai. Jie, sekdami eurointegracijos šalininkų pavyzdžiu, įrengė čia nedidelį palapinių miestelį, geria arbatą, klausosi scenos muzikantų ir liaudies deputatų kalbų. Kartu ir pinigus užsidirba: kiekvienas šio mitingo dalyvis (o jų apie tūkstantis) per dieną už buvimą akcijoje gauna mažiausiai 200 grivinų (800 rublių).
Opozicijos mitinguotojais niekas ypač nesirūpina: frakcijų lyderiai konsultuojasi dėl būsimų veiksmų su užsienio valstybių pasiuntiniais. Todėl žmonės organizuojasi patys – Ševčenkos ir kitų universitetų studentai jau pradėjo piketus prie Švietimo ministerijos. Vakar vakare (antradienį – vert. past.) sužinota, kad Generalinė prokuratūra ėmė aiškintis, kas būtent iš studentų aktyviausiai dalyvavo Maidano mitinguose. Studentai baiminasi, kad juos ims vedžioti į tardymus ir mesti iš aukštųjų mokyklų.
Kontrataka
Tuo tarpu užgesęs protestas atrišo rankas valdžiai. Išsaugojęs ministro pirmininko postą Azarovas šiandieną pažadėjo ne tik kadrų pasikeitimus vyriausybėje, tačiau ir represijas opozicionieriams. „Aš noriu pasakyti žmonėms: jūsų lyderiai jus stumia į nusikaltimą. Jie mėgins prisidengti deputato neliečiamybe. O jums pasislėpti nėra kur“, – atvirai perspėjo Azarovas. Ir pabrėžė, kad „gatvės protestų pretekstas yra išsemtas“.
Dar daugiau, Azarovas ėmė grasinti nutrauksiąs biudžeto finansavimą toms Vakarų Ukrainos sritims, kurių vadovybė kvietė žmones boikotui ir streikams.
„Ypač noriu atkreipti dėmesį tų atskirų šalies Vakarų bendruomenių dėmesį, pabrėžiu – tai pavieniai atvejai, kai vietinė valdžia sustabdė darbą, kad galėtų dalyvauti protestuose“, – taip kreipėsi premjeras į tenykščius valdininkus. „Toks amoralumas ir vietinių valdininkų neatsakingumas gali padaryti, kad centro lygmeniu lėšos bus skirtos, tačiau vietos lygmeniu dėl to, kad vietinė valdžia neveikia, jos tiesiog nepasieks gavėjų“, – pagrasino ministras pirmininkas.
Teismas jau areštavo devynis masinių neramumų dalyvius prie prezidento administracijos gruodžio 1 dieną – visi jie sulaikyti mažiausiai dviems mėnesiams ir kiekvienam gresia nuo penkerių iki aštuonerių metų kalėjimo. Tuo pat metu milicininkai ėmė kviesti į apklausas „Euromaidano“ dalyvius: automobilių, sekmadienį blokavusių judėjimą Kijevo centre, numerius teisėsaugininkai rūpestingai užsirašė dar išvakarėse.
Visi protesto akcijų dalyviai šiandien baiminasi, kad prieš juos prasidės represijos, o opozicijos lyderiai juos tiesiog „pamirš“. Jau yra precedentai: pirmuose teismo posėdžiuose, įvykusiuose prieš protestų dalyvius, liaudies deputatų iš opozicijos paprasčiausiai nebuvo. Nors pastarieji kvietė net užsienio valstybių pasiuntinius juose apsilankyti.
Nugalėtojas ar pralaimėtojas?
Kodėl opozicija, kuri, kaip pripažino daugelis „Euromaidano“ dalyvių, gavo iš liaudies carte blanche ryžtingiems veiksmams, paleido iš savo rankų realią galimybę pakovoti už valdžią?
Ukrainos analitinio centro prezidentas Aleksandras Ochrimenka įžiūri tokią priežastį, kad „opoziciją ir valdžią finansuoja vieni ir tie patys oligarchai“. Jo žodžiais, stambaus biznio atstovai norėjo pasiekti kadrų perstatymo vyriausybėje tam, kad pasodintų „savo žmones“.
„Kai tik paaiškėjo, kad teisinėmis priemonėmis to padaryti neįmanoma, jie ėmė kratytis Maidano“, – kalba ekspertas. Ochrimenkos žodžiais, „nedidelė marginalų grupė“ būriuosis Maidane dar ilgai, tačiau revoliucijos vilčių jau niekam neliko. Dar daugiau, Kijeve, eksperto nuomone, vis dar girdima nuomonė, kad Janukovyčiaus šansai būti perrinktu 2015 metais tik išaugo. „Antrą kartą tokį Maidaną ši opozicija paprasčiausiai nesurinks, žmonės prarado pasitikėjimą ja“, – kalba analitikas.
O štai portalo Liga.net apžvalgininkas Sergejus Vysockis nemano, kad opozicija specialiai nutraukė protestą.
„Janukovyčius supranta tik jėgos kalbą, jis nepasiruošęs jokiems kompromisams su liaudimi. Tokiose sąlygose arba reikėjo pradėti visiškus karinius veiksmus, kur būtų aukų, arba stovėti aikštėje taikiame proteste, derantis su Vakarais ir valdžia. Opozicija – tai ne sukilusių pulkininkų grupė. Jie nėra pasirengę prisiimti atsakomybę už jėgos eskalavimą konflikte ir nežino iš esmės, kaip teisingai panaudoti tą jėgą“, – aiškina ekspertas. Ir priduria: „Masinis taikus protestas pats savaime vargina valdžią ir atitraukia ją nuo pagrindinių funkcijų.“
Analitikas perspėja: „Jei Janukovyčius išlaikys absoliučią valdžią, vadinasi, represijos neišvengiamos.“ Tačiau jis nenorėtų manyti, kad „po tokios košės (prezidentui) pavyktų išeiti sustiprėjusiam“. „Niekas nefinansuos Janukovyčiaus valdžios ar jėgos vertikalės, kad sustiprintų represijas. Janukovyčius išeis. Jei ne dabar, tai 2015 metais“, – įsitikinęs ekspertas.
Analitikai nesiima prognozuoti naujojo Maidano trukmės. Tačiau ir garantuoti, kad ateityje masiniai protestai neatsinaujins, neįmanoma, pabrėžia Vysockis: „Janukovyčius taip diskreditavo save prieš tarptautinę visuomenę, kad valdantieji 2015 metais veikiausiai norės pasikliauti kitu kandidatu.“
Vertė Alicija Žukauskaitė
Šaltinis: newtimes.ru
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]