Keletą pastarųjų dienų Lietuvos kariuomenės vadas generolas leitenantas Jonas Vytautas Žukas buvo išvykęs į Briuselį (Belgija), kur dalyvavo Europos Sąjungos ir NATO karinių komitetų susitikimuose.
Gegužės 15 d. ES tarybos štabe vyko ES karinio komiteto susitikimas. Jo metu, pirmininkaujant komiteto pirmininkui generolui Michailui Kostarakosui (Mikhail Kostarakos), ES šalių kariuomenių vadai aptarė ES visuotinės saugumo ir gynybos strategijos įgyvendinimą, ES bendradarbiavimą su NATO ir Jungtinių Tautų organizacija, ES karines operacijas, mokymo misijas ir karinių pajėgumų vystymą.
Renginyje dalyvavo ir ES vyriausioji užsienio reikalų įgaliotinė bei Europos Komisijos pirmininko pavaduotoja Federika Mogerini (Federica Mogherini). Ji supažindino komiteto narius su ES visuotinės saugumo ir gynybos strategijos įgyvendinimo vizija.
ES kariuomenių vadai susitikime taip pat peržiūrėjo ES karinių pajėgumų iniciatyvas, įskaitant nuolatinį struktūrinį bendradarbiavimą (angl. PESCO), koordinuotą metinę gynybos apžvalgą (angl. CARD), Europos gynybos pramonės plėtros programą (angl. EDIDP) ir karinį mobilumą.
Gegužės 16 d. naujajame NATO štabe Briuselyje vyko 179-asis NATO karinio komiteto susitikimas. Pirmininkaujant komiteto pirmininkui generolui Petrui Pavelui (Petr Pavel), rengiantis birželį vyksiančiam NATO gynybos ministrų ir liepą vyksiančiam NATO viršūnių susitikimams, NATO šalių kariuomenių vadai aptarė aktualius NATO Vakarų strateginės krypties, tame tarpe ir NATO mokymo ir gebėjimų stiprinimo misijos Irake, klausimus, atgrasymo įgyvendinimą, pasirengimą kolektyvinei gynybai ir Aljanso modernizaciją.
Aljanso kariuomenių vadai sutarė, kad yra svarbu jog NATO mokymų ir gebėjimų stiprinimo misija Irake papildytų kitas tarptautines pastangas, ypač Pasaulinę koaliciją prieš ISIS ir ES misiją. Jie pabrėžė, kad daugelis veikėjų Irake ir apskritai pietuose padidintų savo veiklos efektyvumą jei labiau derintų savo veiksmus tarpusavyje.
Diskutuodami apie tolesnį NATO atgrasymo ir gynybos stiprinimą, kariuomenių vadai pripažino padarytą pažangą, bet pabrėžė geresnio pajėgų pasirengimo ir greito jų sustiprinimo svarbą. Šiame kontekste akcentuotas poreikis toliau glaudžiai bendradarbiauti su ES, kad būtų geriau užtikrinta NATO pajėgų judėjimo laisvė.
Renginyje su NATO šalių kariuomenių vadais susitiko NATO generalinio sekretoriaus pavaduotoja Roze Gotemioler (Rose Gottemoeller) ir šalių partnerių – Australijos, Jordanijos, Sakartvelo, Suomijos ir Švedijos – kariuomenių vadais.
Europos Sąjungos karinis komitetas yra aukščiausia ES karinė institucija, kurią sudaro ES šalių kariuomenių vadai. Jis vadovauja visai ES karinei veiklai, visų pirma – bendros saugumo ir gynybos politikos srityje vykdomų karinių misijų ir operacijų planavimui bei vykdymui ir karinių pajėgumų plėtojimui. Be to, komitetas teikia rekomendacijas kariniais klausimais ES politiniam ir saugumo komitetui, formuojančiam bendrą užsienio ir saugumo politiką. Į karinio komiteto susitikimus Briuselyje ES kariuomenių vadai renkasi du kartus metuose.
NATO karinis komitetas yra aukščiausio lygmens NATO karinė vadovavimo struktūra, pavaldi Šiaurės Atlanto Tarybai, Gynybos planavimo ir Branduolinio planavimo komitetams. Jame priimami strateginiai Aljanso kariniai sprendimai ir formuojami kariniai patarimai Šiaurės Atlanto Tarybai, priimančiai politinius sprendimus. Komitetą sudaro NATO valstybių kariuomenių vadai. Kasdienėje komiteto veikloje valstybėms narėms atstovauja jų kariniai atstovai. Karinio komiteto nariai susitinka tris kartus metuose. Du susitikimai paprastai rengiami Briuselyje, o vienas rotacijos principu kurioje nors iš NATO valstybių.
Šaltinis: kam.lt
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]