Konstitucinio Teismo pirmininkė Danutė Jočienė ir JTŽTK sprendimo Lietuvia fragmentas. |
LR Konstitucijoje skelbiama, kad „tarptautinės sutartys, kurias ratifikavo Lietuvos Respublikos Seimas, yra sudedamoji Lietuvos Respublikos teisinės sistemos dalis“.
Kaip gerai žinoma, nors Lietuva ir pripažįstama pasaulio moraliniu autoritetu ir padeda daugeliui valstybių eiti demokratijos ir laisvės keliu, tačiau pati kartais linkusi nevykdyti tarptautinių teismų sprendimų.
Pavyzdžiui, 2014 m. pavasarį Jungtinių Tautų žmogaus teisių komitetas (JTŽTK) nutarė, kad Lietuva pažeidė per apkaltą iš prezidento posto nušalinto Rolando Pakso politines teises, kai visam gyvenimui uždraudė jam eiti aukštas pareigas.
JTŽTK sprendimu, R. Paksui turi būti atstatytos visos politinės teisės nuo 2004 metų balandžio 6 dienos, būtent nuo tada, kada jis buvo nušalintas nuo pareigų.
Įvykdyti šiam sprendimui Lietuva, pagal galiojančią tvarką, turėjo 180 dienų – lygiai pusę metų.
Tačiau jau praėjo daugiau negu septyneri metai, o JTŽTK sprendimas neįvykdytas.
Ekspertai.eu kreipėsi į Konstitucinio Teismo pirmininkę Danutė Jočienė, prašydami atsakyti, „ar Lietuvai reikia vykdyti tarptautinių teismų sprendimus?“.
„Pagal Konstituciją, be kita ko, jos 135 straipsnio 1 dalį, 138 straipsnio 3 dalį, Lietuvos Respublika privalo sąžiningai vykdyti pagal tarptautinę teisę, taigi ir pagal tarptautines sutartis prisiimtus Lietuvos Respublikos įsipareigojimus; kaip ne kartą yra konstatavęs Konstitucinis Teismas, pagarba tarptautinei teisei, t. y. sava valia prisiimtų tarptautinių įsipareigojimų laikymasis, pagarba visuotinai pripažintiems tarptautinės teisės principams yra atkurtos nepriklausomos Lietuvos valstybės teisinė tradicija ir konstitucinis principas. Taigi jei Lietuva pagal ratifikuotą tarptautinę sutartį yra įsipareigojusi vykdyti tarptautinių teismų sprendimus, ji pagal Konstituciją privalo tai daryti“, - atsakė D. Jočienė.
Su visu JTŽTK sprendimu Lietuvai, kurio mūsų šalis piktybiškai nevykdo, galima susipažinti ČIA.
P. S.
Teisingumo ministerijos Atstovavimo Europos Žmogaus Teisių Teisme skyriaus vedėjas Donatas Murauskas 2018 m. pakomentavo susidariusią situaciją, teigdamas, kad „tarptautinė teisė yra gerbiama ir šalis turi vykdyti tokius sprendimus“.
Susiję:
Lietuva gali sulaukti labai rimtų pasekmių nevykdydama JTŽTK sprendimo dėl R. Pakso