2024 m. lapkričio 28 d.

 

Nacionalinė pažanga be geros sveikatos neįmanoma

4
Paskelbta: 2019-07-25 14:40 Autorius: Prof. Algimantas Kirkutis, LR Seimo n/s, LRS Sveikatos reikalų komiteto n/s, LRS Sveikos gyvensenos komisijos n/s

Vaikų gyvenimo kokybė ir mūsų ori senatvė priklauso nuo to, kaip mes šiandien suvokiame sveikatą ir ką darome, kad ji stiprėtų. Šioje srityje padėti mums yra įsipareigojusi Lietuvos valstybė. Atkreipiu Jūsų dėmesį į tai, kad šiuo metu šalies vyriausybė peržiūri 2021-2030 m. Nacionalinę pažangos programą (NPP), jos tikslus ir uždavinius. Labai svarbu, kad joje atsirastų teisingai suformuluoti, aptarti ir visuotinai pripažinti akcentai.

Priminsiu, kad pagrindinis sveikatos priežiūros sistemos tikslas yra sveikų piliečių gyvenimo trukmės ilginimas, kuris pasiekiamas tausojant turimus sveikatos išteklius ir juos stiprinant biomedicininių, rekreacinių ir kitokių priemonių pagalba. Tuo tarpu medicininės paslaugos, reikalingos ligų diagnostikai ir jų sukeltų pasekmių gydymui, yra antrinis šios sistemos tikslas, kuris iškyla tik nerealizavus pirmojo. Siekiant didesnio sistemos efektyvumo būtina skirti reikiamą dėmesį sveikatos tausojimo ir stiprinimo veiklai. Todėl vertinant pastarąsias aplinkybes, formuojant šalies sveikatos apsaugos sistemai ateities tikslus, būtina aiškiai išskirti šias dvi dalis ir jų vietą bei suformuluoti joms atskirus konkrečius uždavinius ir numatyti jų realizavimo kelius.

Pastaruoju metu pasaulyje ryškėja švietimo ir mokslo svarba, kaip pirmojo svarbiausio įrankio siekiant padidinti piliečių sveikatos raštingumą ir motyvaciją gyventi sveikai. Tai šalia Sveikatos labai sustiprina Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos vaidmenį sveikatos sektoriuje. Be to, reikia akcentuoti, kad moksliniai tyrimai yra itin svarbūs formuojant inovacijas ir socialinius bei technologinius startuolius šioje srityje. Sveikos gyvensenos įrankio didinančio visuomenės fizinį aktyvumą - sporto sektoriaus prijungimas prie ŠMMS yra dar vienas svarbus žingsnis išryškinantis šios ministerijos prioritetą formuojant NPP 2021-2030, kurio pagalba siekiama fiziškai aktyvesnės ir sveikesnės visuomenės.

Norint efektyviai mažinti socialinę atskirtį („pajamų nelygybę ir skurdą – EK rekomendacijos“) ypatingai svarbu didinti sveikatos priežiūros paslaugų finansinį, regioninį prieinamumą visoms socialinėms grupėms. Be to, labai svarbu, kad šios paslaugos būtų suteikiamos kuo anksčiau, dar neįsibėgėjus patologijai ir kuo arčiau gyvenamosios vietos.. Pažymėtina, kad geros sveikatos ir efektyvių medicininių paslaugų daugiausia trūksta Lietuvos regionuose gyvenantiems žmonėms. Todėl būtina neišleisti iš akiračio ir šios svarbios aplinkybės. Atsižvelgdamas į EK rekomendacijas ir šalyje diktuojamų gyvenimo aplinkybių svarbą, siūlau NPP suformuluoti atskirai dar vieną, specialiai tik šiai problemai skirtą, šalies sveikatos apsaugos sistemos tikslą.

Vyriausybės parengtoje NPP sveikatos apsaugos sistemai iškeltų uždavinių įgyvendinimo rodikliai nėra siejami su socialinių ir technologinių inovacijų kūrimo ir įdiegimu į praktikos procesu. Tai parodo, jog šioje srityje moksliniai tyrimai yra suprantami ir vertinami tik per ekonominės naudos prizmę. Toks požiūris visiškai nedera su ilgalaike Lietuvos pažangos strategija „Lietuva 2030“, kurioje išskiriamos trys esminės pažangos sritys – visuomenė, ekonomika ir valdymas, o jų pažangos prielaida yra mokslo žinių kūrimas, sklaida ir naudojimas.

Neleistina, kad sveikatos priežiūros srityje netinkamai suformuluoti prioritetai taptų kliūtimi subalansuotai ir tvariai mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros ekosistemai, gebančiai efektyviai reaguoti ir spręsti Lietuvos valstybei ir visuomenei kylančius iššūkius, kurti ir plėtoti šalyje gyvenančių žmonių sveikatą ir gerovę.

Vadovaujantis išdėstytomis mintimis pateikiu mano naujai suformuluotą NPP 4 -ąjį punktą „Gerinti asmens ir visuomenės sveikatą”, kuriame uždavinius sveikatos priežiūros sektoriui išskiriu keturis atskirus suformuluotus (žr. priedas). Kviečiu visus norinčius gyventi sveikiau ir ilgiau prisidėti prie LRV rengiamos NPP tobulinimo savo pastebėjimais ir pasiūlymais.

Pasiūlymų lentelė

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
4. Valdas
(2019-07-31 13:27:09)
(46.36.78.130) Parašė:

Žodžiu, viską didinti, viską gerinti. Ir kas galėtų būti prieš? :D Arba paneigti, koks didžiulis darbas nuveiktas :) Nes jau esamiems ~1700 gerovės rodiklių kaip tik pritrūko dar ir šių 20-30... Kodėl gi ne :D



3. BBD2MNT
(2019-07-25 19:45:43)
(88.88.73.64) Parašė:

Gojai,,,-laikas suprasti,kad jus viso labo tik darbiniai gyvuliai, kuriuos reik laiku keisti,,,,, apie koki auklejima ir maitinima jus kalbat? Gojai privalo Dirbt , Pirkt ir Mirt,,,,



2. Vytas
(2019-07-25 15:56:00)
(46.249.171.41) Parašė:

Visuomenės fizinė sveikata, tai, pirmiausia, kokybiškas maistas nuo pat pirmų dienų, tai kuo mažiau cezario pjuvių gimdant. Ne mažiau svarbi ir psichologinė sveikata, kurią ugdyti irgi reikia nuo pat vaikystės. Jei maisto kokybė gal ir užtikrinama(nemanau, kad pilnai, ypač kas liečia GMO produktų įleidimą į prekybą), tai su psichologiniu paruošimu gyvenimui, manau, yra daug blogiau. Pradedant vaikų teisių "apsauga". Teisės įstatymu iškeltos virš visko, apie vaikų pareigas jame nei žodžio. Manau, turėtų būti priešingai, pirmoje eilėje pareigos, o po to teisės. Atsakomybės ugdymas nustumtas į paraštes. Tėvai jau bijo ir griežtesnį žodį pasakyti vaikui - "vaikų teisių saugotojai" su savo įgaliojimais be teismo atimti vaikus, lig Damoklo kardas kybo virš jų galvų. Praktiškai iš tėvų atimta jų konstitucinė teisė (ir pareiga) auklėti vaikus pagal savo papročius ir įsitikinimus. Mokykloje nebelieka namų darbų, mat vaikai gali persidirbti. Mūsų karta pradedant 4-ja klase kasmet laikėme egzaminus, ir nieko, gyvi išlikom. Dabar egzaminas traktuojamas kaip nepakeliamas stresas vaikui. Kas išauga iš tokių lepūnėlių? Tik tiek fiziškai, tiek psichologiškai, krašto gynimui netinkami žmonės. Štai JAV jau svarsto galimybę leisti kontraktą tarnybai kariuomenėje pasirašyti nuo ŠEŠIOLIKOS metų. Nes vyresni nei 17 metų jau būna didele dalimi padarę nusikaltimų ar pažeisti ligų ar narkotikų. Negi ir Lietuvai teks eiti tokiu keliu, nes jau dabar didelė dalis šauktinių amžiaus jaunuolių dėl sveikatos problemų negali būti pašaukti saugoti Tėvynės.



1. Romas
(2019-07-25 15:13:44)
(77.111.247.161) Parašė:

Kas nors, ka nors konkretaus rado siame straipsnyje? Mano nuomone - tuscia eilinio biurokrato pliurpalyne, nor klausimas rimtas ir svarbus.



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras