Lietuvoje, kur nuo viduramžių gyvena totoriai ir karaimai, musulmoniškos šventyklos ar kapinės nėra jokia naujiena. Tačiau Austrijoje situacija kita – čia musulmonų iki XX amžiaus vidurio mažai kas buvo matęs. Natūralu, kad ir musulmoniškų statinių nebuvo. Dabar musulmonų Austrijoje gyvena daugiau nei pusė milijono, o islamas valsybės yra oficialiai pripažįstamas. Paradoksalu, bet Austrijoje islamiški statiniai tapo ir savotiškais naujosios sakralinės architektūros pirmeiviais.
Žinoma, čia dar Austrijos-Vengrijos imperijos laikais būta tam tikro musulmoniško aspekto dėl Bosnijos ir Hercegovinos provincijos, tačiau tuomet bosniai gyveno lokaliai, savo žemėse, o pokario imigrantai iš tos pačios Bosnijos ir Hercegovinos, Turkijos, Afganistano ar net Pakistano pasklido plačiai po visą Austriją ir kai kuriuose regionuose sudaro beveik dešimtą dalį gyventojų.
Taigi, pernai Alpėse, Vorarlbergo žemėje, Altache, pastatytos pirmosios musulmonų kapinės ir šventykla gali būti įdomios ne tik kaip modernus sakralinės architektūros opusas, bet ir kaip savitas austriškojo islamo reiškinys.
Altache islamas įmedžiagintas neprisirišant paraidžiui prie istorinių sakralinių analogų, laisviau interpretuojant islamo kanonus, pasitelkiant esmingus įvaizdžius, šviesotamsą, o ne istorines citatas.
Objekto architektas – vietinis austrų kalnietis Bernardo Baderis, o jo talkininkė – bosnė Azra Akšamija, sukūrusi musulmoniškos šventyklos interjerą su labai netradicine šventąja Kiblos siena iš medinių lentelių ažūro. Įdomu, kad A. Akšamija augo Sarajeve, musulmoniškoje aplinkoje, tačiau architektūrą studijavo jau Grace (Austrija) ir Princtone (JAV), o šiuo metu dėsto garsiajame Masačusetso technologijos institute (MTI, JAV). Greičiausiai jos platus kūrybinis požiūris ir atvėrė erdvę drąsesnei ir individualesnei islamo interpretacijai Altache, sąmoningai suvienijusiai religinius musulmonų ženklus ir vietines austriškas medžiagas.
Ypač drąsi ir netikėta – maldų siena Kiblos šventykloje. Žinoma, ji tradiciškai atsukta į šventojo Mekos miesto pusę, tačiau tiek ji, tiek Mirabo vartai, dekoruoti ne šimtmečiais įprasta spalvotos keramikos mozaika, bet nedažytų, rupių Alpių spygliuočių lentelių ir nerūdyjančio plieno tinklo ažūru. Maža to – šita austriška bespalvystė dar atiduota lauko šviesos srautui kiaurai prakošti…
Beje, rupusis lentelių ažūras yra visiškai abstraktus, išskyrus dvi kompozicijas kufijų šriftu: “Alachas” ir “Mahometas”.
Anot A. Akšamijos, musulmoniškų kapinių ir šventyklos kompleksas Altache yra svarbus abiem pusėms, kaip savotiškas paminklas istoriniam susitaikymui su situacija, kuri nebėra laikina. 700 kapaviečių Altache – iškalbingas ženklas, kad Alpių musulmonai nebelinkę niekur begrįžti…
METRIKA: Altacho (Austrija) musulmonų kapinės ir šventykla
Architektas: Bernardo Baderio studija. Interjeras, menai: Azra Akšamija. Parametrai: 8,400 kvm. Data: 2012. Užsakovas: Altacho savivaldybė. Apdovanojimai: Piraneli apdovanojimas 2012; nominuotas DETAIL premijai 2012; nominuotas ES šiuolaikinės architektūros Mieso van der Rohe premijai ; nominuotas ES šiuolaikinės architektūros Mieso van der Rohe premijai 2013. Foto: Marco Linso, Bernardo Baderio.
Parengta pagal MIT ir Bernardo Baderio informaciją.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]