Prieš gerus metus žiniasklaida pradėjo rašyti apie rekonstruotą, tačiau jau byrantį Gedimino prospektą. Vien per nacionalinę "Vilnius - Europos kultūros sostinė 2009" (VEKS) programą šiam objektui vyriausybės nutarimu buvo skirta 15 su pusę milijono litų. Viso rekonstrukcija kainavo 100 milijonų.Neseniai buvo skelbta, kad prospekto atnaujinimo projektas netrukus gali atsidurti ir prokurorų akiratyje - Seimo frakcijos "Tvarka ir teisingumas" seniūnas Valentinas Mazuronis kreipėsi į generalinį prokurorą Darių Valį.
Politikas klausė ir prašė išsiaiškinti, ar rekonstruojant Gedimino prospektą nebuvo pažeistas viešasis interesas ir padaryta nuostolių valstybei, tarsi pats plika akimi nematytų viešo intereso pažeidimo ir padarytų nuostolių.
Politiko nuomone, nustatyti galbūt padarytus pažeidimus nesudėtinga, tereikia "pakelti" popierius. Tačiau ar parlamentaras apsimeta ar išties nežino, kad prokuratūra stambių valstybinių machinacijų atveju ne tik kad nepakelia dokumentų, o jai tik reikia juos klastoja ir viską gesina?
Politikas klausė, ar tik iš šio projekto neišlįs korupcijos ausys? Sunku suprasti kokių migdomųjų prisišveitęs parlamentaras miegojo ne vienos žiemos miegu, kad jam tik dabar ėmė kilti tokie įtarimai apie korupcijos ausis?Yra tokia politikų rūšis, ypač tą mėgsta liberalai, kurie į teisėsaugininkus kreipiasi patys gerai žinodami, kad prokuratūra visus iškilusius į viešumą kriminalinius reikalus profesionaliai sutvarkys. Tai labai patogi ir laiko patikrinta forma, kuria sukti politikai mielai naudojasi. Be abejonės ne už ačiū ar gražias akis.
V. Mazuronis stebėjosi, kodėl prieš įsigyjant trinkeles jos nebuvo techniškai patikrintos. Ar parlamentaras mažas vaikas ir nežino, kad Vilniaus savivaldybė yra absoliučiai niekieno nekontroliuojama ir niekam neatskaitinga organizacija, kuriai juokingi tokie Seimo nario stebėjimaisi, kad kažkas nebuvo techniškai patikrinta?
Nuo kolegos neatsiliko ir konservatorius Raimundas Alekna.
"Šios problemos negalima palikti likimo valiai. Prospektas byra, nuostoliai didžiuliai ir tai akivaizdu, todėl atsakyti už broką privaloma. Kai turėsim visas mokslininkų išvadas ir paaiškinimus, neatmetu galimybės, kad kreipsimės į atitinkamas tarnybas", - tvirtino R. Alekna.
Gal Alekna galėtų paaiškinti į kokias "atitinkamas tarnybas" žada kreiptis? Turbūt irgi į prokuratūrą kaip ir V. Mazuronis?
Galima suprasti, jei su tokiais klausimais į prokurorus kreipdavosi nesusipratę ir nelabai ką išmanantys eiliniai piliečiai (EKSPERTAI.EU jau prieš keletą metų ir ne kartą prokurorus informavo apie tai, kad per infrastruktūrinius VEKS objektus plaunami pinigai). Žinia, nuo 2009 m. sausio mėnesio kol kas visiškai nesėkmingai tiriama tik Nacionalinio ir operos baleto teatro scenos rekonstrukcija, o tyrimas dėl Valstybinio jaunimo teatro iš viso tyliai nutrauktas.
Taigi kas jau kas, bet tokio rango politikai kaip V. Mazuronis ir R. Alekna tikrai turi žinoti, kad pavyzdžiui per 300 milijonų litų kainavęs VEKS projektas, kurios tik viena dalis buvo Gedimino prospekto rekontrucija, iš viso yra netiriamas ramiai laukiant tik vieno dalyko - senaties.
Minėti patyrę politikai, jei jie iš tiesų kreiptųsi į prokurorus nuoširdžiai siekdami ginti viešąjį interesą, tikrai turėtų žinoti, kad kai įvairių "gerų darbų" sumanytojai ir vykdytojai (šiuo metu būtent tokie vadovauja, pavyzdžiui, Vilniaus miestui) turi tokį stiprų ir patikimą partnerį kaip Generalinė prokuratūra, kreiptis į šiuos partnerius (prokurorus) yra beprasmiška ir nesolidu.
Todėl panašu, kad toks šių veikėjų "spirgėjimas" pasireiškė tik pralaimėjus kovą dėl vadovavimo Vilniaus tarybai ir nepakliuvus į pasipelnimo koaliciją.
