2024 m. gruodžio 2 d.

 

Naujoji vyriausybė išsižada rinkiminių pažadų sugrąžinti visuomenei pasitikėjimą teisingumu

30
Paskelbta: 2012-12-13 11:12 Autorius: prof. Vladas Vilimas, Erika Drungytė, Audrius Nakas | ekspertai.eu

Visos partijos, sudarančios valdančiąją koaliciją, nešykštėjo pažadų savo rinkėjams. Ypač buvo akcentuojami klausimai, susiję su valstybės pamatu - teisingumu. Juk ne paslaptis, kad Lietuva šioje srityje yra "pirmaujanti" Europos Sąjungoje ir apskritai demokratinių valstybių tarpe užima paskutinę vietą pagal visuomenės pasitikėjimą teisingumą vykdančia institucija – Teismu. Tokia padėtis tęsiasi jau daug metų.

Įsisenėjusių šios sistemos problemų priežastis – tai, kad teismai nuo 1995 metų buvo “privatizuoti” grupės sovietinių teisininkų. Apeidami Konstituciją, jie iki šiol įrodinėja, kad visuomenės atstovai negali dalyvauti teisingumo vykdyme. Pritariant ir palaikant aukščiausiems teisinės valdžios sluoksniams, kuriuose taip pat įsitvirtinę dauguma sovietinių veikėjų, jie įnirtingai priešinasi visuomenės atstovų integracijai į teismų sistemą, kuri priartintų šią valdžios struktūrą prie civilizuotų demokratinių valstybių standartų.

Todėl dabar visuomenei lieka tik "džiaugtis" teismais, kurių analogų reikėtų ieškoti praėjusio šimtmečio vidurio totalitarinėse valstybėse, tokiose kaip frankistinė Ispanija, nacistinė Vokietija ar sovietinė Rusija. Skirtumas nebent toks, kad ten teismų "šeimininkais" buvo diktatoriai, o mūsų atveju kartais darosi sunku suvokti, kurio "šeimininko" valią vykdo ši institucija.

Natūralu, kad politinės partijos, matydamos visuomenės reakciją į teismų savivalę, stengėsi padaryti rinkėjams įspūdį, savo programose žadėdamos šią pūliuojančią problemą išspręsti.

Prisiminkime, kaip įvairios partijos, po rinkimų sudariusios valdančiąją koaliciją, savo programose vertina situaciją ir ką žada rinkėjams, kad visuomenė pagaliau išeitų iš šio užburto rato.

Pateikiame fragmentus iš kelių partijų programų.

Lietuvos socialdemokratų partija:

"Mes matome didėjantį žmonių nusivylimą teisingumo įgyvendinimu Lietuvoje, mažėjantį pasitikėjimą pagrindinėmis demokratinėmis vertybėmis, lygybės įstatymui principo negerbimą, žmogaus orumo žeminimą, laisvės, teisingumo ir tolerancijos stoką. Todėl esame įsitikinę, kad būtina sugrąžinti visuomenei pasitikėjimą teisingumu, stiprinti Lietuvos teisines institucijas, didinti jų nepriklausomumą, mažinti korupciją juose. Mes sieksime:

Atkurti žmonių pasitikėjimą teisine sistema, įvesti teismuose tarėjų visuomeninių teisėjų institutą.

Įtvirtinti individualaus kreipimosi į Lietuvos Respublikos Konstitucinį Teismą teisę kiekvienam Lietuvos respublikos piliečiui".

Darbo partija:

"Siekdami atstatyti Lietuvos žmonių pasitikėjimą teismais, spręsime teismų reformos klausimus. Atversime teismų sistemą visuomenei, demokratizuosime pagrindinę valdžios instituciją – teismą:

- perimsime demokratinių valstybių praktiką, kai teismai neįsivaizduojami be visuomenės atstovų. Integruosime visuomenės atstovus į šią sistemą, tam numatant papildomas lėšas valstybės biudžete;

- įteisinsime teismų sistemoje tarėjų institutą;

- aktyvinsime teisingumo ministerijos vaidmenį teisėjų atrankos ir parinkimo procese;

- nustatysime tvarką, kai teisėjas už etikos ir teisinio proceso pažeidimus gali būti pašalintas iš teisėjo pareigų;

- įtvirtinsime tiesioginius visuotinius generalinio prokuroro rinkimus".

Partija Tvarka ir teisingumas:

"Įteisinsime prisiekusiųjų instituciją".

Tik viena Lenkų rinkimų akcija šiuo klausimu pažadų nedalijo.

Pažadų įgyvendinimas atsispindi vyriausybės programoje. Ką gi matome šioje programoje, kuri jau po kelių dienų bus priimta?

"Pagrindinis iššūkis atkurti žmonių pasitikėjimą teisine sistema. Esminis uždavinys - užtikrinti žmogaus teisių apsaugą per nuosekliai tobulinamą teisinę sistemą. Vengsime nepagrįsto teisės aktų kaitaliojimo, palaikysime teisinį sistemos stabilumą, peržiūrėsime esamą teisinę bazę, panaikinsime neveikiančius ar besidubliuojančius teisės aktus, supaprastinsime teisės normos turinį ir formą.

Parengsime koncepciją dėl visuomeninių teisėjų instituto įvedimo teismuose, patobulinsime viešojo intereso gynimo mechanizmą".

Vadinasi, iš visų pažadų liko tik tai, kad dar ketveri valdymo metai bus skirti koncepcijos, kaip teismuose įvesti visuomeninių teisėjų institutą, rengimui?!

Dabar pažvelgkime, ką rinkėjams buvo įsipareigojusi Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai. Savo veiklos programoje 2009-2012 metams jie rašė:

"Visuomenei reikalaujant, taip pat siekdami stiprinti žmonių pasitikėjimą teismais, pirmaeiliu uždaviniu laikome įvykdyti teismų reformą, pertvarkant juos pagal demokratinių valstybių pavyzdį: konstituciniu lygiu įteisinsime teismų sistemoje tarėjų institutą, sieksime, kad mūsų frakcijos Seime jau pateikta Konstitucijos pataisa būtų kuo greičiau priimta".

Kadangi praėjusios kadencijos Vyriausybės programoje šiai nuostatai vietos neatsirado - tam priešinosi liberalai - iš įsipareigojimo vykdymo liko tik subliuškęs burbulas.

Kaip matome, naujosios koalicijos vyriausybe eina pirmtakų pramintu keliu, ir belieka spėlioti, kaip ji pateisins savo elgesį rinkėjams. Vargu ar kas patikės, kad Lenkų rinkimų akcija pasipriešino teismų pertvarkai.

Pabaigai norėtųsi pasidalinti mintimis apie tai, kas jau du dešimtmečius vairuoja šią painią teismų pertvarkos istoriją. Kas yra "šeimininkas"?

Jo atstovus matome Seime. "Imprimatur" dėl teismų pertvarkos taria Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas. Šis komitetas, vadovaujamas Stasio Šedbaro, sėkmingai blokavo 47 Seimo narių 2009-10-22 pasirašytą prašymą, kad remiantis Seimo statuto 92 straipsnio 1 dalimi į artimiausio Seimo posėdžio darbotvarkę būtų įrašytas įstatymo projektas dėl teismų pertvarkos Reg. Nr. XP-2228(2). Pažymėtina, kad juridiškai S. Šedbaro vadovaujamo komiteto pritarimas nebuvo reikalingas, kad projektas būtų pateiktas svarstymui.

Dabar Teisės ir teisėtvarkos komitetui vadovaus Julius Sabatauskas, o S. Šedbaras bus jo pavaduotoju. Anksčiau buvo atvirkščiai.

Po tokios rokiruotės sunku tikėtis teigiamų pokyčių šio svarbaus komiteto veikloje, nors teismų pertvarkai pritaria maždaug pusė Seimo narių. Jie gali būti rimta pagalba visuomeninėms organizacijoms, besirengiančioms referendumui šiuo reikalu.

Mes manome ir teigiame, kad pilietiškumas realizuojamas teikiant idėjas ir siūlymus, kurie gali pasitarnauti valstybės žmonių gerovei ir įtvirtinti mūsų gyvenime vertybes, kurios deklaruojamos pagrindiniame šalies įstatyme - Konstitucijoje. Todėl dar kartą siūlome atkreipti dėmesį į jau prieš pusę metų parengtą teisėtvarkos reformos projektą, galintį iš esmės pakeisti mūsų valstybės teisinį konstruktą ir atstatyti žmonių pasitikėjimą teisingumu - "Programinės nuostatos teismų sistemos pertvarkai".

