„NATO dėkoja Lietuvai, kaip priimančiajai šaliai, už didelį indėlį Aljanso ryšių pratyboms „Steadfast Cobalt“, – sakė birželio 1 d. NATO ryšių pratybų „Steadfast Cobalt 2017“ (liet. „Tvirtas kobaltas“) uždarymo ceremonijoje dalyvavęs krašto apsaugos viceministras Edvinas Kerza.
Pasak E. Kerzos, tiek Lietuvos kariuomenė, tiek Kauno miesto administracija pasirūpino sklandžiu priimančiosios šalies paramos ir reikalingų paslaugų suteikimu į didelio masto pratybas atvykusioms sąjungininkų pajėgoms. „Iš NATO atstovų sulaukėme itin gerų atsiliepimų ir vertinimų, todėl pakviečiau kitų metų „Steadfact Cobalt“ pratybas organizuoti vėl Lietuvoje“, – sakė krašto apsaugos viceministras.
Kaune nuo gegužės 21 d. vykusiose kasmetinėse NATO pratybose „Steadfast Cobalt“ dalyvavo apie 1000 NATO karių iš daugiau nei 40 skirtingų padalinių iš 25 NATO šalių narių. Pratybose buvo vertinami NATO ryšių vienetų gebėjimai užtikrinti informacijos apsikeitimą ir ryšio palaikymą tarp NATO greitojo reagavimo pajėgų (NRF) kovinių vienetų, jungtinių ir komponentų vadaviečių visame pasaulyje.
Kaune vykusiame pratybų uždarymo renginyje kartu su NATO įvairių vienetų, pajėgų ir štabų vadais dalyvavęs NATO pajėgų Europoje vadavietės vado pavaduotojas ryšiams ir kibernetinei gynybai generolas majoras Valteris Hunas (Walter Huhn) pabrėžė, kad siekiant kovoti su šių dienų kylančiomis grėsmėmis reikia didžiulių ir ryžtingų pastangų visose gynybos plotmėse, ne išimtis yra ir kibernetinė gynyba, saugus, greitas ir patikimas ryšys tarp NATO pajėgų bet kurioje pasaulio vietoje. „Šios pratybos leido testuoti ir vertinti eilę galimų grėsmių scenarijų, kuriuos, esant reikalui, NATO ryšių vienetai būtų pasirengę atremti“, – sakė gen. mjr. V. Hunas.
Viceministras pasidžiaugė, kad iš Lietuvos kariuomenės šiose pratybose dalyvavo didelę patirtį turintys Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino štabo bataliono Tinklų valdymo ir kibernetinės gynybos modulio kariai ir Mechanizuotosios pėstininkų brigados „Geležinis Vilkas“ ryšių specialistai.
„Pratybų rezultatai rodo, kad NATO ryšių bendruomenė, tuo pačiu ir Lietuvos kariuomenės ryšių specialistai, dar labiau pažengė į priekį ir demonstruoja ne tik gebėjimą greitai perdislokuoti reikiamus pajėgumus, bet ir užtikrinti saugų ir efektyvų Aljanso pajėgų užduočių vykdymą“, – sakė E. Kerza.
Pratybų vadovavimo ir valdymo centras kartu su visa infrastruktūra buvo dislokuotas Panemunėje esančiame Vytauto Didžiojo jėgerių batalione. Pratybose kariai užduotis vykdė naudodamiesi įvairiomis, technologiškai pažangiomis ryšių priemonėmis. Pratybų vietos apsaugą ir paramos užduotis vykdė Lietuvos kariuomenės vienetų kariai.
Lietuvos kariuomenė ir Kauno miesto savivaldybė šių pratybų metu teikė priimančiosios šalies paramą. Atvykstančioms pajėgoms suteikiamos reikalingos paslaugos: galimybė naudotis tiek civiline, tiek karine infrastruktūra, ryšių ir informacinių technologijų, apgyvendinimo ir maitinimo, medicinos ir kitos paslaugos.
Šios pratybos Lietuvos teritorijoje vyko jau antrą kartą – 2014 m. NATO greitojo reagavimo pajėgų pratybose „Steadfast Cobalt“ vyko Divizijos generolo Stasio Raštikio Lietuvos kariuomenės mokykloje Kaune. Praėjusiais metais šios pratybos vyko Rumunijoje.
Šaltinis: kam.lt
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]