2024 m. lapkričio 23 d.

 

Nuomos sunkumai Londone lietuvius verčia gyventi „kaip silkes bačkoje“

Paskelbta: 2014-05-27 15:57 Autorius: Jolanta Terminaitė l Anglija.lt
Anglija.lt nuotr.
Anglija.lt nuotr.

Išsinuomoti pirmąjį atskirą butą arba namą Londone yra nelengva užduotis – taip teigia lietuviai, šalyje gyvenantys pusantrų metų. Anot Anglija.lt pašnekovų, jiems jau seniai nusibodo gyventi viename kambaryje, tačiau nuomotis vieniems – per brangu. Lietuviai klausia, kaip pabėgti iš šio užburto rato, o Anglija.lt domisi, ar įmanoma išvengti didelių išlaidų, susijusių su būsto nuoma.

„Kaip silkės bačkoje“

„Londone gyvename jau pusantrų metų, viskas patinka, darbai, laisvalaikis, turime čia draugų. Tačiau vienintelis prastas dalykas – gyvenimo sąlygos. Gyvename nuomotame kambaryje, keturių miegamųjų name, kartu su dar šešiais mums nepažįstamais žmonėmis. Trūksta privatumo, kai susirenkame visi į virtuvę, tai kaip silkės bačkoje“, – taip savo gyvenimą Londone apibūdino Aistė, čia gyvenanti su vyru Tomu.

„Buvome nusprendę kentėti ir taip susispaudę gyventi tol, kol sutaupysime pakankamai pinigų užstatui ir galėsime paimti būsto paskolą. Paskaičius jūsų straipsnius apie būsto paskolą Anglijoje, suprantame, kad reikės taupyti dar bent porą metų. Tačiau jau pavargome gyventi kaip studentai, ir pradėjome ieškoti išsinuomoti nedidelį butą tik mums dviems“, – pasakojo Aistė. – „Abu dirbame, pajamos nėra labai mažos, tačiau nenorime viso uždarbio atiduoti butui. Bet norime gyventi patogiau. Užburtas ratas, tik kaip iš jo pabėgti?“ – klausė pašnekovai.

Pora jau pusmetį bando rasti atskirą būstą už prieinamą kainą, tačiau kol kas tai atrodo tik svajonė, nes nieko tinkamo susirasti nepavyksta – dažniausiai būna per brangu.

„Skaičiuojame, kad norėdami išsinuomoti butą, turėsim tam skirti mažiausiai 2 300 £ depozitui, pirmojo mėnesio nuomai į priekį, o ir agentūrų mokesčiai labai dideli. Už visokius patikrinimus, kad nesi įsiskolinęs, agentai prašo po 50 £, 60 £ svarų nuo žmogaus, dar kainuoja sutarčių parengimai ir taip toliau. Bet dar gali būti, kad sumokėjęs už tuos patikrinimus, buto negausi, jei savininkui kas nors netiks. Kaip mums sakė vienoj agentūroj, savininkai labai nori, kad turėtume rekomendaciją iš ankstesnio nuomotojo, bet juk mes ieškom pirmosios nuomos savo vardu!“, – stebėjosi Anglija.lt pašnekovė.

Negana to, anot Aistės, ne visi skelbimai, kuriuos deda agentūros, yra galiojantys. „Pamatom patinkantį butą, puolame skambinti – sako nebėra, jau išnuomotas, bet turime kitų – aišku, jie mums ne pagal kišenę. Kitą dieną vėl tą patį butą įdeda, kuris vakar jau buvo „not available“ – tai kaip suprasti“, – klausė Aistė.

Agentūrų mokesčiai – dideli

Iš tiesų, Aistė ir Tomas stebisi ne veltui – dideliais agentūrų mokesčiais pasipiktinę ir britai. Prieš pusmetį nuomos portalo „Rentify“ atliktas tyrimas parodė, kad beveik ketvirtadalio Londono nuomos agentūrų administraciniai mokesčiai yra virš 300 £. Agentūrų teigimu, šie mokesčiai yra už nuomos sutarčių parengimą ir rekomendacijų bei kredito istorijos patikrinimus.

Tyrimas parodė, kad agentūros kredito istorijos patikrinimą agentūros vidutiniškai įkainoja 50 £, nors pačių agentūrų išlaidos už šį patikrinimą gali būti tik 20 pensų, jei būtų užsakomas urmu iš kredito istoriją renkančių įmonių.

Panašią sumą pateikia ir kitas tyrimas – labdaros organizacijos „Shelter“ duomenimis, 2013 metais agentūrų mokesčiai už būsto nuomą vidutiniškai siekia 350 £. Šie mokesčiai skiriasi kiekvienoje agentūroje, todėl būtina paklausti, kiek kainuos išsinuomoti būstą per jų agentūrą. „Shelter“ įspėja, kad nuomos agentai negali iš tavęs imti mokesčio už buto ar namo aprodymą – tai neteisėta. Tačiau agentai turi teisę imti mokesčius už nuomos sutarties paruošimą, pratęsimą arba nutraukimą – už tai teks mokėti 50–100 £.

Reklamos standartų agentūra (angl. „Advertising Standards Agency“) 2013 metų pabaigoje paskelbė taisyklę būsto nuomos agentūroms, įpareigojančią klientams aiškiai nurodyti savo mokesčius šalia būsto nuomos kainos. Tačiau nėra taikomi jokie apribojimai agentūroms, kiek administracinių mokesčių jie gali priskaičiuoti.

Kaip išsinuomoti pigiau?

Jei nori išvengti agentūros administracinių mokesčių, reikėtų ieškoti būsto nuomai tiesiogiai iš savininko (angl. „landlord“). Privatūs asmenys dažniausiai ima minimalų mokestį arba visiškai neprašo mokėti už rekomendacijų ir kredito istorijos patikrinimą.

Skelbimų, kuriuose būstą nuomoja savininkai, galima rasti didžiuosiuose skelbimų portaluose. Tačiau yra tokių portalų, kuriuose apie nuomojamus butus ir namus skelbia tik privatūs asmenys.

Tokiuose portaluose skelbiama, kad susisiekiant tiesiogiai su savininkais ir išvengiant agentų, galima sutaupyti nemažą sumą pinigų, tačiau peržiūrėjus kelis skelbimus, matyti, kad netgi čia mokesčių neišvengsi. Pavyzdžiui, už dviejų miegamųjų butą teks mokėti išankstinę nuomą už mėnesį – 1 200 £, 1 800 £ nuomos užstatą (kurį pasibaigus nuomai atgausi, jei butą paliksi tvarkingą) ir dar 100 £ už nuomininko rekomendacijų surinkimą.

Nepamiršk papildomų išlaidų

Ką dar reikia apsvarstyti prieš išsinuomojant butą ar namą? Pirmiausia, galėsi padengti mėnesinius mokesčius: savivaldybės mokestį (angl. „council tax“), komunalinius mokesčius: už vandenį, elektrą, dujas, telefono ir interneto ryšį, televiziją, TV licenciją. Jei nuomojiesi butą, gali tekti mokėti paslaugų mokesčius (angl. „service charge“), pavyzdžiui, už bendro naudojimo patalpų apšvietimą, liftą ar durininką. Kokie yra šie mokesčiai, reikėtų pasiteirauti prieš pasirašant nuomos sutartį.

Antra, reikėtų nepamiršti išlaidų, susijusių su kraustymusi bei įsikūrimu naujajame būste.

Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras