Gerovės valstybės kūrėjas Gitanas Nausėda pasirašė Seimo priimtas Teismų įstatymo ir su juo susijusių įstatymų pataisas, kuriomis didinamas teismų sistemos efektyvumas, atvirumas bei skaidrumas, taip pat teismo proceso operatyvumas bei siekiama aukštesnės bylų nagrinėjimo kokybės.
Įstatymai, kurių projektus dar 2021 m. birželio 4 d. pateikė šalies vadovas, numato iš esmės pertvarkyti teisėjų atranką. Visų pirma, bus sudaromi ir nuolat atnaujinami pretendentų į teisėjo pareigas rezerviniai sąrašai, kurie leis pagreitinti teisėjų paskyrimą į atsilaisvinusias vietas ir užtikrins teismų veiklos nepertraukiamumą.
Pasak G. Nausėdos, „pertekliniai formalūs reikalavimai, taikomi pretendentų į teisėjus atrankų procedūrai, neleido pakankamai greitai užpildyti laisvas teisėjų vietas, o mažėjančios kliūtys profesionaliems teisininkams tapti teisėjais leis pritraukti daugiau tinkamų pretendentų dirbti teismuose ir Lietuvos vardu vykdyti teisingumą“.
„Tai yra vienas svarbesnių pokyčių, siekiant suvienodinti teismų darbo krūvį ir laiku užpildyti laisvas teisėjų vietas. Naujoji tvarka sudarys sąlygas tinkamai organizuoti teismų darbą, būtiną teisinei valstybei užtikrinti“, - pasakė šalies vadovas, pabrėžęs, kad ne mažiau svarbu spręsti ir teisėjų bei kitų teismo darbuotojų atlyginimų klausimą.
Įstatymų pakeitimai taip pat įgyvendina G. Nausėdos siekį užtikrinti efektyvesnį žmogiškųjų, materialinių ir informacinių resursų panaudojimą, steigiant vieną pirmosios instancijos administracinį teismą.
Informuojama, kad „siekiant teismus priartinti prie žmonių, nustatoma ir nauja administracinių bylų teismingumo taisyklė, pagal kurią skundai pirmosios instancijos administraciniam teismui teikiami ne pagal atsakovo buveinės vietą, o pagal pareiškėjo gyvenamąją vietą“.
Taip pat plečiamos galimybės teismo procesą organizuoti nuotoliniu būdu.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]