2024 m. gruodžio 4 d.

 

Neįvykusi res publica?

11
Paskelbta: 2014-02-28 23:45 Autorius: Aurimas Perednis | aurimoblogas.lt
2014 m. vasario 9 d. Šveicarijoje įvyko trys referendumai, vieno jų rezultatas – šveicarai pasakė „ne” masinei imigracijai. Šiemet šioje šalyje referendumai dar planuojami gegužės 18, rugsėjo 28 ir lapkričio 30 dienomis. E.eu
2014 m. vasario 9 d. Šveicarijoje įvyko trys referendumai, vieno jų rezultatas – šveicarai pasakė „ne” masinei imigracijai. Šiemet šioje šalyje referendumai dar planuojami gegužės 18, rugsėjo 28 ir lapkričio 30 dienomis. E.eu

Šį žurnalisto Aurimo Perednio tekstą, skirtą žurnalui IQ, publikuojame iš jo blogo.

• • • • • • •

„Esu tiesioginės demokratijos fanas. Darysiu viską, kad Austrijoje jos būtų daugiau”, – populiariam Šveicarijos dienraščiui Neue Zurcher Zeitung neseniai prisipažino talentingas, vos 27 metų amžiaus, Austrijos užsienio reikalų ministras, konservatorius Sebastian Kurz.

Europos Parlamento pirmininkas socialistas Martin Schulz norėtų, kad ES labiau perimtų šveicarišką dalyvaujamosios demokratijos patirtį, o Pasaulio ekonomikos forumo prezidentas prof. Klaus Schwab sako, kad šveicarai, anot daugelio tarptautinių tyrimų, tapo laimingiausia ir konkurencingiausia valstybe būtent dėl to, jog piliečiai čia jaučiasi savo valstybės ir jos institucijų savininkais.

Neseniai Šveicarijoje įvyko referendumas, kuriame vos daugiau nei 50 proc. šveicarų pasakė „ne” masinei imigracijai. Šalies užsienio reikalų ministras Didier Burkhalter pareiškė: „Žmonės yra suverenūs ir sveika politinė sistema neverčia jėga žmonių priimti valdžios valios”. Jo pasisakyme atsiskleidžia visiškai kitoks požiūris į pilietį nei tas, kuris dominavo pas mus reaguojant į patariamąjį referendumą dėl naujos atominės elektrinės statybų ar piliečiams pirmą kartą surinkus 300 000 parašų dėl žemės nuosavybės referendumo. Mūsiškiai kaip įmanydami stengėsi menkinti aktyvius piliečius sakydami, kad jie buvo suklaidinti, manipuliuojami, tai anaiptol ne dauguma ir pan. Panašu, kad politikais ir partijomis manipuliuoti neįmanoma:)

Neseniai šventėme 96-ąjį savo valstybės gimtadienį. Kokį mes kuriame piliečio ir valstybės, piliečio ir valdžios santykį?

XX a. tyrinėtojas, istorikas dr. Algimantas Kasparavičius teigia, jog sukūrus valstybę, reali demokratija pas mus kol kas tik fasadas. Turime mišrią atstovaujamosios ir dalyvaujamosios demokratijos sistemą, įtvirtintą Konstitucijoje, su vis aktyvesniu, neginčijamu, Konstitucinio teismo vaidmeniu.

Pilietinės visuomenės instituto atliekami tyrimai patvirtina silpną mūsų visuomenės pilietinę galią. 2013 m. Eurostato visoje ES atliktas tyrimas rodo, kad lietuviai yra mažiausiai dalyvaujantys viešųjų reikalų svarstymuose savo šalyje. Beje, streikuoti čia darbuotojams įmonėse uždrausta net teismo sprendimu.

„Kas, jei piliečiai užsinorės referendumu didžiausios minimalios algos pasaulyje, didžiausios vidutinės algos ar nuplakti kokį Seimo narį Lukiškių aikštėje? Kas jei panorės įstoti į Muitų sąjungą?” - mirga liberalių ir protingų žmonių svarstymai su aliuzija į mūsų piliečių tamsumą. „Bijau net įsivaizduoti, kad tie, kurie balsuoja už Darbo partiją ir kitus populistus, spręstų viešus reikalus”, – rašo kolegė žurnalistė komentarą Facebooke.

„Ar Jūs norite, kad neinformuota močiutė spręstų sudėtingus klausimus?”, – klausia manęs radijo klausytojas. Įdomu, kur tie tamsūs žmonės buvo 1991 m. sausio 13-ąją ar referendume balsuojant už Konstituciją ar narystę ES? Kiek pamenu, turime vieną didžiausių ES rodiklių žmonių, baigusių aukštąjį mokslą.

Požiūrį „mes žinome geriau” galima seniai jausti valdančiųjų, Konstitucinio Teismo ir šiaip žmonių, pretenduojančių į viešus intelektualus, kalbose. Kas yra teisinga ir ką reikia daryti, žino tik siaura grupelė išminčių. Kam čia apskritai reikia aiškinti, juk vis tiek tamsuoliai nesupras?

Akivaizdu, kad dominuojantys politikai kol kas valstybės kūrimo „nestato” ant pilietinės visuomenės, bendruomenių ir stiprių pilietinių tinklų kūrimo. Neturime ir ilgalaikės tokios visuomenės kūrimo tradicijos. Politikai bijo leisti rinkti net kaimo seniūnus, tvirtindami, kad tai stiprins kunigaikščius, o ne piliečius savivaldoje.

Rašytojas ir apžvalgininkas Vytautas Rubavičius sako, kad po tuo slepiasi didžiulė partijų baimė prarasti beveik absoliučią valdžią ir galią. Niekam ne paslaptis, kad partijų karteliai jau seniai privatizavę daugelį viešųjų institucijų, agentūrų, valstybės ir savivaldybių įmonių, it nuosavų „medžioklės plotų”. Mokslininkai patvirtina, kad tiesioginės demokratijos plėtra susijusi su atstovaujamosios, t. y. partinės demokratijos ribojimu.

Ne taip seniai verslininko iš Rusijos paklausiau, kodėl jo šalyje tiek daug korupcijos ir tiek mažai demokratijos. „Rusijoje itin mažai piliečių, kurie rimtai domisi viešaisiais reikalais”, – atsakė jis. Korupcija ir diktatūra yra pilietinės apatijos kaina. Dar Tomas Jefersonas kalbėjo, kad geriausias valdžios arogancijos, privilegijų ir korupcijos priešas yra aktyvus pilietis. Tik ar tokio piliečio auginimu mes itin rūpinamės?

Anot sociologo dr. Artūro Tereškino, pas mus vyraujanti „triukšmo politika” maskuoja daugybę visuomenėje tvyrančių įtampų, ekonominį išnaudojimą, nesaugumą, socialinius prieštaravimus. Panašu, kad daug kam patinka gyventi tokioje „triukšmo politikoje”, kai viskas nuleidžiama į šou lygį. Tuomet nereikia ieškoti realių pasitikėjimo, emigracijos, korupcijos ar demokratijos problemų sprendimų.

Akivaizdu, kad sprendimai netampa automatiškai geresni vien įtraukus visuomenę į jų priėmimą ar darant referendumus. Dalis psichologų tvirtina, kad gali tapti net blogesni. Mokslininkai, tyrinėjantys dalyvaujamosios demokratijos ypatybes, sutinka, kad ji gali efektyviai veikti kaip papildantis, o ne pakeičiantis atstovaujamąją demokratiją instrumentas. Kita vertus, pilietinėmis grupėmis galima puikiai manipuliuoti, turint paslėptų interesų.

Tačiau daugybė pavyzdžių ir tyrimų rodo, kad visuomenės įtraukimas didina skaidrumą, valdžios institucijų atskaitomybę ir pasitikėjimą, mažina aroganciją, susireikšminimą ir visažinystę ir skatina pas mus taip stokojamą tarnaujančios lyderystės, o ne autoritarinę „caro-baudžiaunininko” kultūrą. O svarbiausia, stiprina visuomenėje nuostatą, kad pilietis ir yra tikrasis valstybės ir jos institucijų savininkas. Puikiausias pavyzdys – Šveicarija, kur šios pilietinės savijautos plėtojimas neatsiejamas nuo šalies klestėjimo, stiprių institucijų ir žmonių laimės.

P.S. Šis tekstas yra praėjusią savaitę išsiųstas mano komentaras žurnalui IQ.

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
11. petras
(2014-03-02 12:41:10)
(46.212.141.115) Parašė:

Geras straipsnis,23 metus karaliaujanciu etatiniu politiniu partiju korupcija yra auksciausio lygio,gerai ,kad pagaliau tai pradeda suprasti ir kaikurie zurnalistai,valstybes skola auga su kiekviena tu partiju kadencija,jie minta is viesuju pirkimu,eu lesu,keldami mokescius per akcizus kurie atsiliepia skurdziausiems valstybes piliecems...



10. Aštrus
(2014-03-02 09:44:44)
(78.63.44.186) Parašė:

Sveikinu portalo Ekspertai eu skaitytojus su pavasario saulę.....



9. Darijus
(2014-03-02 01:20:56)
(194.154.216.91) Parašė:

O ar gali Perednis paklausti savo stabės: kur mergaitės?



8. Tomas J.
(2014-03-01 23:00:02)
(84.55.8.176) Parašė:

"Neseniai šventėme 96-ąjį savo valstybės gimtadienį" - rašo autorius - va čia tai man naujiena.. Kad yra taip galvojančių lietuvių.. Net truputį gėda šiame kontekste prisipažinti (bet reikia, nes tiesa - svarbiau), kad aš kaip ir autorius, esu tiesioginės demokratijos karštas šalininkas. Bet autoriau, greičiau apsišviesk ir čia atsiprašyk dėl valstybės amžiaus.. Na kaip šitaip galima? Lietuvai tik 96 metai? Anksčiau ji neegzistavo kaip valstybė?



7. Nereikia
(2014-03-01 17:35:21)
(89.117.107.241) Parašė:

būti profesoriumi, kad pamatyti pagrindinę blogybių šaknį. Tai atstovaujamosios valdžios atstovai, kurie neatstovauja-SĄRAŠINIAI. Jų veikimo principas primityvus, bet patikimas: užsitikrink savo vietą partinėje viršūnėlėje , ir iki gyvos galvos galėsi spjaudyti iš Seimo, baltųjų rūmų,balkono ar kitokio paaukštinimo ant runkelių galvų. Kol tai tęsis, nesitikėkite jokių permainų į gerą pusę. Viskas tik blogės. Amen.



6. taigis
(2014-03-01 13:00:36)
(5.20.205.100) Parašė:

nezinau nei kaip pasakyti : autorius jautriai reaguoja i skant vis dar pasitaikancius blogumus etc Kritikuot nedrasu Bet papildyt ir paaiskint savo pozicija manau turiu pilna teise Manau blogybe NR 1 lietuviams yra tai kad per mazai o tikriau visai neturim tikros valdzios Tu valdzios uzurpatoriu nors furom vezk Bet tikru valdzios atstovu kuriu pagrindinis pozymis yra nesublefuota ATSAKOMYBE UZ SAVO VEIKSMUS dar is vis neturejom O Sveicarija ir turi ir turejo Kaip ir kitos civilizuotos salys i kurias plusta musu tautieciai ieskodami ir darbo ir teisingesnio atlygio bei pagarbos uz savo gal ir neimantria darbine veikla Taigi pirma pastaba butu : butina priverst valdzia imtis atsakomybes uz savo veiksmus Tam labai pades supaprastinta Referendumo tvarka Kitas LABAI SVARBUS DEMOKRATIJOS ASPEKTAS butu buten sekmingas ir efektyvus demokratines sistemos pranasumu isnaudojimas Cia butina pastebet kad nei vienoj skurdzioj pasaulio saly demokratine sistema taip ir neprigijo Ko nepasakysi apie klestincias vakaru demokratijas Is to galima padaryt tik viena isvada: net ir demokratinis perversmas Lietuvoje buvo sekmingas tik todel kad visuomene jau buvo pasiekus pakankamai auksta pragyvenimo ir su tuo tiesiogiai suristos politines brandos lygmeni Gi per Nepriklausomybes laikotarpi valstybeje ivyko labai daug neigiamu pokyciu nulemusiu ir pragyvenimo lygio ir visuomenes issilavinimo lygio fantastini smukima Tai kaip tokioj nusmurgeliu visuomenej imanoma neabejotinai dar pazangesnes tikros o ne butaforines labai pavirsutiniskai pritaikytos Briuselio reikalavimams visuomenes teisingai trokstamos tiesiogines demokratijos ivedimas kad ir Sveicarisko modelio Referendumu sistema Juk tai akivaizdi utopija valdzios uzurpatoriams dziaugsmingai ir piktdziugiskai deja ir logiskai veikiantiems steponaviciu pagalba slopinant ir visuomenes svietima ir kultura ir mena ir galiausiai teisingesni visuomenes sukurto produkto perskirstyma Manau suvokus tuos mano pateiktus dalykus protingi tautieciai jau tikrai sugebes rasti efektyvia iseiti is nedideles savanaudziu grupeles primestos labai ydingos egzistuojancios sistemos Bet butina is esmes pradeti suprasti: kuom is esmes skiriasi Lietuvos ir tokios Sveicarijos padetis



5. Aiškiai
(2014-03-01 10:10:44)
(78.57.207.25) Parašė:

straipsnyje įvardinta pilietinės demokratijos svarba bei kliūtys demokratijai stiprėti.



4. ruta
(2014-03-01 08:16:24)
(78.62.169.14) Parašė:

Situacija Lietuvoje labai prasta daugumai eiliniu pilieciu , nes palyginus kokia pensija gauna konstitucines dvasios ir eilinis pensininkas su 40 stazu 9 000 ir 640 , stai , grazu net raudona . Sovietmeciu irgi buvo personalines pensijos / absurdas / visuoke priedai saviems , ka matome ir dabar .Na , niekaip neiseina Lietuvos valdziai atitrukti nuo sovietines nomenklaturos modelio .O kam , jeigu dauguma pilieciu savo esme yra vergai ir pataikautojai , klapciukai ir isverstaskuriai ? Bet , tas Lietuvos politiku , valdzios izulumas jau pasieke kritine riba , ir eiliniai pilieciai su mielu noru , kaip ir Ukraina , jiems surengtu Maidana ir su malonomu israsytu geru pendeliu i ju rebu pasturgali .



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras