Gegužės 1-osios proteste Stambulo (Turkija) Taksimo aikštėje vykusiame proteste vandens patranka nužudytas 57 metų taikus šalies pilietis Nailas Mavušas (Nail Mavuş). Proteste 25 000 policijos pareigūnų naudojo vandens patranką ir ašarines dujas.
Suimta apie 20 demonstrantų. Oficialiai Turkijos valdžia pasiteisino, kad taip kovoja su terorizmu, tačiau jos veiksmai greičiau rodo, kad tai autoritarinė karinė diktatūra, nežinia kodėl priklausanti NATO ir šokdinanti ES vadovus.
Ir tai – toli gražu ne pirmas kartas, kai Turkijos valdžia susidoroja su taikiais žmonėmis.
Skerdynės Taksimo aikštėje
Lygiai prieš 39 metus, 1977 m. gegužės 1 d., toje pačioje Taksimo aikštėje vyko kruvinas susidorojimas su taikiais demonstrantais. Tuomet demonstracijoje dalyvavo apie 500 tūkst. žmonių. Į juos imta šaudyti iš aukščiausio tuo metu Stambule pastato „Marmara Hotel“, naudoti ne tik automatiniai ginklai, bet ir vandens patranka, vienas žmogus pervažiuotas tanku. Skerdynėse Taksimo aikštėje tuomet žuvo 42, sužeista 220 žmonių (kitais duomenimis, 34 ir 126).
Dėl šio nusikaltimo niekas iki šiol nenubaustas, tuo tarpu per 500 demonstrantų atsidūrė už grotų. Nuo pat kruvinų įvykių pradžios būta įtarimų, kad prie jų prisidėjo CŽV ir „Mossad“.
Kur tuo metu buvo R. T. Erdoganas?
Tuo metu, kai vyko Taksimo aikštės skerdynės, dabartinis Turkijos prezidentas Redžepas Tajipas Erdoganas (Recep Tayyip Erdoğan) buvo islamistinės Nacionalinio išsigelbėjimo partijos (Millî Selâmet Partisi, MSP) vadovas. Ši partija 1974 m. suformavo valdančiąją koaliciją.
Po 1980 m. karinio perversmo ji buvo uždrausta.
Susidorojimai su žurnalistais tęsiasi
2016 m. gegužės 1 d. išvakarėse Turkijoje suimtas dar vienas jos valdžiai neįtinkantis žmogus: 33 metų prokurdiško televizijos kanalo IMC TV žurnalistas Hamza Aktanas (Hamza Aktan). Jis tardytas apie 12 valandų. Turkijos valdžia kaltina jį rašius neteisingus, prokurdiškus pranešimus apie tai, kaip Turkijos saugumas susidoroja su kurdais. Žurnalistui gresia kalėjimas dėl terorizmo propagandos. Turkijos žurnalistų sąjunga (TGS) pasmerkė H. Aktano suėmimą kaip „išpuolį prieš išraiškos laisvę“.
Vos prieš tris dienas, balandžio 28 d., dvejiems metams nelaisvės nuteisti turkų žurnalistai Hikmetas Četinkaja (Hikmet Çetinkaya) ir jo kolegė Džeida Karan (Ceyda Karan).
Balandžio 23 d. turkų kilmės olandų žurnalistė Ebru Umar buvo suimta ir 16 valandų tardyta dėl Twitter paskyroje išsakytos kritikos Turkijos prezidento atžvilgiu. Jai neleista išvykti iš Turkijos. Moteris privalo du kartus per savaitę pasirodyti Turkijos policijoje.
Šaltinis: middleeasteye.net
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]