Per pastaruosius metus nepriklausomoje Lietuvoje pasiekėme labai daug – įsivedėme eurą, tapome energetiškai nepriklausomi, turime greičiausią pasaulyje internetą, užsisakėme daug karinės technikos. Nuolatos didėja pensijos, mažėja socialinė atskirtis, modernėja kaimas, aktyvesni tampa inteligentai.
Visuomenėje ypač išpopuliarėjo įvairios labdaros akcijos, kuriose aktyviai dalyvauja aukščiausi valdžios pareigūnai. Maltiečių sriubos lėkštė, Maisto banko kruopų maišelis ar saulėgrąžų aliejaus buteliukas vargstančiam – tai kasdieniai mūsų gerėjančio gyvenimo gerumo simboliai.
Lietuvoje vieni didžiausių aukotojų vargetoms yra prezidentė Dalia Grybauskaitė ir premjeras Algirdas Butkevičius. Jie visada kruoščiai atrenka ilgo vartojimo maisto produktus, įdėmiai pasikonsultuoja su specialistais, ką labiau mėgsta valgyti skurdžiai. Nuotr. iš kasmetinės Maisto banko akcijos. |
Korupciją taip pat imame guldyti ant menčių, o prezidentė, kaip ir žadėjo, įvardino parazituojančius oligarchus. Šiais pasiekimais pagrįstai didžiuojamės, mus dar labiau ėmė gerbti pasaulis. Esame Baltijos regiono lyderiai, po truputėlį politines madas imame diktuoti ir likusiai Europai.
Tačiau ne visos negerovės valstybėje įveiktos.
Nebijokime pripažinti – Lietuvos valdžia pernelyg dažnai viešai skelbia statistinius duomenis apie skurdą, emigraciją, alkoholizmą ir t. t. Brandžioje, save gerbiančioje valstybėje nereikėtų to daryti, nereikia tiek daug afišuoti blogybių.
Ne paslaptis ir tai, jog Lietuvoje šlubuoja teisingumas. Tą pripažįsta ir valdantieji, ir opozicija, šią problemą kartais pastebi ir paprasti gyventojai.
Iškilių politikų teigimu, Lietuvoje teisingumas nėra visiems vienodas, jam įtaką daro interesai, nors šalies vadovė ne kartą ragino stiprinti valstybę teisingumo įtvirtinimu. „Valstybė stipri tiek, kiek žmonės tiki jos teisingumu“, – yra pabrėžusi Lietuvos prezidentė.
Pačios patriotiškiausios Lietuvos partijos programoje teisingumo atkūrimo klausimas taip pat iškeliamas kaip viena svarbiausių sąlygų: „Esame įsitikinę, kad pasitikėjimo teisingumu atkūrimas yra vienas svarbiausių visų permainų tikslų.“
Kad šalyje įvyktų permainos, reikalinga piliečių iniciatyva. Iniciatyva – tai priešybė nieko nedarymui, o nieko nedarymas yra pati blogiausia piliečio paslauga valstybei. O geriausia paslauga yra darymas.
Ką gali daryti tikras pilietis savo valstybėje? Pirmiausia, jis gali tiesiogiai dalyvauti valstybės kūrime ir permainų inicijavime. Tai galima daryti įvairiomis formomis – rinkti Seimo ir savivaldybės narius, europarlamentarus, galima užsiimti aktyvia visuomenine veikla, darančia didelę įtaką šalies valdymui.
Visos šios paminėtos piliečių teisės mūsų šalyje puikiai įgyvendinamos.
Tačiau vienu instrumentu Lietuva beveik nesinaudoja arba naudojasi labai retai.
Tai – referendumas, leidžiantis piliečiams konkrečias permainas įgyvendinti vienu ypu visoje valstybėje.
Apie tai – kitoje straipsnio dalyje.
Šaltinis: lrs.lt
Susiję:
Ne vienoje srityje lyderiaujanti Lietuva referendumo klausimu turėtų pasistiebti (II d.)