Žiniasklaidos organai, skelbiantys savaitines TV programas, šį antradienį gavo „čp“ pranešimą iš TV programų direkcijos, išspausdintą raudonų raidžių eilute apie TV programos pakeitimą, kad šį penktadienį 21 val. per LRT televiziją bus transliuojamas nenumatytas ankstesniame programų tinklelyje Lietuvos Respublikos prezidentės Dalios Grybauskaitės dešimties minučių interviu. Šis LRT programos segmentas dabar paskelbtas taip:
21.00 Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės interviu.
21.10 2014 m. pasaulio futbolo čempionato atrankos rungtynės. Latvija–Lietuva. Tiesioginė transliacija iš Rygos. Per pertrauką – 22.00 Loterija „Perlas“.
Šis nenumatytas programos pakeitimas nieko neturėtų stebinti, nes pagal LRT įstatymo 5 punkto 6 skirsnį „LRT suteikia laiką Respublikos Prezidentui kalbėti šalies vidaus ir užsienio politikos klausimais Prezidento įstatymo nustatyta tvarka. Seimo, Vyriausybės ar Seimo opozicijos lyderio prašymu LRT pagal galimybes kuo greičiau suteikia laiką oficialiems Seimo, Vyriausybės ar opozicijos pranešimams“. Tikslumo dėlei reikia pasakyti, kad ne „suteikia“, o „privalo suteikti“, nes Prezidento įstatymo devintajame straipsnyje yra pasakyta:
„9 straipsnis
Respublikos Prezidentui, kaip valstybės vadovui, Lietuvos nacionaliniame radijuje ir televizijoje suteikiamas laikas pasisakyti šalies vidaus ir užsienio politikos klausimais.
Esant neatidėliotinam reikalui, Respublikos Prezidentui turi būti suteikiamas laikas, nenumatytas radijo ir televizijos programose.“
Kad kelios formuluotės identiškai netapačios skirtinguose įstatymuose, bala nematė. Prie smulkmenų nesikabinėsime, kai mūsų prezidentė dabar – pirmasis žmogus ES. Tarkim, kad iš tikro valstybėje yra kažkoks „neatidėliotinas reikalas“.
Bet jei tas reikalas išties neatidėliotinas, kodėl interviu ne šiandien, o atidedamas iki penktadienio, kai reikalas bus gal visai nebesvarbus ir nebeteks aktualumo? Tačiau jei reikalas neatidėliotinas, iš kur prezidentė gali žinoti, kad tas interviu truks tik 10 minučių. Gal aiškinti reikės valandą, o gal ir dvi, kad liaudis suvoktų, koks tai „neeilinis reikalas“ ištiko valstybę.
Aš, Dočys, kaip pradedantis savamokslis futurologas, buriantis ateitį iš kavos tirščių ir sudžiūvusių karvašūdžių, galiu spėti, kokių klausimų žurnalistė (greičiausiai Rita Miliūtė) prezidentės neklaus.
1. Nebus klausiama, ar Garliavos šturmas praėjusių metų gegužės 17 dieną buvo vykdomas su prezidentės žinia ir palaiminimu.
2. Nebus klausiama, kodėl prezidentės karštakošiška valia iš darbo buvo atleisti FNTT vadovai Vitalijus Gailius ir Vytautas Giržadas ir kas dabar turėtų už tai atsakyti bei padengti susidariusias sumas už neteisėtą pareigūnų atleidimą.
3. Nebus klausiama, kodėl prezidentė neatleidžia susikompromitavusio generalinio prokuroro Dariaus Valio, kurio metinės ataskaitos nepatvirtino Seimas.
4. Nebus klausiama, kodėl prezidentė nesidomi, kas nutekino informaciją „Lietuvos rytui“ apie situaciją „Snoro“ banke ir taip jį sužlugdė.
5. Nebus klausiama apie Laimutės Stankūnaitės ir jos dukters dingimą nežinia kur ir prielaidas, kuriomis vadovaujantis dvi pagrindinės liudininkės pedofilijos byloje buvo prapuldytos nežinia kur.
6. Tačiau tikrai bus klausiama apie sėkmingą Lietuvos pirmininkavimą ES Tarybai.
7. Bus klausiama apie agresyvias kibernetines atakas iš vienos kaimyninės šalies, norint kenkti Rytų partnerystės planams Ukrainai ir Moldovai siekiant integruotis į Vakarų erdvę, ir kiti atmintinai žinomi klausimai, į kuriuos prezidentė atsako atmintinai išmoktomis litanijomis.
Tas žanras nieko bendra su žurnalistiniu interviu neturi, tačiau turi labai daug bendrybių su Brežnevo laikų CK funkcionierių išmoktais monologais.
Aš, Dočys, gyvenau didesnę pusę savo gyvenimo anais laikais ir su nostalgija juos prisimenu, todėl spėju, kad neeilinis prezidentės interviu bus tikra atgaiva sielai.
Futurologija yra mokslas, kur kas kietesnis riešutas už lietuviškąją pataikūniškąją politologiją ir paternalistinę užsakomąją žurnalistiką. Galite spėti ir jūs, mieli skaitytojai.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]