Krašto apsaugos ministras Juozas Olekas kovo 24 d. Lietuvos kariuomenės Gaižiūnų poligone Rukloje pasitiko Šiaurės Atlanto tarybos narius, kurie su dviejų dienų vizitu buvo atvykę į Lietuvą susipažinti su saugumo situacija regione, aptarti NATO adaptaciją pasikeitusiai saugumo aplinkai.
Ministras J. Olekas dar kartą pasveikino gynybos ministrų susitikime priimtą principinį sprendimą dislokuoti didesnes sąjungininkų pajėgas rytinėje NATO dalyje. „Mūsų siekis, kad Lietuvoje būtų dislokuotas tarptautinis batalionas atgrasymui ir gynybai“, - sako ministras.
„Lietuva yra įsipareigojusi ir pasiryžusi tobulinti savo nacionalinę gynybą. Mes įsigyjame technikos ir ginkluotės, atkūrėme šauktinių tarnybą, užpildome batalionus kariais ir nuosekliai didiname gynybos biudžetą. Tačiau vien nacionalinių pajėgų neužtinka atgrasymui užtikrinti, todėl siekiame didesnio ir prasmingesnio NATO buvimo mūsų regione“, – teigia J. Olekas. Pasak krašto apsaugos ministro, Lietuva pasiruošusi suteikti visaapimančią priimančios šalies paramą sąjungininkų kariams.
Gaižiūnų poligone, kur drauge treniruojasi Lietuvos ir JAV kariai, Aljanso sąjungininkių ambasadoriams Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgų vadas generolas leitenantas Almantas Leika ir JAV sausumos pajėgų Europoje vadas generolas leitenantas Benas Hodžesas (Ben Hodges) tarybos nariams pristatė Baltijos šalyse veikiančių sąjungininkų pajėgas šiuolaikinių saugumo iššūkių kontekste.
NATO ambasadoriams Lietuvos ir JAV kariai surengė parodomąją jungtinę karinę operaciją, kurioje buvo naudojama JAV ir Lietuvos karių šarvuotosios kovos mašinos „Stryker“, šarvuočiai M-113 ir kita karinė technika, o veiksmus iš oro rėmė šiuo metu NATO oro policijos misijoje Baltijos šalyse budintys Ispanijos karinių pajėgų naikintuvai „Eurofighter“ . Parodomojoje operacijoje dalyvavo Lietuvos Didžiojo Kunigaikščio Algirdo Motorizuoto pėstininkų bataliono ypač greito reagavimo pajėgų kuopa su priskirtais žvalgybos, inžinerijos ir oro atakų valdymo pajėgumais ir šiuo metu Lietuvoje dislokuoti JAV 2-ojo kavalerijos pulko 3-jo eskadrono kariai (US 3-2 Cavalry regiment Lightening troops) su priskirtais medicininiais ir evakuacijos pajėgumais.
Šiuo metu Lietuvoje yra dislokuota NATO rotacinė karių kuopa iš JAV. Pagal NATO parengties veiksmų planą vykdoma sustiprinta NATO oro policijos misija, Lietuvoje ir dar penkiose NATO valstybėse veikia NATO pajėgų integravimo vienetai. Lietuvos kariai kartu su kitų sąjungininkų kariais dalyvauja NATO ypač greitojo reagavimo pajėgų pasirengime budėjimui 2017 metais.
Šiaurės Atlanto tarybą sudaro nuolatos Aljanso būstinėje Briuselyje dirbantys 28 šalių sąjungininkių ambasadoriai. Vizito Lietuvoje metu tarybai vadovavo NATO generalinio sekretoriaus pavaduotojas Alexandras Vershbow. Šiaurės Atlanto Taryba yra pagrindinė politinius NATO sprendimus priimanti institucija. NAC Aljanso šalyse narėse lankosi tik išskirtiniais atvejais. Šio vizito vienas iš tikslų – prieš Varšuvos viršūnių susitikimą liepą išsamiai susipažinti su saugumo situacija regione ir įvertinti, kokių dar saugumo užtikrinimo priemonių reikia Lietuvai, Latvijai ir Estijai.
Šaltinis: kam.lt
Vaizdo medžiagos aut. srž. sp. Lukas Kalvaitis:
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]