2025 m. balandžio 16 d.

 

Nausėda: turime priversti Putiną sėsti prie derybų stalo, pasitelkdami jėgą

28
Paskelbta: 2025-03-22 06:15 Autorius: ekspertai.eu

Kovos su korupcija patirties eksportuotojas, pažeidžiamas komunistas, Gerovės valstybės kūrėjas, Sąjūdžio laikais įstojęs į TSRS komunistų partiją ir taip iš jos ir neišstojęs, Ukrainos karių kraujo bučiuotojas, Baudžiamojo kodekso (BK) straipsnių taisytojas, alternatyvių laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmių iniciatorius, kasetinių bombų fanas, žodžio „vatinukai“ mėgėjas ir vartotojas, kariauti tinkamų ukrainiečių Lietuvoje išgaudymo ir išsiuntimo į Ukrainą šalininkas bei panašių nuopelnų savininkas, įmonės „Lietuvos Respublika“ vadovas (įmonės kodas 111105555), Lietuvos veto teisės atsisakymo Europos Sąjungoje aktyvistas Gitanas Nausėda davė išskirtinį interviu Bloomberg, kuriame papasakojo Ukrainos pergalės ir teisingos taikos gaires, didesnę karinę paramą Ukrainai, karių siuntimo į Ukrainą, sankcijas Rusijai ir atsakė į klausimą, ar Lietuva būtų pasirengusi priimti Prancūzijos branduolinius ginklus savo teritorijoje.

- Norėčiau pradėti nuo jūsų reakcijos į tai, ką matėme šią savaitę pokalbyje tarp prezidento Trampo ir prezidento Putino. Ar manote, kad tai yra nuoširdus ir realus žingsnis link paliaubų? Kaip interpretuojate tai, ką išgirdome iš abiejų prezidentų?

- Neturiu jokių abejonių, kad prezidentas Donaldas Trampas nuoširdžiai siekia taikos ir paliaubų. Tą patį galiu pasakyti ir apie Ukrainos prezidentą Volodymyrą Zelenskį. Tačiau kai kalbama apie Rusiją, nematau nuoširdaus ketinimo siekti susitarimo ar tęsti derybas. Kol kas Rusija tik imituoja derybas, kalba apie galimą taiką ir paliaubas, tačiau net nėra pasiruošusi laikytis pažadėtų paliaubų – nesilaiko įsipareigojimo nepulti ir nesmogti Ukrainos kritinei infrastruktūrai.

Po to, kai Putinas pažadėjo prezidentui Trampui nutraukti veiksmus prieš kritinę infrastruktūrą, iš tiesų šie veiksmai buvo tęsiami – tai informacija, kurią pateikė Ukraina. Tai aiškiai rodo, kad Rusijos Federacijos noras pasiekti rezultatą yra labai ribotas.

- Vienas iš aspektų, kurį, be abejonės, aptarėte vakar vykusiuose pokalbiuose, yra Europos vaidmuo šiuose procesuose. Ar jums kelia nerimą, kad dvišalės diskusijos tarp Trampo ir Putino iš esmės įtvirtina Europos atsidūrimą nuošalyje? Kaip Europa gali užsitikrinti vietą prie derybų stalo? Ką ji gali pasiūlyti šiose derybose?

- Europa gali atlikti labai svarbų vaidmenį ne tiek diskutuodama, kiek priimdama sprendimus. Ir mes priimame sprendimus. Turime aiškią poziciją dėl spaudimo Rusijai didinimo – jau įgyvendinome 17 sankcijų paketų. Taip pat kalbame apie tolesnę ir dar didesnę karinę paramą Ukrainai. Manau, kad šie veiksmai yra efektyviausi, jei norime derybas vesti iš jėgos pozicijos. Europos pozicija yra aiški – turime priversti Putiną sėsti prie derybų stalo, pasitelkdami jėgą.

- Viena iš pagrindinių susitikimo pastarąsias 24 valandas temų buvo konkrečios priemonės – buvo žodinis palaikymas Ukrainai, tačiau nepavyko pasiekti susitarimo dėl 5 milijardų eurų vertės amunicijos paketo. Ar ES jau pasiekė savo trumpalaikių veiksmų ribas? Ar dabar turime ieškoti vadinamosios „norinčiųjų koalicijos“, kuriai vadovauja Emmanuelis Macronas ir Keiras Starmeris, kad ši parama Ukrainai būtų užtikrinta?

- Manau, kad turėtume palaukti susitikimo, kuris įvyks kitą savaitę. Labai svarbu, kad, kaip jūs sakote, konkretūs sprendimai būtų įgyvendinami pagal Jungtinės Karalystės ir Prancūzijos vadovaujamą planą. Kalbame apie galimą Europos karinių pajėgų buvimą po paliaubų, po taikos derybų. Mano šalis yra pasirengusi suteikti būtiną paramą, ir mes jau diskutuojame apie labai konkrečius mūsų karių skaičius. Tačiau visos šioje koalicijoje dalyvaujančios šalys turėtų įsipareigoti teikti šią paramą. Manau, kad diskusijos dar vyks, tačiau norėčiau pabrėžti, kad Europa atliks didesnį vaidmenį – tačiau tam reikia sprendimų.

- Ar galite įvardinti konkretų karių skaičių, kurį esate pasirengę skirti?

- Kol kas diskusijos tebevyksta, todėl būtų per anksti minėti konkrečius skaičius. Šiuos skaičius būsiu pasirengęs pateikti mūsų susitikimų metu.

- Taip pat daug diskutuojama apie JAV pasiryžimą ginti visas NATO sąjungininkes. Suprantu, kad jūsų gynybos ministras neseniai grįžo iš Jungtinių Valstijų. Ar gavote patvirtinimą iš JAV administracijos, kad šis įsipareigojimas yra tvirtas?

- Šiuo metu turime labai teigiamų signalų, kad Jungtinių Valstijų dėmesys NATO rytiniam flangui išliks stiprus. Tai labai svarbu, nes, mano nuomone, tai yra geriausia atgrasymo priemonė. Jei Jungtinės Valstijos išlaikys savo buvimą rytiniame flange, tai atgrasys Rusiją nuo galimų agresyvių veiksmų ateityje. Mes esame pasirengę priimti dar daugiau amerikiečių karių – turime reikiamą infrastruktūrą ir esame pasirengę suteikti visą būtiną paramą. Tai yra politinis sprendimas, ir labai tikiuosi, kad jis bus priimtas.

- Be to, diskutuojama apie Prancūzijos branduolinio atgrasymo pajėgumų plėtrą. Ar Lietuva būtų pasirengusi priimti Prancūzijos branduolinius ginklus savo teritorijoje?

Tai du atskiri klausimai – branduolinio skydo koncepcija ir branduolinių ginklų dislokavimas šalyje. Kol kas nesame pradėję diskusijų dėl bet kokių branduolinių ginklų dislokavimo Lietuvos teritorijoje. Tačiau esame pasirengę aptarti galimybę naudotis branduoline apsauga arba bent jau idėją apie branduolinį skydą rytinio flango šalims, įskaitant Lietuvą.

Prezidentas Macronas išsakė labai įdomią idėją, tačiau šiuo metu turime daug klausimų, į kuriuos reikia atsakymų. Reikia išsiaiškinti algoritmus, kaip tai galėtų atrodyti. Prezidentas Macronas pasiūlė, kad tam tikriausiai reikėtų ekspertų diskusijų.



P. S.

Dalyvaukite reprezentacinėje apklausoje:



Susiję
:

Nausėda pranešė, kad esame pasirengę Ukrainai suteikti tolimojo nuotolio raketas

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
28. Ar kas
(2025-03-24 14:39:40)
(78.56.23.0) Parašė:

galėtų paskaičiuoti, kiek Lietuvai kainavo, kainuoja ir kainuos rusofofija? Susidaro įspūdis, kad šizofreninė rusofobija pasiekė tokį mastą, kuris jau kelia grėsmę nacionaliniam saugumui. (Žodis "nacionaliniam" jau, net pačiam skamba keistai ir kelią šypseną. Kažkaip neprogresyvu ..:))



27. Romas/Dzukas > 23.
(2025-03-24 12:10:21)
(78.56.151.236) Parašė:

As tai puikiai suprantu, todel jo pirstelejimas yra tik priemone praplesti adekvaciu zmoniu akirati.



26. Petras
(2025-03-24 11:41:30)
(88.223.53.29) Parašė:

Geras perdimas yra tikroji jėga, bet tai nesusiję su derybomis. tai perskite, administratoriai ir būsite palaiminti.



25. Ceslovas
(2025-03-23 22:31:35)
(83.30.92.74) Parašė:

Trumpos atminties, o gal ir proto nausedai turiu priminti, kad neseniai kriuksejo jog negalima leisti rusams laimeti, o dabar jau yenkintu derybos.



24. ......
(2025-03-23 15:20:45)
(78.60.165.63) Parašė:

Ukrainos karalystės juokdarys, kad tik nepatrūktų berodydamas Rusijai savo jėgą



23. > 21. Romas/Dzukas
(2025-03-22 15:24:22)
(185.65.50.197) Parašė:

Šiaip, tai ten eilinis anoniminis pienburnis pirstelėjo tokio pat snargliaus paisalą kokiam tai delfyne aptikęs, o Tamsta rašinėji kone mokslinį traktatą.



22. Gluodenas
(2025-03-22 15:15:10)
(87.247.125.232) Parašė:

Atominė elektrinė, nežiūrint TATENOS įtikinėjimų, visdėlto kėlė neišpasakytai baisinį pavojų. Kitas reikalas - atominis ginklas, jis saugus, patikimas ir dar priedo garantuoja saugumą nuo išorės priešo. Ir ką jūs išgąsdintumėte, atsiprašant, elektrine ?



21. Romas/Dzukas > 7.o štai
(2025-03-22 14:15:12)
(88.118.111.73) Parašė:

Britu admirolai yra susireiksmine idiotai, nes pamirso paviesinti esmine info - 1. Britai neturi tokio kiekio branduoliniu uztaisu povandeniniu laivu raketoms, kad pilnai apginkluoti viena povandenini laiva. Vienas laivas, tai 160 uztaisu, o Britanija ju turi tik 120. Jie gan silpni, po 75Kt. Jie pagaminti gan seniai, ir nera garantijos, kad yra darbingame stovyje. Tai paliudijo praeitu metu pratybos. Buvo pabandyta paleisti raketa is povandeninio laivo, bet raketa pakilo apie 150 metru virs vandens ir nukrito i jura. Gerai kad nenukrito ant pacio laivo, nes GB turi 4 povandeninius laivus, is kuriu darbinis yra tik vienas. Kiti trys, jau virs 10 metu remontuojami. Pas britus savi "vilniaus stadionai". Teorikai, vieno britu povandeninio laivo pilna salve galetu sunaikinti apie 40 Rusijos miestu, aisku, jeigu Rusija visiskai nesipriesintu. Bet ir tai, tik teoriskai. Kitas reikalas, kad vieno rusu SARMAT pilnai pakanka, kad Anglija isnyktu visiskai, o tik SARMAT pas rusus apie 200. Pradeta gaminti SARMAT-2. Britu admirolai labai linksmi vyrukai.



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras