2024 m. lapkričio 24 d.

 

Pasaulinė akademija ir Lietuva

8
Paskelbta: 2012-08-14 17:09 Autorius: Violeta Tunkūnienė
Masačiūsetso technologijų instituto ir  Harvardo verslo mokyklos absolventas Salmanas Khanas 2006-iais pelno nesiekiančią interneto akademiją sukurė tam, kad "bet kam ir bet kur būtų prieinamas aukštos kokybės išsilavinimas".
Masačiūsetso technologijų instituto ir Harvardo verslo mokyklos absolventas Salmanas Khanas 2006-iais pelno nesiekiančią interneto akademiją sukurė tam, kad "bet kam ir bet kur būtų prieinamas aukštos kokybės išsilavinimas".

Lietuvoje dar mažai žinoma, 2011 metais pasauliui apie save per TED konferenciją paskelbusi Khan akademija jau yra sukūrusi 170 tūkstančių pamokų. Daugiau nei šimtas milijonų žmonių iš šio šaltinio nemokamai sėmėsi matematikos, chemijos, fizikos, biologijos, astronomijos, ekonomikos, istorijos ir dailės žinių. Bill Gates, pavadinęs šią akademiją mokymosi ateitimi, paaukojo jai 1,5 milijono, o kompanija Google - 2 milijonus dolerių. Khan akademijos kanalas Youtube – 2-as tarp daugiausiai prenumeruojamų.

Daugiau nei milijoną klausytojų turinti ir nuolat auganti akademija pritraukė jau ne vieną Juozo Balčikonio gimnazijos moksleivį ir mokytoją. Vieniems tai papildomas šaltinis rengiantis pamokoms, kitiems – tiesiog įdomios informacijos versmė. Aptikę ką nors naudingo, mokiniai noriai dalinasi šiais atradimais su su savo draugais ir mokytojais. Taip visai spontaniškai anglų kalbos pamokos pavirsta matematikos, ekonomikos, chemijos ar biologijos pamokomis anglų kalba.

Dabar Khano akademija ketina pereiti į naują mokymo lygį. Norima išbandyti „atvirkštinio“ mokymo(si) metodą. Jį taikydamas, mokytojas padeda mokiniui tik tada, kai to reikia. Mokiniai namuose mokosi iš įrašytų pamokų, o motyvaciją didina įvairūs sutartiniai ženkliukai, apdovanojimai, diagramos, atspindinčios pasiekimus. Mokykloje mokiniai daro tai, kas tradicinėje mokykloje daroma namuose: pritaiko išdėstytą teoriją praktikoje, bendrauja su bendraminčiais. Išnyksta dirbtinis skirstymas į klases pagal amžių, vienoje darbo grupelėje gali dirbti skirtingo amžiaus, bet vienodai pažengę, pavyzdžiui, chemijos srityje. Amerikoje jau yra ne viena tokio tipo mokykla. Tai vadinama diferencijuotu mokymu. Mokiniai patys savo tempu perpranta dėstomą medžiagą, o mokytojai mokykloje tik konsultuoja ir dirba su tais, kuriems nesiseka, nes specialios kompiuterinės programos leidžia stebėti kiekvieno mokinio progresą ir aiškiai matyti, ką, kiek ir kada jis išmoko, ar reikalinga papildoma konsultacija.

Mokymasis iš Khan akademijos pamokų jokiu būdu neatstoja gyvo kontakto su mokytoju, bet gali padėti siekti geresnių rezultatų. Mokiniams tai neįkainojamas nemokamas korepetitorius, labai vaizdžiai, draugiškai vedantis pamokas, kurias vienu pelės paspaudimu galima pakartoti tiek kartų, kiek reikia, o jei kyla klausimų - ir raštu klausti Khan, kuris taip pat atsako raštu arba surengia atsakymų konferenciją. Žinoma, visada galima klausti ir savo mokytojo mokykloje. Toks draugiškas bendradarbiavimas jau duoda puikius rezultatus.

Geriausios pasaulio aukštosios mokyklos jau vienija jėgas dėl švietimo ateities. Masačiūseto Technologijos institutas ir Harvardo universitetas gegužės mėnesį pradėjo naują projektą EdX, į kurį jungiasi ir kitos aukštosios mokyklos. Nuo šiol EdX visiems norintiems mokytis internete nemokamai siūlo ne tik geriausias paskaitas, bet ir skatina atlikti praktinius darbus, o pabaigus tokius kursus bus išduodami sertifikatai.

Internetinių pamokų tinklo sukūrimas Lietuvoje galėtų tapti projekto „Padovanokime viziją Lietuvai“ dalimi. Atsinaujinusi tokiomis pamokomis, mokykla pagal Khan akademijos modelį padėtų lavinti kiekvieną Lietuvos vaiką, nesvarbu, kur jis gyvena – Lietuvos didmiestyje ar periferijoje, tėvynėje, Airijoje ar Ispanijoje. Tokio tipo mokykloje kiekvienas galėtų diferencijuotai lavinti savo sugebėjimus, nepalikdamas išsilavinimo spragų.

Pagal Khan akademijos modelį sukurta mokykla leistų mokytojui per kompiuterines programas stebėti kiekvieno savo mokinio progresą ir padėti, kai jis susiduria su problemomis. Būtų praktiškai įgyvendintas individualizuotas mokymas. O mokiniai turėtų galimybę be streso mokytis pagal savo tempą ir gabumus.