Žinoma, yra tokia politikų rūšis, ypač tą mėgsta liberalai, kurie į teisėsaugininkus kreipiasi patys gerai žinodami, kad prokuratūra visus iškilusius į viešumą kriminalinius reikalus profesionaliai sutvarkys. Tai labai patogi ir laiko patikrinta forma, kuria sukti politikai mielai naudojasi. Be abejonės ne už ačiū ar gražias akis.
Pavyzdžiui dėl VEKS programos, dar 2008 metų liepą, iš karto po piliečių kreipimosi į prokurorus kreipėsi ne bet kas, o šiai programai dirigavę liberalai - tuometinis kultūros ministras Jonas Jučas.Jau seniai aišku, kad būtina kuo skubiau kurti visuomeninio prokuroro instituciją. Tačiau aukščiausi šalies politikai to girdėti nenori ir net nesirengia pradėti diskusijos dėl nepriklausomo prokuroro institucijos steigimo, kuri pradėtų siekti išgydyti surambėjusią, nepajudinamą teisėsaugą, pagrindinį valstybinio kriminalinio pasaulio buferį.
Arba neseniai viešumon iškilusio skandalo dėl Valstybinių ligonių kasų rezervinių lėšų, net 700 milijonų litų galimai neteisėto laikymo komerciniame banke, nieko nelaukdami į prokurorus kreipėsi būtent tie, kurie visus šiuos sandėrius ir sumanė - t.y. liberalas, Sveikatos apsaugos ministras Raimondas Šukys. Tokiu paprastu ir patikimu būdu ministras siekia pridengti save ir savo pirmtaką - buvusį sveikatos apsaugos ministrą, liberalą Algį Čapliką. Ministras iš anksto vienoje televizijos laidoje informavo, kad prokurorai tikriausiai šioje 700 milijonų litų machinacijoje nieko neras.
Čia galima paminėti ir Lietuvos policijos generalinio komisaro pavaduotoją Visvaldą Račkauską. Kai kilus abejonėms dėl įgyto turto kilmės ir ar pareigūno valdomas turtas atitinka jo pajamas piliečiai kreipėsi į Valstybinę mokesčių inspekciją (VMI) prašydami atlikti mokestinį tyrimą bei mokestinį patikrinimą, VMI jau sekančią dieną po piliečių kreipimosi gavo ir paties komisaro pavaduotojo prašymą atlikti jo pajamų ir turto deklaravimo vertinimą. Mat pats V. Račkauskas "nežino" teisėtai ar neteisėtai turi esamą turtą ir ar moka visus mokesčius...
Galima prisiminti ir Švietimo ir mokslo ministerijos rengto konkurso, kurį laimėjo Seimo nario Manto Adomėno įsteigtas ir su konservatorių elitu glaudžiai susijęs Demokratinės politikos institutas, "antikorupcinį" įvertinimą, kurį atliko STT, o kitaip tariant visą kriminalinį reikalą techniškai užglaistė.
Tokių analogiškų politikų ir teisėsaugos "bendradarbiavimo" pavyzdžių, kartais su dar didesnėmis - milijardinėmis sumomis - kur kas daugiau, tačiau eilinį kartą juos visus minėti nėra reikalo.
Neabejotinai politikų ir teisėsaugininkų tandemas yra vienas svarbiausių šalies atsilikimo ir tuo pačiu rekordinės emigracijos faktorių. Žmonės iš šalies bėga ne tik ne dėl didesnio uždarbio, bet matydami didžiulę neteisybę, kasdienį valdžios skleidžiamą melą, demagogiją ir nematydami jokios perspektyvos šioje politinės - kriminalinės mišrainės šalyje.
Jau seniai aišku, kad būtina kuo skubiau kurti visuomeninio prokuroro instituciją. Tačiau aukščiausi šalies politikai to girdėti nenori ir net nesirengia pradėti diskusijos dėl nepriklausomo prokuroro institucijos steigimo, kuri pradėtų siekti išgydyti surambėjusią, nepajudinamą teisėsaugą, pagrindinį valstybinio kriminalinio pasaulio buferį.
Kol taip yra, belieka tik pacituoti vieną internauto komentarą, kokių virtualioje (ir ne tik) erdvėje yra dauguma: "Vis kirba klausimėlis... Na ar ilgai dar, stambiagabaritiniams vagims Lietuvėlėje bus ką vogti? Ir kada, nors vienas vagis bus nubaustas, bus konfiskuotas jo prisivogtas turtas? Jau nebėra jėgų klausytis, kaip nebaudžiami veikia aferistai Lietuvoje."
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu