2024 m. lapkričio 19 d.

 

Nepatiklūs subjektai ir tolerantiško žmogaus našta

10
Paskelbta: 2017-02-27 13:53 Autorius: Rasa Baločkaitė, Vytauto Didžiojo universiteto Politikos mokslų ir diplomatijos fakulteto docentė

Paskutiniais metais Lietuvoje matėme visą eilę iš pažiūros nesusijusių, specifinio pobūdžio konfliktų – tai debatai dėl Jėzaus atvaizdo panaudojimo dizainerio Roberto Kalinkino darbų reklamoje 2014 m., protestai dėl 2012 m. Vilniuje rodyto Romeo Castelluci spektaklio „Jėzaus veidas“, kurio metu atliekami kontraversiški veiksmai su Jėzaus atvaizdu, diskusijos dėl „w“ ir kitų raidžių naudojimo Lietuvos piliečių pavardžių rašyboje, debatai dėl imigracijos ir pabėgėlių kvotų, dėl nacionalinių kostiumų, dėl dirbtinio apvaisinimo, dėl valstybės kišimosi į privatų šeimos gyvenimą vaikų apsaugos nuo smurto pretekstu ir daugelis kitų.

Lietuvoje šie konfliktai dažnai įvardijami vartojant globalizmo ir nacionalizmo, atvirumo ir ksenofobijos, europietiškumo ir provincializmo (Kristina Sabaliauskaitė, Laisvūnas Šopauskas) arba naujojo disidentizmo (Milda Ališauskienė) terminus.

Šiame tekste minėtoms skirtims ir konfliktams įvardinti ir analizuoti remiamasi kita – vidinio kolonializmo – paradigma. Šiandien socialiniuose ir humanitariniuose moksluose „kolonializmo“ sąvoka naudojama lanksčiai ir platesne nei tradicine prasme, akcentuojant kultūrines dominavimo formas – kultūros produkcijos, technologijų, teisės normų, institucinių modelių „eksportą“ ir kt. Šiandien, kalbama apie neprievartinę, laisvanorišką kultūrinę savikolonizaciją (dažniausia, tai galios centrų nuošalyje atsidūrusių visuomenių savanoriška politinė ir kultūrinė vesternizacija), apie kultūrinį imperializmą bei elektroninį kolonializmą (amerikietiškos kultūros eksportas arba informacinių technologijų eksportas, keičiantis ir transformuojantis lokalias visuomenes), taip pat apie vidinį kolonializmą kaip specifinę socialinių pokyčių formą.

Vidinis kolonializmas – tai situacija, kai visuomenės viduje formuojasi įtampa tarp dviejų socialinių grupių, kurios turi skirtingą požiūrį į pokyčius bei reformas; kai formuojasi grupės, kurios save suvokia kaip progresyvias ir emancipuotas, kurios jaučia numanomą teisę bei moralinę pareigą, progreso vardan, rūpintis, šviesti ir edukuoti kitas visuomenės grupes, dažniausiai nepatiklias ir besipriešinančias.

Alexander Etkind knygoje „Vidinė kolonizacija“ (2011) teigia, kad Petro I reformos XVIII a. Rusijoje yra klasikinis vidinio kolonializmo pavyzdys. Kai Petras I išvyko studijuoti į Nyderlandus, pamatė gimtąją Rusiją kitomis akimis, t.y. ne kaip autentišką, bet kaip atsilikusią: kalbama, kad įgijęs vakarietišką išsilavinimą ir grįžęs į Rusiją, Petras I jautėsi „tarsi svečias savo paties namuose“.

Kai kurių tyrėjų teigimu, Petras I baiminosi, kad Rusijos neištiktų kolonijinės Indijos likimas, todėl nusprendė, jog Rusija privalo pati save kolonizuoti. Caras ėmėsi pats vykdyti savo šalies kolonizaciją: reformavo švietimą ir armiją, įvedė aiškiai apibrėžtą luomų sistemą, įkūrė naują proeuropietišką sostinę Sankt Peterburgą, išmokė Rusijos aukštuomenę rengtis europietiškais rūbais bei kalbėti prancūziškai. Kone didžiausio pasipriešinimo sulaukęs jo veiksmas buvo nurodymas aukštuomenės vyrams nusiskusti barzdas. Visos Petro I reformos buvo nutaikytos, pirmiausia, į aukštuomenę – caras siekė sukurti progresyvų, provakarietišką elitą, kuris būtų „kultūringo, modernaus“ žmogaus prototipu ir, pats būdamas apšviestas, toliau šviestų ir lavintų likusią Rusijos visuomenę. A. Etkind, perfrazuodamas Rudyard Kipling poemą „Baltojo žmogaus našta“, vadina tai „nusiskutusio, arba bebarzdžio žmogaus našta“.

Šios reformos Rusijoje buvo sutiktos prieštaringai – vieni vertino jas kaip Rusijos pabudimą iš istorinio miego ir atsilikimo, kiti – kaip piktavališką sąmokslą sunaikinti autentišką Rusijos tapatybę ir paversti ją dirbtina Vakarų valstybių kopija. Yra žinoma, kad, protestuodami prieš Petro I inicijuotas religines reformas, susidegindavo ištisi Rusijos sentikių kaimai. Netrūko ir tokių, kurie carą laikė Antikristu, o Rusijoje ir šiandien pasakojama legenda, kad Nyderlanduose jis buvo pagrobtas ir pakeistas kitu asmeniu, antrininku, specialiai parengtu ir pasiryžusiu sunaikinti šalį.

Boris Groys (1993) teigimu, Petro I reforma buvo ir progresyvi, ir traumuojanti – ji modernizavo Rusijos visuomenę, tačiau tuo pat metu poliarizavo ir suskaldė ją į provakarietiškai ir antivakarietiškai nusiteikusius, „sutraukė“ istorinio laiko tęstinumą, padalindama jį į dvi dalis – iki ir po reformos, atkirsdama žmones nuo praeities, nuo „šaknų“, savo paties kultūrinių tradicijų, sukūrė neurotišką subjektą, kuris nuolat žvilgčioja į Vakarus, nes nebegali semtis stiprybės iš praeities. Savosios tapatybės neigimas tapo būtina emancipacijos sąlyga arba, kaip tai įvardijo Michail Lotman ir Boris Uspenskyj (1985), „užmiršti – tai būti apšviestam.“

Ši patirtis nėra išskirtinai rusiška, ji būdinga daugumai Vakarų kultūros periferijoje atsidūrusių, transformacijas patiriančių visuomenių bei valstybių. Kevin Robins (1996), analizuodamas Mustafa Kemalio vykdytą Turkijos visuomenės modernizaciją, kalba apie emancipacinį, bet traumuojantį reformų pobūdį bei mini „žaizdą pačioje tapatybės šerdyje“. Panašiomis įžvalgomis dalinasi ir kiti tyrėjai, nagrinėjantys intensyvias posovietinių visuomenių transformacijas.

Būtent tokią poliarizaciją tarp dviejų socialinių grupių galima įžvelgti šiandieninėje Lietuvoje. Be šio teksto pradžioje jau minėtų pavyzdžių, vienas charakteringiausių šios poliarizacijos atvejų yra netiesioginė Kristinos Sabaliauskaitės ir Laisvūno Šopausko konfrontacija, apie šią poliarizaciją kalbama ir Mildos Ališauskienės tekste „Naujieji šių dienų disidentai“.

K. Sabaliauskaitė „Silva Rerum“ ketvirtosios dalies išleidimo proga interviu LRT radijui išsakė tokią nuomonę: „Kaip aprašomuoju romane laikotarpiu, taip ir šiandien matome skilusią, pasidalinusią Lietuvą. Anais laikais tai buvo tokie europiečiai Apšvietos vaikai, siekiantys edukacijos reformų, įsiliejimo į bendrąsias Europos struktūras, ne tik ekonomines ir politines, bet visų pirma mąstymo, žmonės, kurie jautėsi Europoje absoliučiai visateisiai, pažinojo to meto europinį elitą, kreipėsi vieni į kitus vardais, bendravo ir buvo pasaulio piliečiai, ir tuo pat metu [kiti buvo] tokie retrogradai reakcionistai, kuriems buvo įprasta senoji tos yrančios bajoriškos deformuotos Respublikos, pasenusios iš esmės, tvarka, su visa korupcija, su kunigaikštukais didesniais ir mažesniais provincijose, kurie tvarkėsi kaip išmanydami, visiškai negalvodami apie bendrąjį visuomenės arba valstybės gėrį, o tiktai paisydami savo interesų”.

L. Šopauskas, oponuodamas K. Sabaliauskaitei teigia, kad „autorės idėjos yra būdingos negausiai, bet aktyviai viešojoje erdvėje besireiškiančiai asmenų grupei, vadinamai „intelektualais“ arba „viešaisiais intelektualais“, kad jos teiginiai apie „pažangą kone automatiškai garantuojančią Europos įtaką ir buvimą Europos struktūrose“ yra klaidingi, kad „visokeriopo gėrio siejimas su Europos įtaka ir integracija į Europos struktūras“ yra melagingas, kad „Europa nėra metafizinio gėrio karalystė, iš kurios ateina tik geros idėjos ir įtakos“ ir kad „atsisukimas į Europą ir atsivėrimas jos įtakoms ir integraciją į jos struktūras jokio gėrio negarantuoja“.

M. Ališauskienė taip pat analizuoja šią visuomenės ir viešosios nuomonės poliarizaciją, vartodama „jaunojo disidento“ sąvoką. Jaunasis disidentas yra nepatiklus, besiginantis ir kovojantis žmogus – jis „kovojo už tai, kad nebūtų rodomas italų režisieriaus Castelluci spektaklis (...), kovojo už šeimos apibrėžimą, kuriame būtų nurodyta, jog tai heteroseksuali susituokusi pora. (...) kovojo ir galbūt vis dar tebekovoja už tai, kad fizinės bausmės nebūtų panaikintos, nes, jo supratimu, tai vertybė, nors greičiausiai taip yra todėl, kad vaikystėje pats patyrė tokį „vertybinį” auklėjimą, (...) dėl daugybės savo valstybės problemų jis kaltina Europos Sąjungą“; jaunasis disidentas taip pat „nepasitiki socialiniais mokslais“ ir „regi sąmokslo teorijas“.

Visuose minėtuose tekstuose matoma ta pati klasikinė skirtis tarp provakarietiškai nusiteikusios intelektualų grupės bei Vakarų Europos vertybes kvestionuojančių jų oponentų, tarp naujosios tvarkos siekėjų ir senosios tvarkos šalininkų, tarp troškimo būti visateisiu Europos piliečiu bei troškimo ginti savo namų autonomiją bei savo kiemo tvarką. Tai yra konfliktas dėl to, kiek Lietuva turi atsiverti bei reformuotis ir kiek laikytis senosios savasties ir senosios tvarkos; arba, metaforiškai kalbant, tai yra konfliktas taip nusiskutusio ir barzdotojo žmogaus.

Steven Sampson bei daugelis kitų tranzitologų yra aprašę įdomų reiškinį. Po Sovietų Sąjungos griuvimo, Vakarų valstybės prisiėmė atsakomybę už tolesnę raidą buvusiose Rytų bloko šalyse, tačiau susidūrė su problema – šiose šalyse, jie neturėjo patikimų kvalifikuotų partnerių, su kuriais dirbdami, galėtų reformuoti posovietines visuomenes. Vienas iš pirminių tikslų buvo sukurti provakarietiškai nusiteikusių, neretai Vakarų universitetuose išlavintų ir socializuotų, ta pačia kultūrine kalba kalbančių ir ta pačia kultūrine logika besivadovaujančių, reformas remiančių bei vykdančių žmonių sluoksnį.

Tyrėjų teigimu, problema yra ta, kad šie žmonės, patekę į aplinką anapus savo socialinio sluoksnio ribų, dažnai jaučiasi kaip tas A.Etkind aprašytas Rusijos Petro I-ojo laikų džentelmenas, kuris „su Voltero raštų tomu rankose klaidžioja kur nors po provinciją, jausdamasis svetimas tarp savų, jausdamasis svečias savo paties namuose“. Tie žmonės stebi ir stebisi, dažnai nesupranta, dažnai patys lieka nesuprasti, kartais nusivilia, kartais piktinasi, imasi misionieriškos, švietėjiškos veiklos, imasi ugdyti, keisti ir reformuoti visuomenę, nes tokia, perfrazuojant A. Etkind, yra tolerantiško žmogaus našta.

Šis konfliktas, nesusikalbėjimas ir kolektyvinė neurozė arba, K. Robins žodžiais tariant, „žaizda tapatybės šerdyje“, yra būdinga tiek Apšvietos laikotarpio Lietuvai (ką mini ir pati K. Sabaliauskaitė), tiek Petro I Rusijai, tiek Mustafa Kemalio Turkijai, tiek buvusioms Rytų bloko šalims. Iš esmės, tai yra kaina, kurią visuomenė moka už pokyčius ir už progresą.

***

Jei prisiminsime tą faktą, jog kadaise Rusijoje ištisi sentikių kaimai susidegino vien dėl to, kad Petras I nurodė kitaip žegnotis, kai kurių žmonių užsispyrimas dėl „w“ raidės rašymo Lietuvoje nebeatrodys toks keistas.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
10. - - -
(2017-02-28 11:25:42)
(88.222.22.88) Parašė:

youtube.com/watch?v=q9e7T1QrGc4



9. -88-
(2017-02-28 11:15:29)
(88.222.22.88) Parašė:

visiškai teorizuotas požiūris (atitrauktas nuo praktiško gyvenimo). Ir tuomet klausimas; –kam tokia pliurzalynė paranki-. Taip pat nemalonus suvokimas, kad pasiekus stabilų-pastovų pragyvenimo šaltinį, stengiamasi pataikauti kitiems, patogiai įsitaisiusiems, savo gerbūviui vergaujantiems; na o likusius reikia reformuoti, reguliuoti, šviest; -tipo –jegu esate durni, tai ir bažnyčioje mušami. Baisu. Toki įdingi-deformuoti asabos moko jaunimą. Labai panašios mąstysenos kitas autorius –“stasys“, kuriam kažkokių laboratorinių selekcionavimų manipuliavimo būdu, galima siekti tikslo-rezultato.



8. VDU
(2017-02-28 08:58:42)
(88.119.11.192) Parašė:

Šis šununiversitetis yra marksistų irštva. Savaime gaunasi, kad marksizmas su visomis jo apraiškomis yra pažanga ir "apšvieta", o visi kiti "barzdoti". Ironiška, bet dabar ko gero barzdas labiausiai mėgsta džihadistai ir mūsų nesusitupėję jaunuoliai. Pgalvokite, dabar šis universitetukas ruoš Lietuvos mokytojus. Tai paleis "progresyvistų" mūsų vaikučiams smegenis plauti.



7. stasys
(2017-02-27 20:56:20)
(90.134.56.119) Parašė:

Cit.“Lietuvoje šie konfliktai dažnai įvardijami vartojant globalizmo ir nacionalizmo, atvirumo ir ksenofobijos, europietiškumo ir provincializmo (Kristina Sabaliauskaitė, Laisvūnas Šopauskas) arba naujojo disidentizmo (Milda Ališauskienė) terminus“. Atleiskite autore o tai „vatinuku“ multi -kulturizmo revoliucija ( sagučiu persiuvimas) kurioje vietoje čia tilptų, tarp tu „provincializmas- disitentizmas“ ? Ir jei problema apsiribotu tik geru barzdaskučiu mes ja jau seniai butu išsprendę paprastu žirkliu pagalba ir troinoij –du už vieno kaina.. formule. Tai kas tinka žmogaus vidui tiks ir jo išorei ...yba pagadinti daugiau jau nėra ten ko o ir kaip pasmerkti žmogų šitaip bandanti grąžinanti save visomis pusėmis ?? . Manyčiau čia problema daug gilesnio genetinio pobūdžio ir kai gretiname du skirtingus laikotarpius su ta pačia mentaline paradigma būtina vertinti ir to modernaus „vatniko“ vystymosi kelio paklydimus bandant sovietams iš barzdočio-praščioko padaryti nesviet kokio didžio pasaulio bamba su sostine Raudonojoje aikštėje. Ir tai jam pavyko , atidi ilgametė selekcija kergiant žmogų su politiniu ožiu galima gauti teigiamus rezultatus jau trečioje jo kartoje ir jei pasukti jo vystymasi atbuline eiga.. būtina įvertinti tai kad selekcijoje svarbi yra ne tik ta Y chromosoma kuriu teisingas skaičius DNR sekoje nusako tos populiacijos lytiškumą, bet ir X neabejotino vyriškumo kuria sovietai apdairiai skolindavosi iš Ožio. Yba kaip dar tas selekcionuotas sužmogintas ožys galėtu duoti pieno ??? savo laiku apie tuos bandymus - eksperimentus labai plačiai aprašė Michailas Bulgakovas ir nors jis daug kur ką pagrąžė šunimi ..aš nuoširdžiai esu įsitykines kad eksperimentai buvo daromi su ožiu,.. o šuns širdis pasirinkta siekiant nuslėpti tikrus gautus pokyčius,.. tam kad negązdintį esamos visuomenės žiūrint jei į veidrodį rytais . Kaip ne kaip šuva žmogaus geriausias draugas ir tos tiesos paneigti manau man niekaip nepavyks .. Todėl su autore aš nesutinku, kategoriškai .. barzda su ožintam -žmogui tai ne tik jo svarbos ženklas jam pačiam, bet ir padėties visuomenėje kai reikia pareikšti ka Jis galvoja apie savo valdžia . Atimk ja Petro 1 ‚receptuku‘ ir selekcionuotam žmogui liks tik pieno duoti .. užsispyrusio ožio stiliuku. ..



6. aAlgirdas- Herkui(1)
(2017-02-27 19:18:41)
(78.56.79.247) Parašė:

didžiulis straipsnis, mano galva, skirtas politikos mokslų autoriteto pakėlimui, bet ....... gavosi tik eilinė mokslo profanacija (rusų kalboje yra labai tikslus žodis apibūdinantis straipsnį - "НАУКООБРАЗИЕ"



5. U-2
(2017-02-27 18:43:36)
(89.116.124.39) Parašė:

Pritarciau viskam, bet kol "provakarietiškai nusiteikusios intelektualų grupės" yskaitant Rasa Baločkaite, saugiai ir demokratiskai "atlieka kontraversiškus veiksmus" tik su Jėzaus atvaizdu, saugiai aplenkdami Landzbergio ar Grybauskaites...



4. V. Ladas
(2017-02-27 17:58:14)
(188.69.199.1) Parašė:

Autorė labai teisingai apibūdino tai, kas vyko ir vyksta pasaulyje ir Lietuvoje. Lietuva, kol gyvuoja kaip valstybė, yra ta provincija, kuri tik tą ir tedarė, kad kolonizavosi kultūros prasme. Net kalba sava nesinaudojo kelis šimtus metų: gudų,lenkų, dalinai rusų buvo apsišvietusiųjų kalba.Sava kalba ir kultūra slėpėsi kaimo glūdumoje. Gerai tai ar blogai? Manau, greičiau gerai, negu blogai. Gaunasi savo ir svetimo simbiozė. Tautos išmintis atsirinkdavo iki šiol, kas gera ir atmesdavo, kas jai netinka. Gal taip bus ir toliau. Štai, nustojome rusenti, bet smarkiai anglėjame. O kaip be antros kalbos? Dabar tautai yra iškilęs rimtas uždavinys: atsispirti genderizmui, kuris prisitaikė ir puola jau ne atvirai, o maskuojasi per šakalienes, žiobienes ir kitas, ir kitus. Čia jau reikia tylaus, bet atkaklaus pasipriešinimo, kaip tarybiniais laikais. Manau, jis (genderizmas)žlugs kartu su ES kolūkiu...



3. šernius
(2017-02-27 17:39:22)
(88.119.128.22) Parašė:

Pagrindinė straipsnio mintis, kad yra "provakarietiškai nusiteikusios intelektualų grupės" ir "Vakarų Europos vertybes kvestionuojančių jų oponentų", kitaip sakant, konfliktas tarp "nusiskutusio ir barzdotojo žmogaus". O jeigu visai nevyniojant į vatą, tai yra visi, kurie palaiko valdžios kompradorus yra protingi intelektualai, o kurie nepalaiko - neišsilavinusi tamsuomenė. Pigi darželio lygio manipuliacija. Toliau, "ugdyti, keisti ir reformuoti visuomenę, nes tokia, yra tolerantiško žmogaus našta". "nesusikalbėjimas ir kolektyvinė neurozė, t.y. 'žaizda tapatybės šerdyje' - yra kaina, kurią visuomenė moka už pokyčius ir už progresą." O ar nori visuomenė to nešamo "progreso" apie kurį labai gerai parašė komentarotius 2.senis, pati mokslininkė tai nesugebėjo įvardinti to progreso. Gal gebėjimų nepakako? Tegul tie tolerastai su savo naštomis skrenda kur nors į Afriką ar Artimuosius Rytus, ar į JAV protestuoti prieš Trumpą (ten tokia publika renkasi) :). Kaip nors ir be tokio progreso išsiversime. Pritariu 1. Herkui dėl trydos :). Ko vertas toks mokslas.



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras