Praėjusią savaitę Lietuvos kariuomenės Didžiojo Lietuvos etmono Jonušo Radvilos mokomojo pulko teritorijoje Ruklos vyko naujai atvykusios ketvirtosios NATO priešakinių pajėgų bataliono kovinės grupės Lietuvoje Belgijos ir Liuksemburgo kontingento rotacijos inauguracijos ir sutikimo ceremonija. Pasveikinti naujai prie grupės prisijungusių karių išsirikiavo visa Lietuvoje dislokuota NATO priešakinių pajėgų bataliono kovinė grupė.
NATO priešakinių pajėgų kovinės grupės Lietuvoje vadas Vokietijos karininkas pulkininkas leitenantas Renė Braunas (Rene Braun), kreipdamasis į išsirikiavusius karius, pasidžiaugė, kad ketvirtoji NATO priešakinių pajėgų bataliono kovinės grupės rotacija jau yra galutinai sukomplektuota, pabrėždamas, kad su grupės veikloje dalyvaujančiomis septyniomis šalimis NATO siunčia stiprų įsipareigojimo signalą Baltijos šalims ir ypač Lietuvai.
Į ceremoniją karių pasveikinti atvyko ir Liuksemburgo ambasadorius Lietuvai Konradas Bruchas (Conrad Bruch), Liuksemburgo garbės konsulas Ramūnas Garbaravičius. Jos metu Belgijos ir Liuksemburgo vyresnieji šalių atstovai kovinei grupei majoras Sedrikas Bužua (Cedrik Bougeois) ir leitenantas Žilis Davidas (Gilles David) atvedė savo kontingentus į rikiuotės aikštę ir perdavė kovinės grupės vadui plk. ltn. R. Braunui savo šalių vėliavas – tuo simbolizuodami oficialų Belgijos ir Liuksemburgo indėlį kovinei grupei.
Iškilmėse dalyvavęs Lietuvos kariuomenės mechanizuotosios pėstininkų brigados „Geležinis Vilkas“ brigados štabo viršininkas pulkininkas leitenantas Aurelijus Motiejūnas savo brigados vardu pasveikino naujuosius kovinės grupės karius ir padėkojo už bendras pastangas, kuriomis prisidedama prie atgrasymo ir stiprinama Lietuvos ir rytinio NATO flango gynyba.
Belgija naujajai NATO priešakinių pajėgų kovinei grupei Lietuvoje skyrė 250 karių mechanizuotąją pėstininkų kuopą, sudarytą iš pirmojo ir trečiojo ulonų bataliono, dislokuoto Maršanfameno (Marche-en-Famenne) mieste, tarp Namiuro ir Bastonjės.
Kariai į Lietuvą atsigabeno ir savo techniką – per 60 karinės technikos vienetų. 2017 m. Belgijos sausumos kariuomenė NATO priešakinių pajėgų kovinei grupei Lietuvoje buvo skyrusi pagrindinį logistikos transportą. Į Lietuvą kartu su Belgijos kariais atvykęs Liuksemburgo žvalgybos būrys sustiprins Belgijos karius. Liuksemburgas kovinei grupei Lietuvoje skyrė 25 karius iš Sausumos pajėgų Dikircho įgulos.
Nuo 2017 m. pradžios atgrasymo ir gynybos tikslais Rukloje veikiančiai NATO priešakinių pajėgų bataliono kovinei grupei vadovauja Vokietija. Ši šalis skiria ir didžiausią karių dalį sąjungininkų tarptautinėms rotacinėms pajėgoms. Kovinei grupei Lietuvoje personalą su technika ir ginkluote taip pat yra skyrusios Belgija, Čekija, Liuksemburgas, Nyderlandai, Norvegija ir Islandija. Vienete tarnauja per 1200 sąjungininkų karių.
NATO priešakinių pajėgų bataliono kovinė grupė užtikrina aukštą parengties ir sąveikumo lygį nuolat treniruodamasi ir rengdamasi kolektyvinei gynybai. Mokomajame pulke Rukloje dislokuota tarptautinė kovinė grupė yra integruota į Lietuvos kariuomenės Mechanizuotosios pėstininkų brigados „Geležinis Vilkas“ sudėtį ir nuolat dalyvauja kolektyvinės gynybos mokymuose ir pratybose.
Sprendimą dislokuoti NATO priešakines pajėgas Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje ir Lenkijoje NATO šalių vadovai priėmė 2016 m. liepą. Šios pajėgos – tai pirmiausia atsakas į Rusijos agresyvius karinius veiksmus Ukrainoje, taip pat Rusijos karinio potencialo didinimą ir karinės galios demonstravimą regione.
NATO priešakinių pajėgų bataliono kovinės grupės (NATO eFP BGLTU) tekstas ir nuotraukos
Šaltinis: kam.lt
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]