Artimiausiu metu premjeras Saulius Skvernelis pateiks Baltarusijos valdžios atstovams pasiūlymą, kuris gali padaryti proveržį Astravo atominės elektrinės (AE) istorijoje ir lemti, kad branduolinė elektrinė Lietuvos pašonėje taip ir nepradėtų veikti.
Apie tai sklbiama vyriausybės pranešime visuomenei „Premjeras S. Skvernelis: dėl Astravo AE reikalingas ne tuščias oro virpinimas, o realūs pasiūlymai vardan mūsų žmonių saugumo“.
„Situaciją su Astravo AE paveldėjome tokią, kokia ji yra: elektrinė jau pastatyta ir realu, jog greitu metu pradės veikti. Tiems, kurie šiandien nepraleidžia progos pakalbėti apie Lietuvos žmonių saugumą ir būtinybę siekti, kad AE būtų uždaryta, norėčiau priminti, jog savo laiku jie turėjo progą pasiekti, kad Astravas išvis net nebūtų pradėtas statyti.
Tačiau tada reikėjo ne flirtuoti ar kolaboruoti su Baltarusijos valdžia, ne kurti rožines svajones apie atomines elektrines – dvynes Lietuvoje ir Baltarusijoje, ne mėgautis fasadiniais ir jokios realios naudos neduodančiais tarpusavio susitikimais. Tada reikėjo užimti konkrečią ir kietą poziciją, pasitelkti tarptautinę bendruomenę ir ekspertus, vykdyti nenuolaidžiavimo politiką, įrodyti ir įtikinti Baltarusijos valdžios atstovus bent jau pasirinkti kitą AE statybų vietą.
Deja, tai nebuvo daroma. Todėl šiandienines deklaracijas dėl rūpesčio mūsų žmonių saugumu galima vertinti tik kaip veidmainystę. Galime ir toliau apsimetinėti, mėginti „uždarinėti“ elektrinę žodžiais. Daug iškilių politikų ilgus metus tai daro, neabejoju, darys ir toliau“, - konstatuoja Vyriausybės vadovas.
Jis primena, jog per kelis pastaruosius metus pavyko nuveikti reikšmingų darbų, susijusių su Astravo AE keliamomis grėsmėmis. Pasiekta, kad tarptautinė bendruomenė pagaliau pripažintų, jog Espo konvencija buvo pažeista ir aikštelė Astravo AE statybai parinkta netinkamai.
Vyriausybė taip pat parengė, o Seimas ypatingos skubos tvarka patvirtinto teisės aktus, kurie skelbia, jog į Lietuvos elektros energijos rinką negali patekti elektros energija iš trečiųjų šalių, kuriose veikia nesaugios branduolinės elektrinės. Lietuvos energetikos sistemoje veikiantys akumuliaciniai elektros galios pajėgumai negali būti naudojami trečiųjų šalių nesaugių branduolinių elektrinių elektros akumuliavimo poreikiams tenkinti.
„Tačiau jei norime konkretaus rezultato, turime ne tuščiai kalbėti, o pasiūlyti savo kaimynams sprendimą ir galbūt prisidėti prie jo įgyvendinimo. Sprendimą, kuris padėtų ištaisyti netinkamos vietos pasirinkimo branduolinei energetikai plėtoti klaidą, nuimti Espo konvencijos uždėtą štampą. Toks pasiūlymas Baltarusijai ir bus pateiktas“, - teigia premjeras S. Skvernelis.
Jis pabrėžia, jog pasiūlymo pateikimas nereiškia jokio susitaikymo su Astravo AE, čia nėra daroma jokio kompromiso su sąžine, neprekiaujama žmonių saugumu. Priešingai – šitas siūlymas rodo, kad Lietuva nesusitaiko su branduoline elektrine Lietuvos pašonėje.
Ministras Pirmininkas atkreipia dėmesį, jog didelė dalis infrastruktūros, kuri jau parengta Astravo AE, įskaitant išplėtotas tinklus ir elektros generavimo įrangą, gali būti sėkmingai išnaudota gamtinėmis dujomis varomai elektrinei išvystyti.
Atsisakius branduolinės jėgainės projekto, daugiau kaip 60 proc. jau sukurtos infrastruktūros galėtų būti panaudota dujinei elektrinei; Klaipėdoje funkcionuojantis SGD terminalas ir būsimas Lenkiją ir Lietuvą sujungsiantis dujotiekis atvertų galimybes bendradarbiauti su Baltarusija ir alternatyvaus dujų tiekimo srityje.
Neabejotina, kad priėmus tokį sprendimą būtų atvertas naujas pozityvus puslapis Lietuvos ir Baltarusijos dvišaliuose santykiuose.
„Baltarusijai siūlytume priimti strateginį sprendimą vystyti savarankišką ir diversifikuotą energetikos ūkį. Taip pat perspektyvų matytume atsinaujinančios energetikos srityje, kuri neįklampina šalies į šimtą metų trunkančius projektus. Žinoma, tai jau Baltarusijos teisė apsispręsti: ar vystyti vienpuse priklausomybe nuo vienos šalies pagrįstą energetikos politiką, ar imtis strateginių pokyčių energetikos srityje.
Tokia kryptimi žengia Lietuva, kuri galėtų būti ir geru pavyzdžiu, ir naudingu partneriu Baltarusijai“, - teigia Vyriausybės vadovas.
Akcentuotina, kad pasaulyje yra buvęs ne vienas atvejis, kuomet pradėta statyti branduolinė elektrinė nėra paleidžiama į gyvenimą.
Šaltinis: lrv.lt
Įdomu, kas šio siūlymo, šios nesąmonės idėjos autoriai?