G. Nausėda ir vėl buvo pasaulio žiniasklaidos dėmesio centre. |
Rusijai vis labiau grasinant NATO ir Europos Sąjungos valstybėms karine intervencija, o Jungtinėse Valstijose prezidento rinkimus laimėjus Vladimiro Putino statytiniui Donaldui Trampui (Donald Trump), kovos su korupcija patirties eksportuotojas, pažeidžiamas komunistas, Gerovės valstybės kūrėjas, Sąjūdžio laikais įstojęs į TSRS komunistų partiją ir taip iš jos ir neišstojęs, Ukrainos karių kraujo bučiuotojas, Baudžiamojo kodekso (BK) straipsnių taisytojas, alternatyvių laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmių iniciatorius, kasetinių bombų fanas, žodžio „vatinukai“ mėgėjas ir vartotojas, kariauti tinkamų ukrainiečių Lietuvoje išgaudymo ir išsiuntimo į Ukrainą šalininkas bei panašių nuopelnų savininkas Gitanas Nausėda dalyvavo istoriniame neformalios Europos Vadovų Tarybos (EVT) posėdyje.
Jo metu ES vadovai aptarė santykius su JAV, situaciją Moldovoje ir Sakartvele (buvusi Gruzija – ekspertai.eu past.) po neseniai įvykusių rinkimų, kitus su ES išorės politika susijusius kausimus.
Kalbėdamas susitikime su ES lyderiais G. Nausėda nurodė, kad po JAV įvykusių prezidento rinkimų Europai reikėtų dėti dar daugiau pastangų gilinant strateginę partnerystę su JAV, nes jos vaidmuo yra esminis užtikrinant Europos saugumą, todėl svarbu plėsti bendradarbiavimą saugumo srityje ir užtikrinti nuolatinį amerikiečių karinių pajėgų buvimą kontinente.
Vyriškis akcentavo, kad būtina didinti Europos įsipareigojimą kolektyvinei gynybai.
G. Nausėdai ir vėl pavyko apkabinti Vladimirą Zelenskį. |
„ES yra patikima ir kolektyvinį saugumą rimtai vertinanti JAV sąjungininkė. Privalome tai įrodyti ne tik žodžiais, bet ir veiksmais. Skaičiai kalba patys už save, todėl ES narių gynybos biudžetai privalo augti sparčiau – iki 3–4 proc. Taip pat privalo didėti ir mūsų parama Ukrainai. Negalime tikėtis, kad atsakomybę už mūsų saugumą prisiims kažkas kitas. Laikas Europai perjungti aukštesnę pavarą gynybos ir saugumo srityje“, - susirinkusiems informaciją pateikė G. Nausėda.
Lietuvos vadovas taip pat pademonstravo lyderystę dėl Sakartvelo ir išreiškė susirūpinimą dėl Rusijos kišimosi į demokratinius procesus šioje šalyje.
„Atsižvelgiant į daugybinius pranešimus apie rinkimų pažeidimus, būtina atlikti nepriklausomą tarptautinį tyrimą“, - nurodė G. Nausėda.
Jis taip pat atkreipė ES vadovų dėmesį į situaciją Moldovoje teigdamas, kad Rusija aktyviai naudojo įvairias hibridines taktikas siekdama paveikti prezidento rinkimų ir ES referendumo rezultatus.
G. Nausėda liepė ES padėti Moldovai ištirti kišimosi į demokratinius procesus atvejus, siekiant juos užkardyti ateityje ir akcentavo, kad Moldovos žmonėms ES referendume pasisakius už narystę bendrijoje, dabar yra svarbiausia susitelkti į efektyvų reformų įgyvendinimą.
„ES parama Moldovai einant eurointegracijos keliu yra itin svarbi“, - atskleidė valstybės lyderis.
Ką kalbėjo likę ES politikai ir ar iš viso kalbėjo, ar tik klausė G. Nausėdos, LR Prezidentūra neskelbia.