2024 m. lapkričio 25 d.

 

Naujausios kartos teleskopas „Gaia“ į kosmosą žvelgs trimatėmis akimis (video)

Paskelbta: 2013-12-19 11:52 Autorius: Mindaugas Peleckis

Europos kosmoso agentūra (ESA) sukūrė milijardus kainavusį kosminį teleskopą „Gaia“, kuris padės sukurti išsamų trijų dimensijų (3D) mūsų galaktikos vaizdą. Penkerius metus truksiančią kelionę teleskopas pradės iš Prancūzijos Gvianos Kuru miesto, kur į kosmosą jį iškels Rusijos „Sojuz-Fregat“ raketa, pranešė ESA, suteikusi galimybę į visa tai gyvai pažvelgti ir besidomintiesiems astronomija.

„Gaia“ – galingiausias iki šiol sukurtas teleskopas, vadinamas „milijardo žvaigždžių tyrinėtoju“. Tiesa, milijardas žvaigždžių – tik keturišimtoji mūsų galaktikos dalis. Vis dėlto mokslui „Gaia“ yra didžiulis šuolis į priekį: 1989–1993 m. vykdyta „Hipparcos“ misija sukatalogavo tik milijoną kosminių objektų.

Be to, „Gaia“ surinkti duomenys bus pranešesni ne tik kiekybiškai, bet ir kokybiškai. Žvaigždes nuo šiol mokslininkai matys labai aiškiai. „Visi laukia šių duomenų“, – nekantraudamas aiškino ESA „Gaia“ projekto mokslininkas Timo Prusti.

Per penkerius „Gaia“ misijos metus kiekviena iš milijardo mūsų galaktikos žvaigždžių bus tiriama po 70 kartų. Tai daryti padės didžiausia iki šiol sukurta skaitmeninė kamera, turinti beveik milijardo pikselių ryškumą.

Kai po kelerių metų bus atspausdinti „Gaia“ surinkti duomenys, jų išspausdintas katalogas bus 1,3 km ilgio, taip pat „Gaia“ pargabens 200 000 DVD informacijos.

„Gaia“ surinktą informaciją apdoros šeši mokslo centrai Europoje. Daugiausia tikimasi iš superkompiuterio, esančio vakarų Prancūzijos Tulūzos mieste, kuris per sekundę atlieka 6 000 milijardų operacijų.

„Gaia“ savo tyrimus pradės nuo vadinamojo Lagranžo taško (dar vadinamo L2), kuris yra už 5,5 mlrd. km nuo Žemės ir leidžia stebėti kosmosą be Saulės, Žemės ir Mėnulio keliamų trukdžių.

Be trijų dimensijų Paukščių Tako galaktikos žemėlapio kūrimo, „Gaia“ taip pat ištirs šimtus tūkstančių asteroidų ir kometų, esančių Saulės sistemoje, 7 000 planetų už jos ribų, taip pat dešimtis tūkstančių rudosiomis nykštukėmis vadinamų žvaigždžių ir 20 000 supernovų.

„Gaia“ taip pat iš naujo tikrins Alberto Einsteino reliatyvumo teorijos patikimumą.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras
 




Naujausi komentarai