2024 m. balandžio 18 d.

 

Netrukus bus pateiktas siūlymas, po kurio Baltarusijos atominė elektrinė niekada nepradės veikti

44
Paskelbta: 2019-03-04 18:58 Autorius: ekspertai.eu
S. Skvernelis. Nuotr. facebook.com
S. Skvernelis. Nuotr. facebook.com

Artimiausiu metu premjeras Saulius Skvernelis pateiks Baltarusijos valdžios atstovams pasiūlymą, kuris gali padaryti proveržį Astravo atominės elektrinės (AE) istorijoje ir lemti, kad branduolinė elektrinė Lietuvos pašonėje taip ir nepradėtų veikti.

Apie tai sklbiama vyriausybės pranešime visuomenei „Premjeras S. Skvernelis: dėl Astravo AE reikalingas ne tuščias oro virpinimas, o realūs pasiūlymai vardan mūsų žmonių saugumo“.

„Situaciją su Astravo AE paveldėjome tokią, kokia ji yra: elektrinė jau pastatyta ir realu, jog greitu metu pradės veikti. Tiems, kurie šiandien nepraleidžia progos pakalbėti apie Lietuvos žmonių saugumą ir būtinybę siekti, kad AE būtų uždaryta, norėčiau priminti, jog savo laiku jie turėjo progą pasiekti, kad Astravas išvis net nebūtų pradėtas statyti.

Tačiau tada reikėjo ne flirtuoti ar kolaboruoti su Baltarusijos valdžia, ne kurti rožines svajones apie atomines elektrines – dvynes Lietuvoje ir Baltarusijoje, ne mėgautis fasadiniais ir jokios realios naudos neduodančiais tarpusavio susitikimais. Tada reikėjo užimti konkrečią ir kietą poziciją, pasitelkti tarptautinę bendruomenę ir ekspertus, vykdyti nenuolaidžiavimo politiką, įrodyti ir įtikinti Baltarusijos valdžios atstovus bent jau pasirinkti kitą AE statybų vietą.

Deja, tai nebuvo daroma. Todėl šiandienines deklaracijas dėl rūpesčio mūsų žmonių saugumu galima  vertinti tik kaip veidmainystę. Galime ir toliau apsimetinėti, mėginti „uždarinėti“ elektrinę žodžiais. Daug iškilių politikų ilgus metus tai daro, neabejoju, darys ir toliau“, - konstatuoja Vyriausybės vadovas.

Jis primena, jog per kelis pastaruosius metus pavyko nuveikti reikšmingų darbų, susijusių su Astravo AE keliamomis grėsmėmis. Pasiekta,  kad tarptautinė bendruomenė  pagaliau pripažintų, jog Espo konvencija buvo pažeista ir aikštelė Astravo AE statybai parinkta netinkamai.

Vyriausybė taip pat parengė, o Seimas ypatingos skubos tvarka patvirtinto teisės aktus, kurie skelbia, jog į  Lietuvos elektros energijos rinką negali patekti elektros energija iš trečiųjų šalių, kuriose veikia nesaugios branduolinės elektrinės. Lietuvos energetikos sistemoje veikiantys akumuliaciniai elektros galios pajėgumai negali būti naudojami trečiųjų šalių nesaugių branduolinių elektrinių elektros akumuliavimo poreikiams tenkinti.

„Tačiau jei norime konkretaus rezultato, turime ne tuščiai kalbėti, o pasiūlyti savo kaimynams sprendimą ir galbūt prisidėti prie jo įgyvendinimo. Sprendimą, kuris padėtų ištaisyti netinkamos vietos pasirinkimo branduolinei energetikai plėtoti klaidą, nuimti Espo konvencijos uždėtą štampą. Toks pasiūlymas Baltarusijai ir bus pateiktas“, - teigia premjeras S. Skvernelis.

Jis pabrėžia, jog pasiūlymo pateikimas nereiškia jokio susitaikymo su Astravo AE, čia nėra daroma jokio kompromiso su sąžine, neprekiaujama žmonių saugumu. Priešingai – šitas siūlymas rodo, kad Lietuva nesusitaiko su branduoline elektrine Lietuvos pašonėje.

Ministras Pirmininkas atkreipia dėmesį, jog didelė dalis infrastruktūros, kuri jau parengta Astravo AE, įskaitant išplėtotas tinklus ir elektros generavimo įrangą, gali būti sėkmingai išnaudota gamtinėmis dujomis varomai elektrinei išvystyti.
Atsisakius branduolinės jėgainės projekto, daugiau kaip 60 proc. jau sukurtos infrastruktūros galėtų būti panaudota dujinei elektrinei; Klaipėdoje funkcionuojantis SGD terminalas ir būsimas Lenkiją ir Lietuvą sujungsiantis dujotiekis atvertų galimybes bendradarbiauti su Baltarusija ir alternatyvaus dujų tiekimo srityje.

Neabejotina, kad priėmus tokį sprendimą būtų atvertas naujas pozityvus puslapis Lietuvos ir Baltarusijos dvišaliuose santykiuose.

„Baltarusijai siūlytume priimti strateginį sprendimą vystyti savarankišką ir diversifikuotą energetikos ūkį. Taip pat perspektyvų matytume atsinaujinančios energetikos srityje, kuri neįklampina šalies į šimtą metų trunkančius projektus.  Žinoma, tai jau Baltarusijos teisė apsispręsti: ar vystyti vienpuse priklausomybe nuo vienos šalies pagrįstą energetikos politiką, ar imtis strateginių pokyčių energetikos srityje.

Tokia kryptimi žengia Lietuva, kuri galėtų būti ir geru pavyzdžiu, ir naudingu partneriu Baltarusijai“, - teigia Vyriausybės vadovas.

Akcentuotina, kad pasaulyje yra buvęs ne vienas atvejis, kuomet pradėta statyti branduolinė elektrinė nėra paleidžiama į gyvenimą.

Šaltinis: lrv.ltĮdomu, kas šio siūlymo, šios nesąmonės idėjos autoriai?

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
44. s
(2019-03-06 01:29:51)
(37.228.226.131) Parašė:

youtube.com/watch?v=3RFaFIKsjxk ///Исцеление памяти рода Благодарю43. VISIŠKAI
(2019-03-05 23:56:12)
(90.131.43.141) Parašė:

APGAILĖTINAS TIPAS42. pasimeciau....
(2019-03-05 18:57:20)
(78.61.0.42) Parašė:

jis cia rimtai ?? naudoti suskystintas brangias norvegiskas dujas is grybes ofsorinio laivo elektrinei ?? Jis du prie dvieju prideti moka ? Kiek kainuos tokia elektra ?????41. šernius
(2019-03-05 18:23:59)
(199.249.230.85) Parašė:

Man buvo keista, kai sužinojau, kad prieš Seimo rinkimus partijos varžosi dėl Skverno, jis gi matai buvo labai populiarus. Sunku buvo tą suprasti, bet rinkėjai parodė, kad tikrai buvo populiarus (tik man neaišku dėl ko). Dabar su ta elektrine, tai ją sustabdyti galima nebent suorganizavus Maidauną BL, o ne teikiant na visiškai absurdišką visomis prasmėmis pasiūlymą. Gal čia Lukošiui nesiuntė tokio pasiūlymo, o tai yra gryna priešrinkiminė akcija. Bet tai ko galima pasiekti tokia akcija, parodyti, kad premjeras kalbasi su anuo svietu? Ir nuo to jo populiarumas turėtų išaugti? Nu blyn, aš gal ir nepamatuotai, bet vis tik geresnės nuomonės esu apie Lietuvos liaudį :).40. 25. Anfisai
(2019-03-05 17:34:37)
(188.69.194.228) Parašė:

Naudos Lietuva tą elektrą net kaukdama, kol paleis savo. O teisės aktuose kalbama apie trečiųjų šalių nesaugias elektrines, prie ko čia Astravo ae. Tai bus saugiausia planetoj elektrinė, ir tikrai šalis ne "trečioji"39. Mindė
(2019-03-05 16:24:06)
(84.15.190.55) Parašė:

Atitrauks Batka saugiu atstumu Lietuvos sienas nuo elektrinės, kada nusibos jam tie marazmai. Prieš tai nusukęs į šoną tranzitą.38. KALTINKIT
(2019-03-05 15:47:50)
(5.20.39.93) Parašė:

kubilių [arba paklauskit visažinio anūko]...Skvernelis tik ieško išeities.37. Vytas
(2019-03-05 14:58:37)
(46.249.171.21) Parašė:

Svajoti (ir sapalioti) nedraudžiama. Skvernelis tikvienu aspektu teisus - deriti ar priešintis statybai AE Astrave teikėjo tada, kai tam buvo laikas, t.y. pradžioje. Bet tada konservatoriai su Kubilium priekyje patys svajojo ir planavo įvykdyti panašią operaciją - pastatyti ir Lietuvoje japonišką AE. Todėl tylėjo ir draugavo su Lukošenka. Bet Lietuvos žmonės pasakė "ne" šiai aferąi. Antausis konservatoriams buvo pelnytas: nereikėjo uždaryti saugios Ignalinos AE. O dabar jau per vėlu kelti vėjus. Kaip skelbė spauda, šiemet bus paleistas pirmas blokas. O Skvernelio pasiūlymas - grynas rinkiminis triukas.Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras