Kokios priežastys lėmė, kad pasirašius istorinį susitarimą su Vokietija, Krašto apsaugos ministerijos lyderis Laurynas Kasčiūnas staiga ėmė teigti, kad Vokietijos karinė bazė Lietuvoje, nebus Vokietijos karine baze?
Krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas Berlyne rugsėjo 13 dieną pasirašė sutartį dėl Lietuvos ir Vokietijos bendradarbiavimo atgrasymo srityje.
Sutartis reglamentuoja Vokietijos karinių pajėgų, civilių tarnautojų, jų šeimos narių teisinį statusą Lietuvoje, taip pat ir civilinių paslaugų, tokių kaip, sveikatos apsauga, susisiekimas ir karių vaikų švietimas, teikimą.
Tarpvyriausybinę sutartį pasirašė L. Kasčiūnas, Užsienio reikalų viceministras Jonas Survila, Vokietijos gynybos ministras Boris Pistorius ir Užsienio reikalų ministerijos parlamentinis valstybės sekretorius Tobias Lindner.
Iki įsigaliojimo sutartis dar turės būti ratifikuojama abiejų šalių parlamentuose.
„Tai istorinis pasirašymas, reikalingas perkelti Vokietijos brigadą nuolatiniam buvimui Lietuvoje. <...> Tai pakels mūsų šalies saugumą į kitą lygį bei sustiprins NATO atgrasymą ir gynybą“, - pasakė L. Kasčiūnas.
Ir nors Lietuvos piliečiai, nepriklausoma Lietuvos užsakomoji žiniasklaida ilgą laiką džiaugėsi, kad Lietuvoje bus galinga Vokietijos karinė bazė, tačiau dabar paaiškėjo, kad Vokietijos karinės bazės Lietuvoje nebus.
L. Kasčiūnas patikino, kad „visos Vokietijos brigadai skirtos infrastruktūros teritorijos ir zonos yra ir toliau liks Lietuvos Respublikos (LR) nuosavybė“.
„Vokietijos brigadai „Lietuva“ suteikiamos LR karinės teritorijos ir objektai bus naudojami tik su LR sutikimu, gerbiant LR suverenitetą ir teisės aktų reikalavimus. Rūdninkų poligonas, kuriame tarnybą atliks didžioji Vokietijos brigados dalis, nėra kitos šalies karinė bazė, o LR karinė teritorija, kuria naudosis Vokietijos brigados kariai, Lietuvos kariuomenė, o taip pat ir kitų NATO sąjungininkų kariai“, - informavo L. Kasčiūnas.
Apie tai plačiau tiesioginėje 2024 09 13 ekspertai.LIVE laidoje „2K+“.
Susiję:
Signatarai kreipėsi į Seimą dėl Lietuvos ir JAV Vyriausybių susitarimo konstitucingumo