Klausimą dėl europarlamentaro Rolando Pakso teisinės neliečiamybės panaikinimo svarstantiems Europos Parlamento Teisės komiteto nariams kilo įtarimai dėl galimai sukurptos politinės - kriminalinės bylos, todėl jie nusprendė pakviesti į Briuselį Lietuvos generalinį prokurorą Evaldą Pašilį ir pateikti jam keletą klausimų.
Nepriklausomi šalies teisininkai neabejoja, jog Europos Parlamentas E. Pašilį kviečiasi tam, kad išsiaiškintų, ar EP nario, nuversto Respublikos Prezidento R. Pakso pareiškimas apie politinį persekiojimą Lietuvoje yra pagrįstas. „Nuo 2004 metų Lietuvoje vyksta politinis persekiojimas, kuris dabar įgijo baudžiamosios bylos formą“, -- tvirtina R.Paksas, patenkintas Teisės komiteto sprendimu iškviesti E. Pašilį: „Galiu pasakyti, kad pradėjau labiau tikėti Europos Sąjungos teisingumu. O generaliniam prokurorui, prieš atvykstant į Briuselį, siūlyčiau šiek tiek pasiskaityti įstatymus.“
EP Teisės komiteto nariai dėl R. Pakso neliečiamybės panaikinimo planavo balsuoti vasario pabaigoje, o jau po to galutinis balsavimas dėl R.Pakso neliečiamybės vyks EP plenariniame posėdyje. Jeigu Europos Parlamentas netenkintų Lietuvos prokurorų prašymo panaikinti R.Pakso teisinę neliečiamybę, paskubomis sukurptai baudžiamajai bylai būtų suteiktas politinio persekiojimo atspalvis ir tai būtų didžiulis smūgis mūsų valstybei: ES narė, kuri skelbiasi gerbianti žmogaus teises, būtų apkaltinta buvusio Lietuvos Prezidento politiniu persekiojimu. Tikėtina, jog tada atsakomybės neišvengtų ir generalinis prokuroras.
„Jei atims neliečiamybę, prasidės teismai Lietuvoje, o procesas bus ilgas ir nuobodus, atimantis daug laiko. Mes jį vis tiek laimėsime, nes neteisybė negali triumfuoti“, – po Teisės komiteto posėdžio sakė R. Paksas.
Kaip žinia, į Briuselyje vykstančius Teisės komiteto posėdžius iki šiol nebuvo kviečiamas nė vienos ES šalies generalinis prokuroras. Lietuvos generalinis prokuroras Evaldas Pašilis prieš Europos Parlamento Teisės komiteto narius stos pirmasis.
Žinomas advokatas, neseniai tapęs Seimo nariu, Rimas ANDRIKIS „Laisvo laikraščio“ skaitytojams mielai sutiko pakomentuoti teisiniu požiūriu išties kuriozišką situaciją Lietuvoje.
- Kaip žinote, svarstant europarlamentaro Rolando Pakso teisinio imuniteto atėmimo klausimą, Europos Parlamentas nusprendė išsiaiškinti, ar tai nėra politinis susidorojimas, todėl kviečiasi Lietuvos generalinį prokurorą Evaldą Pašilį į Briuselį. Nejau tai reiškia, jog Europos Sąjungos lygmenyje pagaliau bus pajudėta link teisingumo Prezidento R. Pakso reabilitavimo byloje?
- Aš tikrai nenorėčiau skubotai daryti jokių apibendrinimų. Tiesiog perskaičiau šią informaciją ir sveikinu visas iniciatyvas, kurios leidžia minėtą klausimą išnagrinėti kuo tiksliau, objektyviau, išsamiau, palankiau ir taip toliau. Be abejo, aš galvoju, kad tai yra teigiamas dalykas, tačiau iš karto čia noriu pasakyti STOP.
- Kodėl sakote STOP, o ne visu greičiu pirmyn link teisingumo?
- Todėl kad Lietuvos teisinė, teisminė praktika žino daug atvejų, kai buvo ignoruojami tarptautinių institucijų sprendimai. Pavyzdžiui, Europos Žmogaus Teisių Teismas išplėstinėje kolegijoje išnagrinėjo beprecedentinį atvejį - dėl nusikalstamą veikią imituojančio elgesio modelio. Vėliau paskleidė tai kaip pavyzdį visai Europai. Betgi Lietuvoje nuo to absoliučiai niekas nepasikeitė, deja. Kaip buvo vykdomos įvairios provokacijos, taip ir toliau jos yra vykdomos. Todėl aš nenoriu pirm laiko džiaugtis ar kažką teigti.
Be abejo, teisiniu požiūriu tai tikrai geras, sveikintinas Europos Parlamento žingsnis – išsikviesti generalinį prokurorą, sankcionavusį teisinio imuniteto panaikinimą Europos Parlamento nariui R. Paksui. Bet ar tai turės kokią nors apčiuopiamą įtaką Lietuvai, tuo aš labai abejoju. Juk iki šiol mūsų šalies atitinkamos institucijos spjaudavo į visa tai, ką Lietuvos atžvilgiu priimdavo tarptautinės organizacijos.
- Galima sakyti, Lietuva jau seniai yra atsitvėrusi Kinų siena nuo jai „neparankių“ tarptautinių teisinių organizacijų sprendimų bei rekomendacijų?
- Suprantate, aš nenoriu apibendrintai teigti vienaip ar kitaip. Sakau tik tai, ką pats gerai žinau. Atitinkamos statistikos Lietuvoje niekas neveda. Kiekvienas žmogus, kiekvienas teisininkas savo išvadas daro besiremdamas tuo, ką jisai pats yra patyręs arba pasikliaudamas tam tikrais duomenimis. Betgi čia niekas nieko neskaičiavo, kiek bylų buvo priimta, kiek sprendimų įvykdyta.
Aš žinau, kad Lietuvoje nevykdomi sprendimai rimtų tarptautinių organizacijų, kuriuos mūsų valstybė privalo vykdyti, tame tarpe ir Prezidentui R. Paksui palankūs EŽTT bei Jungtinių Tautų Žmogaus teisių komiteto sprendimai. Deja, tie sprendimai Lietuvoje nevykdomi ir nekreipiama į juos visai jokio dėmesio!.. Tai šitokius konkrečius atvejus mes tikrai žinome. O kiek jų yra, daug ar mažai?..
Čia žodžių ekvilibristiką galime taikyti be galo ir be krašto, bet aš nenoriu to daryti. Man visa tai jau įgriso. Turbūt neverta tuščiai liežuviu malti ir burną aušinti. Kartoju, visumoje šią žinią, gautą iš Europos Parlamento, aš vertinu teigiamai.
- Jūsų nuomone, ar generalinis prokuroras E. Pašilis vis tiktai teiksis nuvykti į Briuselį, Europos Parlamentą, ir ten atsakyti į jam keliamus klausimus?
- Aš tiesiog neįsivaizduoju tokios situacijos, kad kviečiamas Lietuvos generalinis prokuroras Evaldas Pašilis galėtų nevykti į Europos Parlamentą!.. Ir nors aš to neįsivaizduoju, betgi tai tėra mano požiūris, mano asmeninė nuomonė. Esu eilinis pilietis, teisininkas, šiuo metu Seimo narys. Juk paprastai kiekvienas žmogus pats nusprendžia ir įvertina savo galimybes, teisę ar pareigą vykti arba nevykti.
Čia kaip ir apie bet ką ateityje. Kas pasakys ateitį, tas bus Dievas. Aš toks nesu, todėl nenoriu spėlioti kaip pasielgs Evaldas Pašilis. Mano nuomone, to tiesiog būti negali, t. y. nevykti jis negali. Bet, suprantate, apie daugelį reiškinių aš galvojau, kad to apskritai negali būti Lietuvoje, tačiau taip yra. Todėl ateities spėlioti nereikia. Į viską žvelgiu bei galiu vertinti remiantis tuo, kas jau buvo ir kas dabar yra. Tai tiek.
- Aiškiai suvokiant, jog Lietuvoje metų metais vykdomas politinis susidorojimas su valdančiųjų rėžimo arba, kitaip sakant, SISTEMOS nuverstu Prezidentu Rolandu Paksu, yra pagrindo manyti, kad kviečiams į Europos Parlamentą generalinis prokuroras E. Pašilis staiga „susirgs“ ar suras kitą pretekstą nevykti į Briuselį?
- Kaip teisininkas aš negaliu grįsti kažkokių savo išvadų prielaidomis. Prielaidos yra prielaidos, versijos yra versijos ir t. t. Tačiau su dalimi jūsų klausimo aš sutinku: šis procesas buvo ir yra politinis nuo pat pradžios iki šių dienų. Politikoje įstatymas dažnai klaidžioja, tai panyra į vandenį, tai vėl pakyla iki saulės. Apskritai politikoje teisės yra labai mažai. Ir kadangi čia yra politinis procesas, tai išimtinai apie teisę, kurią aš iš tikrųjų labai myliu, nenorėčiau daug kalbėti. Visais atvejais kur yra politinis procesas, ten turi būti priimtas politinis – teisinis sprendimas. Štai ir viskas.
- Turbūt jūs čia turite omenyje STT „viešųjų ryšių“ akcijomis liūdnai pagarsėjusią kriminalinę bylą dėl tariamos „prekybos poveikiu“?
- Ne, aš turiu omenyje Prezidento Rolando Pakso politinio reabilitavimo klausimą bei leidimą dalyvauti rinkimuose Lietuvoje. Būtent tą klausimą, dėl kurio iš principo iki šiol viskas taip vangiai vyksta. Europos Parlamento nario R. Pakso bylos politinė potekstė man absoliučiai akivaizdi. Tai reikia gerai žinoti ir jokių prielaidų nedaryti.
Suprantate, kuomet politinį Prezidento Rolando Pakso reabilitavimo procesą lydi kriminalinio pobūdžio elementai, tai aš esu labai toli nuo minties, kad tie elementai neturi politinės potekstės. Tiek ir tenorėjau pasakyti.
- Dėkoju už pokalbį.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]