Europos kosmoso agentūra (ESA) sukūrė milijardus kainavusį kosminį teleskopą „Gaia“, kuris padės sukurti išsamų trijų dimensijų (3D) mūsų galaktikos vaizdą. Penkerius metus truksiančią kelionę teleskopas pradės iš Prancūzijos Gvianos Kuru miesto, kur į kosmosą jį iškels Rusijos „Sojuz-Fregat“ raketa, pranešė ESA, suteikusi galimybę į visa tai gyvai pažvelgti ir besidomintiesiems astronomija.
„Gaia“ – galingiausias iki šiol sukurtas teleskopas, vadinamas „milijardo žvaigždžių tyrinėtoju“. Tiesa, milijardas žvaigždžių – tik keturišimtoji mūsų galaktikos dalis. Vis dėlto mokslui „Gaia“ yra didžiulis šuolis į priekį: 1989–1993 m. vykdyta „Hipparcos“ misija sukatalogavo tik milijoną kosminių objektų.
Be to, „Gaia“ surinkti duomenys bus pranešesni ne tik kiekybiškai, bet ir kokybiškai. Žvaigždes nuo šiol mokslininkai matys labai aiškiai. „Visi laukia šių duomenų“, – nekantraudamas aiškino ESA „Gaia“ projekto mokslininkas Timo Prusti.
Per penkerius „Gaia“ misijos metus kiekviena iš milijardo mūsų galaktikos žvaigždžių bus tiriama po 70 kartų. Tai daryti padės didžiausia iki šiol sukurta skaitmeninė kamera, turinti beveik milijardo pikselių ryškumą.
Kai po kelerių metų bus atspausdinti „Gaia“ surinkti duomenys, jų išspausdintas katalogas bus 1,3 km ilgio, taip pat „Gaia“ pargabens 200 000 DVD informacijos.
„Gaia“ surinktą informaciją apdoros šeši mokslo centrai Europoje. Daugiausia tikimasi iš superkompiuterio, esančio vakarų Prancūzijos Tulūzos mieste, kuris per sekundę atlieka 6 000 milijardų operacijų.
„Gaia“ savo tyrimus pradės nuo vadinamojo Lagranžo taško (dar vadinamo L2), kuris yra už 5,5 mlrd. km nuo Žemės ir leidžia stebėti kosmosą be Saulės, Žemės ir Mėnulio keliamų trukdžių.
Be trijų dimensijų Paukščių Tako galaktikos žemėlapio kūrimo, „Gaia“ taip pat ištirs šimtus tūkstančių asteroidų ir kometų, esančių Saulės sistemoje, 7 000 planetų už jos ribų, taip pat dešimtis tūkstančių rudosiomis nykštukėmis vadinamų žvaigždžių ir 20 000 supernovų.
„Gaia“ taip pat iš naujo tikrins Alberto Einsteino reliatyvumo teorijos patikimumą.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]