Pirmoji valstybės ponia D. Nausėdienė. |
Pirmoji valstybės ponia Diana Nausėdienė dalyvavo Ukrainos centre vykusiame tarptautiniame forume „Dveji nepaliaujamos kovos metai: Ukrainos bendruomenės lyderystės stiprinimas“, kurį globoja kartu su Ukrainos pirmąja ponia Olena Zelenskiene.
Valstybės ponia priminė, kad lygiai prieš dvejus metus, 2022-ųjų vasario 24 dieną, agresorė Rusija pradėjo pilno masto įsiveržimą į Ukrainą – brutalų, siaubingais nusikaltimais žmogiškumui paženklintą karą, kuris tęsiasi iki šiol.
„Šis karas neša milžiniškų geopolitinių, humanitarinių, socialinių, kultūrinių, aplinkosauginių ir ekonominių nuostolių“, - atskleidė D. Nausėdienė.
Pasak pirmosios valstybės ponios, Ukrainos pirmoji ponia O. Zelenskienė nuo pat karo pradžios nepailsdama demonstruoja ypatingą asmeninę lyderystę ir neįkainojamą indėlį į minkštosios galios efektyvumo didinimą tarptautinėje erdvėje, o Ukrainos prezidentas Vladimiras Zelenskis savo didvyriškumo pavyzdžiu galybei žmonių įkvėpė tikėjimą tiek demokratijos pergale, tiek ir pilietinio pasipriešinimo galia.
D. Nausėdienė pabrėžė, kad tarptautinio forumo dalyviai yra ne tik socialiai aktyvūs ir atsakingi individai, tačiau kartu ir kolektyvinė tarptautinė jėga, bendruomenės nariai, pasiruošę tęsti civilizuotas humanitarines tradicijas, kurti naujas iniciatyvas, puoselėti prasmingus ryšius akademiniame lygmenyje ir stiprinti tarptautinio bendradarbiavimo tinklą.
„Forumas sutelkia skirtingose srityse veikiančius žmones galimybei kalbėti apie civilizacinę pažangą, būtinus pokyčius ir iššūkius ateities lyderiams, paliečiant aktualius klausimus – Ukrainos pilietinę visuomenę, jos lyderius ir jų esminį vaidmenį Ukrainos atstatymo bei eurointegraciniame procesuose“, - informavo D. Nausėdienė.
Pirmosios valstybės ponios teigimu, Ukrainos centras Lietuvoje ir jo humanitarinės iniciatyvos, kurdamos atvirą kūrybinę, kultūrinę ir humanitarinę platformą mąstymui ir idėjoms auginti, kuria atsvarą griaunamajam karo poveikiui.
Pasak Lietuvos pirmosios ponios, norint sustiprinti ryšį tarp ukrainiečių ir lietuvių bendruomenių, buvo būtina aiškiau suvokti, ko reikia patiems ukrainiečiams. Todėl 2023-iųjų pavasarį Ukrainos centras kartu su Vytauto Didžiojo universitetu pradėjo ukrainiečių, gyvenančių Lietuvoje, poreikių tyrimą. Duomenys buvo renkami visuose Lietuvos regionuose. Lygiagrečiai Ukrainos centro darbuotojai lankėsi įvairiose Lietuvos savivaldybėse, susitikimuose su vietos bendruomenėmis identifikavo jų lyderius.
Tyrimo rezultatai leidžia pozityviai žvelgti į regioninio tinklo ateitį. Ukrainos centras tapo traukos centru ukrainiečiams ne tik Vilniuje, bet ir kituose Lietuvos regionuose. Ukrainos centre suorganizuota daugiau nei 3 tūkstančiai skirtingų veiklų, į kurias įsitraukė daugiau kaip 37 tūkst. dalyvių.
„Mes turime padėti Ukrainai stiprinti valstybės ir diasporos ryšį, skatinti tautinės tapatybės išsaugojimą, sudaryti sąlygas Ukrainos diasporai atkurti savo šalį po karo“, - susirinkusiems papasakojo D. Nausėdienė, pabrėžusi būtinybę stiprinti Ukrainos ateities lyderius.