Valstybės gynimo tarybos nariai. Nuotr. prezidentas.lt |
Šalies vadovas Gitanas Nausėda kovo 15 d. vadovavo Valstybės gynimo tarybos (VGT) posėdžiui, kuriame aptarti elektros iš nesaugių elektrinių patekimo į Baltijos šalių rinką užkardymo, krizių ir ekstremalių situacijų valdymo sistemos reformos bei valstybės gynybos klausimai. Apie tai skelbiama Prezidentūros pranešime visuomenei „Prezidento vadovaujama VGT aptarė veiksmus Astravo AE elektrai užkardyti“.
VGT nariai nusprendė, kad būtina kuo skubiau sutarti su Latvija ir Estija dėl bendros trišalės elektros energijai skirtų pralaidumų su trečiosiomis šalimis skaičiavimo ir paskirstymo metodikos taikymo.
Toks žingsnis leistų užtikrinti, kad Baltijos šalyse nebūtų prekiaujama Baltarusijoje pagaminta elektros energija ir tokiu būdu nebūtų finansuojama Baltarusijos AE (BAE) veikla.
Pasak VGT, taip pat būtina siekti koordinuoto Baltijos šalių sprendimo dėl įėjimo į elektros rinką įmokos nustatymo importuojantiems elektros energiją iš trečiųjų šalių asmenims bei efektyviai veikiančios regioninės trečiųjų šalių elektros energijos kilmės garantijų sistemos įtvirtinimo.
Siekdama spartinti elektros tinklų sinchronizacijos su kontinentiniais Europos tinklais projektą ir užtikrinti pasirengimą desinchronizuotis nuo IPS/UPS sistemos 2025 m., VGT nutarė ankstinti izoliuoto Baltijos šalių elektros energetikos sistemų darbo bandymą ir jį atlikti jau 2023 m., taip pat imtis veiksmų įgyvendinant savarankiškos elektros gamybos Lietuvoje projektus.
Be to, VGT įvertino krizių ir ekstremalių situacijų valdymo sistemos reformos planus ir vykdomus darbus.
Posėdyje VGT taip pat patvirtino Valstybės ginkluotos gynybos koncepciją ir pritarė jos nuostatų integravimui į valstybės gynybos planą.
VGT nariai yra valstybės lyderis Gitanas Nausėda, premjerė Ingrida Šimonytė, Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen, Krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas ir Lietuvos kariuomenės vadas gen. ltn. Valdemaras Rupšys.
Posėdyje taip pat dalyvavo energetikos ministras Dainius Kreivys, užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Laurynas Kasčiūnas, Valstybės saugumo departamento (VSD) direktorius Darius Jauniškis ir Antrojo operatyvinių tyrimų departamento (AOTD) direktorius plk. Elegijus Paulavičius.
Šaltinis: prezidentas.lt