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
30. Pikasas
(2012-12-21 09:53:55)
(78.62.86.131) Parašė:

Nebesikartosiu santūriais pagyrimais politologo V.Dumcenzūrausko įžvalgoms. Vakarykštėje E.Jakilaičio laidoje netgi V.Bruveris ir R.Valatka stengėsi nepasirodyti visiški... Jie taip pat sunkiai įsivaizduoja V.Uspaskicho tolimesnes galimybes ir tuo pačiu pačios "Darbo partijos" ateities perspektyvas. R.Valatka negalėjo susilaikyti nespjovęs konservatorių pusėn. Kaip įpratęs... Jis bandė aiškinti, kad nei per artimiausius Seimo rinkimus, nei per sekančius, netgi niekada TS LKD ir LS koalicija negaus daugumos vietų LR parlamente. Betgi šis "pranašas" aiškino, kad DK nebus registruota ir nepateks į Seimą. Laukdamas bulvių žydėjimo ir kasimo keturis metus, kaip terminų A.Kubiliaus kabineto griūčiai, Rimvydas liko "su ilga nosimi". LLRA balsuojant dūrė pro šikšnelę gal todėl, kad "kremlinų" galia buvo svaresnė, negu jų tėvynės šauksmas, persipynes su specifiniu atspalviu. Nenorėjo atsilikti ir kai kurie besiblaškantys "drąsiečiai", drąsos pristigę. V.Bruveris minėtoje laidoje taip raiškiai papasakojo, kokį nykų ermyderį sukėlė Seime darbiečiai gindami savo "žymūnus", kad nedaug ką pridursi. Kokioje varganoje situacijoje buvo atsidūręs Seimo pirmininkas V.Gedvilas? - buvo akivaizdu. Toks treneris gal net mergaičių krepšinio komandos nesugebėtų suvaldyti. Atsiims jis dar nuo "kniaziaus", kad antrą kartą balsavimo Seime nesužlugdė. Beje, dviem dienom anksčiau rezultatas galėjo būti švelnesnis. Patys prisiprašė... Matomai, net ir kairės seimūnams Viktoro patyčios nusibodo. Gal iš tikrųjų DP visai frakcijai, kaip jie patys siūlėsi, verta atsisakyti savo teisinio imuniteto ir sėsti kartu su "kniaziumi" ant teismo suolo. Ten galėtu visu choru pasireikšti. Gal net kokį "Božolės" chorą pralenkt:) O jei rimtai, tai už aptarinėtų kandidatūrų į Lukiškes iš tikrųjų kyšo ausys tų, kurie pagal įstatymo raidę turėtų būti šalia vado sunkią valandą. Istorija žino daug atveju, kai su kokiu valdovu, pas kokį Saulės dievą iškeliaudavo visos jo žmonos ir artimiausia aplinka. O jei dar rimčiau, tai kodėl teisėsaugai nepasigilinti į kai kurių, jau paryškėjusių darbiečių veikas? Jei galutinai paaiškės, kad ši "parcija" atsirado ant Rytų imperijos pakišto "aukso puodo", tai tada verta ją nuo to puodo nukrapštyti ir pažiūrėti, kas ten dabar prikrauta? . V.Dumcenzūrauskas, V.Bruveris ir R. Valatka spėlioja, kad į darbiečių frakcijos narius taikosi socdemai. Tikrai realus variantas. Tačiau, negalima atmesti ir to, kad A.Paulauskas laukia momento, kada galės pagartoti V.Muntiano viražą su didesne sėkme. Juk jis "nusipelnė gyventi geriau". Jei galima spėlioti ar Darbo partija socdemams reikalinga, tai jų surinkti Seime mandatai - išsigelbėjimas. Toks apsauginis "buferis"... Tik jais pasiremiant galima būtų pereiti nuo kalbų prie darbų. Kaip dirbo darbus socdemai per eilę kadencijų? - daugmaž žinom ar nujaučiam. Galingai žiniasklaidos, teisėsaugos ir turčių terpei "otkatinė sistema" gal net visai tiko. Ir tai visai nereiškia, kad jie ją pamilo tik "kniaziaus" laikais. Lyg anksčiau nesinaudojo? Prisiminus "hegemonines" šaknis - "žiedeliai" jau seniai pastebimi. Ūkininkas gal pasakytų: "ir vėl laukas kiečiais apaugo". Doras ūkininkas pridurtų: "Laikas arti". Specialistas galėtų pridurti: "Arti reikia giliai". Ar politikoje ar žemės ūkyje - principai panašūs, tik priemonės kitos... Pasijus rinkėjai dorais artojais ir tada galėsim žengti platesnį žingsnį. Juk visi jo nusipelnėme...



29. zuikis
(2012-12-20 19:55:36)
(78.62.133.231) Parašė:

deja,teisingumo vis maziau ir maziau Ir zodzio laisves vis maziau..Jau kone visus portalus'kuruoja'VSD. Nenuostabu,kad valdzioje isigali buvusi TSKP ,juk nelabai ir pasikeite kas per tuos 22 metus. Todel ir metodai tie patys -sekimas,teismai,santazas ir tt. Garliavos istorijos atveju -net nuzudymai,kuriu niekas neisaiskins,net nesiruosia... Zodziu,laukia ne kokia ateitis. Galimai bus dar maziau laisves nei iki siol,ko gali tiketis is LDDP, Bernatonio? Liudna,bet turbut ir paskutiniai daug maz laisvi rinkimai buvo. Matant, kaip partijos elgiasi seime,nebesinori balsuoti.Niekuo nesiskiria socdemai, darbieciai ar TT nuo konservu ar liberalu,visur morales stygius. Visiska demokratijos,laisves, padorumo ir sazines degradacija.



28. Modestas
(2012-12-18 09:19:07)
(146.75.247.226) Parašė:

Situacija dar nera tokia bloga zmones. Pas mus bent jau zurnalistu nesaudo, kurie viesina tai ko "nederetu" viesint. Pas mus civilizuotai - tiesiog atleidzia is darbo. Faktas, kad lietuva su savo "demokratija - demagogija" netoli nuo Rusijos, Kinijos ar Siaures Korejos, bet reikia izvelgt ir i geraja puse - pabegt is Lietuvos kolkas dar niekam netrugde (kiek as pats esu girdejes).



27. kolekcininkams
(2012-12-16 13:27:48)
(78.58.44.59) Parašė:

gera jonelio nuotrauka ideta,che



26. suvalkietis
(2012-12-15 19:03:04)
(78.62.164.7) Parašė:

o kada gi buvo kad komunistines lervos noretu teisingumo?



25. Patarimas
(2012-12-14 18:02:57)
(82.135.192.195) Parašė:

Ponai, noretumete, kad nieko nenagrinejes Seimas tarejus i teismus ivestu? Tiesiog tep lep ir viskas? Pasidziaugtumete, verciau, kad i programa itrauke. O po to idemiai stebekite, kas bus. Dalykiskai, argumentuotai, po galais.



24. skaitykite jau dabar
(2012-12-14 14:52:34)
(82.12.188.23) Parašė:

tiesiaisviesiai Rutos Janutienes straipsnis yra/ ir Drasiaus kelias skaitykite/



23. Kur "mailiaus" byla?
(2012-12-14 14:35:04)
(78.57.165.73) Parašė:

Kur „mailiaus“ byla? Kur tos visos žiaurios istorijos, kurios buvo kuriamos 3 metus, apie „mailiaus“ bylos sukčius, aferistus? Kodėl visi tyli? Kodėl neberėkia tie sukčiai ir aferistai, kurie kitus vadino sukčiais ir aferistais? Tyli „tyrėjai“, tyli „politikai“, tyli „žiniasklaida“, visi palindo po krūmais, nes „mailiaus“ byla buvo ir yra tik šnipštas, sprogęs muilo burbulas, vien tik pagaminta netikra byla, vien tik melas ir blefas ir šios bylos gamintojai ir užsakytojai turės atsakyti pagal įstatymus. Reikės atsakyti ir ES paramos „skirstytojams“, nes visiškai be jokio pagrindo atmetė „mailiaus“ projektus, o be to šie „skirstytojai“ tylėjo ir šiuo tylėjimu padėjo užsakytos „mailiaus“ bylos gamintojams skleisti visuomenei melą apie šiuos projektus ir jų dalyvius. Artėja laikas, kai bus garsiai pasakyta ir parašyta, kas yra dirbtinai sukurtos „mailiaus“ bylos kaltininkai. Ačiū Dievui, kitais metais (Europos Komisija nusprendė) pradės veikti Europos prokuratūra, kuri kontroliuos ES valstybių teisėsaugą ir tiriamas bylas ir dėl to visiems „veikėjams“ iš įvairių institucijų liks vis mažiau galimybių mulkinti Lietuvos visuomenę ir valdžią.



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras