Naujausią informaciją - Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento direktoriaus Rolando Masilevičiaus komentarą - rasite publikacijos pabaigoje.
Jau kitą savaitę Vilniuje, Naujosios Vilnios katilinėje, gali būti pradėtas deginti koksocheminis kuras, pagamintas iš Ukrainos metalurgijos pramonės atliekų – tokią žinią ekspertai.eu pranešė Naujosios Vilnios bendruomenės centro pirmininkas Edmundas Jakubauskas.
Kokia tai medžiaga, galima suprasti iš šio aprašymo 2009-aisiais skelbtame žurnalistės Rūtos Skatikaitės straipsnyje:
“Koksocheminio kuro saugos pase nurodyta, kad jis gaminamas iš akmens anglies tepalų, žaliojo benzolo kubinės rektifikacijos likučių ir benzolo išskyrimo polimerų. Pagrindiniai pavojingi šio kuro komponentai - naftalinas, 1 ir 2 metilnaftalenai, acenaftenas, fenantrenas.
Kuro saugos pase nurodyta, kad koksocheminis kuras kenkia žmogaus nervų ir kraujagyslių sistemoms. Kenksmingi jo garai ir tiesioginis kontaktas su oda. Jautriausiai į jį reaguoja inkstai, kepenys, imuninė, širdies ir kraujagyslių sistemos. Apsinuodijus šiuo kuru sudirginami kvėpavimo takai, skauda galvą, pykina, galimas sąmonės praradimas, vėmimas, pilvo skausmai.”
“Vilniaus energija” yra įsivežusi į Lietuvą 500 tonų šio kuro ir jau kelerius metus sandėliuoja jį Naujosios Vilnios katilinėje. 2009-aisiais šilumininkai prašė skubos tvarka išduoti leidimą bandomajam deginimui, bet pasipriešinus visuomenei ir Vilniaus visuomenės sveikatos centrui šie planai buvo sustabdyti.
Tačiau dabar aiškėja, kad pavojus buvo nutolęs tik laikinai.
“Vakar apie pietus sužinojau, kad žada deginti koksocheminį kurą, nors savivaldybė vicemero Romo Adomavičiaus lūpomis buvo įsipareigojusi jo nedeginti. Dar daugiau, buvo Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento sprendimas šį kurą visai išvežti iš Lietuvos. O vakar staiga girdžiu, kad jau žada deginti kitą savaitę. Paskambinau savo pažįstamiems, dirbantiems savivaldybėje, – iš tikrųjų, jau baigiamos derinti procedūros, kad būtų galima deginti šitą kurą. Šiandien nuėjau į Aplinkos apsaugos skyrių. Tikrai parengta daug dokumentacijos, bet manęs prašė pateikti oficialų raštą, kad aš ją gaučiau... Todėl kol kas jos neturiu, bet žinau, kad Vilniaus visuomenės sveikatos centras jau davė leidimą. Parašas yra, mačiau. Savivaldybė davė leidimą. Dabar liko Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamentas – kaip jie padarys, taip ir bus”, - ekspertai.eu sakė Naujosios Vilnios bendruomenės centro pirmininkas E. Jakubauskas.
Paklausus, ar tikrai duotas leidimas deginti koksocheminį kurą, Vilniaus savivaldybės Aplinkos apsaugos skyriaus vedėja Vita Braškienė ekspertai.eu sakė šiandien negalinti kalbėti, nes visą dieną dalyvaujanti komitetų posėdžiuose.
Tačiau iš dokumento, kurio kopiją skelbiame, matyti, kad Naujosios Vilnios gyventojų nerimas pagrįstas: Vilniaus visuomenės sveikatos centro direktoriaus pavaduotojas Vytautas Andriuška dar 2011 metų spalį pritarė pakartotinai pateiktai bandomojo koksocheminio kuro deginimo Naujosios Vilnios katilinėje poveikio aplinkai vertinimo atsaskaitai. Dokumente nurodoma, kad palankiausios sąlygos pradėti bandymą - nuo lapkričio 1 iki gruodžio 15 arba nuo kovo 1 iki 31 dienos:
Ekspertai.eu toliau aiškinasi situaciją.
Koksocheminis kuras sukurtas iš Donecko srities Avdejevsko koksochemijos kombinate daugelį metų kauptų gamybos atliekų. Per keliasdešimt kilometrų nuo tvenkinių, kuriuose kaupiamos šios nuodingos atliekos, neauga nei medžiai, nei žolė. Svarstydami, kaip jų atsikratyti, Ukrainos mokslininkai pasiūlė naudoti jas kurui gaminti. Tokio kuro kaina - trečdaliu mažesnė už gamtinių dujų.
PAPILDYTA 16.58 val.
Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento direktorius Rolandas Masilevičius ekspertai.eu sakė, kad kol kas “Vilniaus energijai” nėra leista deginti koksocheminio kuro - sprendimas bus priimtas per 25 dienas nuo šiandien.
Koks yra Jūsų vadovaujamos institucijos sprendimas dėl “Vilniaus energijos” pateiktos poveikio aplinkai vertinimo ataskaitos?
Sprendimo dar nėra.
Kada planuojama jį pateikti?
Per 25 darbo dienas, jeigu nebus kitų aplinkybių, numatytų Poveikio aplinkai vertinimo įstatyme.
Nuo kada tos 25 darbo dienos skaičiuojamos?
Prašymas gautas iš karto po jūsų skambučio. (Ekspertai.eu skambino R. Masilevičiui apie 15.30 val., bet direktorius sakė esąs užsiėmęs – red. past.).
Tai šiuo metu jie dar negali to kuro deginti?
Kol neatliktos poveikio aplinkai vertinimo procedūros, tokia veikla neleistina.
Jeigu Jūsų vadovaujama institucija pritars tai ataskaitai, ar jie galės deginti?
Gavus teigiamą sprendimą, tokia veikla būna leistina.
* * *
Naujosios Vilnios bendruomenės centro pirmininko Edmundo Jakubausko komentaras:
Esmė tai, kad dokumentai priimti jau pusantrų metų, o veiksmas prasideda dabar, kai baigėsi rinkimai. Išvados, kurias pateikė tiek Visuomenės sveikatos centras, tiek Energetikos institutas Kaune, yra ginčytinos, nes kitu atveju, kodėl šio kuro, kuris yra žymiai pigesnis ir, kaip jie sako, sveikatai nepavojingas, nedegina visoje Lietuvoje ar Europoje? Išvada paprasta - pasibaigus rinkimams ir gudriai susitarus, galima daryti bet ką.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]