Susibūrę Lietuvos mokytojai galėtų pradėti kurti duomenų bazes mokomosios medžiagos perteikimui. Toks duomenų šaltinis, sukurtas atviro kodo principu, būtų nemokamai prieinamas visiems norintiems, todėl nuolat atnaujintų, įsitraukiant aktyviausiems šalies mokytojams bei mokiniams.

Labai svarbu, kad tokį projektą paremtų visos institucijos, dar tikinčios Lietuvos ateitimi, kuri neįsivaizduojama be išsilavinimo, o dar svarbiau, kad susidarytų komanda mokytojų, suvokiančių tokio mokymo(si) perspektyvą, ir pradėtų kaupti pamokas/informaciją savo mokomojo dalyko duomenų bazėje.

Khan akademijos video pamokų pačiomis įvairiausiomis temomis galima pasižiūrėti ČIA

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
8. koma
(2012-08-30 11:59:28)
(88.119.187.147) Parašė:

nesąmonė



7. Vertintojas
(2012-08-24 19:22:46)
(88.222.96.103) Parašė:

Visi mokslai ganai gerai pateikti išskyrus programavimą. Programavimas pateiktas labai silpnai.



6. Jolanta
(2012-08-20 12:05:40)
(78.57.137.143) Parašė:

Labai perspektyvi sistema. Mokiniams tikrai būtų labai naudinga ir patogi. Tik neįsivaizduoju šios sistemos sukūrimo Lietuvoje. Deja, bet pas mus dar daug ką reikia pakeisti iš pagrindų. Pirmiausia tai pradėti nuo paties ugdymo turinio koregavimo ir pačių programų kaip vieningos dalykinės ir tarpdalykinės sitemos sukūrimo t.y. remiantis nuoseklumu, kartojimu, suspėjant įsigilinus perteikti mokiniams žinias, o ne lenktyniauti su pačia programa ir džiaugtis, kad suspėjai laiku ją iššaiškinti. Toks projektas www.vaizdopamokos.lt būtų puiki galimybė pritaikyti kiekvienam reikiamus įgūdžius pagal poreikius.



5. ats. Jurgiui
(2012-08-19 23:02:12)
(5.20.35.155) Parašė:

O Jūs pats pabandėte pažiūrėti tas kelias lietuciškas pamokas ir... neužmigti? Pavyko? Mano vaikams ne... Vaizdo pamokų principas turi būti vaizdas, vaizdumas, o ne miegančio brolelio murmelė formulių fone. Net kaip pirmasis blynas šios lietuviškos pamokos yra visiškai nevykusios, nesuprasta net idėja. Ieškomi mokytojai savanoriai? O kam tada tokia įstaiga kaip UPC? Juk anksčiau ŠPC, ant kurio sugriautų pamatų įsikūrė UPC, rengdavo ir medžiagą, ir seminarus mokytojams, kodėl dabartinis centras parazituoja?



4. Violeta
(2012-08-18 19:39:15)
(91.187.176.85) Parašė:

Lietuvoje vystomas projektas www.vaizdopamokos.lt juda pernelyg lėtai ir neįtraukia pakankamai mokytojų ekspertų. Apie mokytojų skatinimą dalyvauti tokio tipo projekte turėtų pasirūpinti UPC. Tik komanda mokytojų ekspertų, o ne pavieniai entuziastai gali sukurti patrauklias ir kokybiškas vaizdo pamokas. Vaizdo pamokos daugeliui asocijuojasi tik su nuotoliniu mokymu. Khan akademija nuėjo dar vieną žingsnelį į priekį - diagramų, kreivių pagalba galima stebėti mokymo/si progresą. Kiekvienas, užsiregistravęs KA gali tai pamatyti : galima matyti kurią dieną, kiek laiko, kokią temą studijavo mokinys ir kaip jam sekėsi. Naudojama labai įdomi vertinimo/skatinimo sistema. Žinoma, pirmas žingsnis yra pamokų sukėlimas į internetą. Ta pačia tema gali būti paruoštos ir kelios pamokos. Patys mokiniai taip pat gali būti įtraukti į tokių pamokų ruošimą. Tai labai atsakingas darbas ir turėtų būti atatinkamai finansuojamas.



3. jurgis
(2012-08-18 00:00:16)
(88.222.14.41) Parašė:

> švietimui kaip podukrai lieka tik trupiniai nuo ekonomistų ir finansininkų stalo hm, http://www.finmin.lt/finmin.lt/failai/veiklos_kryptys_biudzetas/2011/2011_valstybes_islaidos_proc.pdf Švietimui - 15% biudžeto (daugiau tenka tik socialinei apsaugai (labiausiai pensijoms) - 40%)



2. Arturas
(2012-08-17 22:52:23)
(78.60.237.235) Parašė:

Lietuvoje vystomas projektas www.vaizdopamokos.lt Kolkas kukliai atrodo, bet sumanymai pas juos toli siekiantys.



1. apie Lietuvą
(2012-08-16 13:06:54)
(5.20.35.155) Parašė:

Daug ką galima padaryti, bet... deja, ne Lietuvoje. Viena, konkurencija ir niekas čia šiaip sau nieko dykai nedalins, antra - švietimui kaip podukrai lieka tik trupiniai nuo ekonomistų ir finansininkų stalo. O ŠMM tai apskritai viskas dzin... Įdomu, kiek procentų Lietuvos moksleivių be kalbos barjero pajėgūs mokytis Khan akademijoje ar TED konferencijose? Be to, ko mokoma Lietuvos mokykloje, nemokoma Khan akademijoje.



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras
 




Naujausi komentarai