2013 m. gruodžio 18 d. ŽŪR pirmininkas Andriejus Stančikas susitiko su Nyderlandų žemės ūkio atašė Toine van Poppeliu. Susitikimo metu aptartos kelios Lietuvos žemdirbiams itin svarbios temos – žemės pardavimo užsieniečiams problema ir laisvosios prekybos sutartis tarp ES ir JAV.
ŽŪR pirmininkas A. Stančikas Nyderlandų atstovui pristatė Lietuvos žemdirbių poziciją, kad Lietuvos žemė neturi būti parduodama užsieniečiams, kol mūsų ūkininkų gaunamos tiesioginės išmokos yra daug mažesnės už paramą, tenkančią senosioms ES šalims. „Šiuo metu lietuvių ir olandų žemdirbių konkurencinės sąlygos nėra lygios – olandai gauna net 4 kartus didesnes tiesiogines išmokas. Jiems tokia situacija, žinoma, naudinga, bet visi turi pripažinti, kad tokia padėtis nėra sąžininga Lietuvos žemdirbių atžvilgiu“, – kalbėjo ŽŪR pirmininkas. „Akivaizdu, kad olandai, kurių šalyje ūkiai per pastaruosius kelis dešimtmečius labai sustambėjo, – ir prognozuojama, kad stambės dar labiau, – domisi galimybėmis įsigyti žemės Lietuvoje“, – teigė A. Stančikas.
Taip pat kalbėta apie laisvosios prekybos sutartį tarp ES ir JAV. Pasak ŽŪR pirmininko, Nyderlandų atstovai šiai sutarčiai neprieštarauja – priešingai, jie laukia atsiveriančių JAV rinkų, į kurias rengiasi eksportuoti sausus pieno produktus. Tačiau T. van Poppelis pripažino, kad laisvosios prekybos sutartis turės savo kainą – Europai teks kažką aukoti. „Mes aiškiai išsakėme savo nuomonę, kad šiuose mainuose nebūsime ta auka“, – sakė ŽŪR pirmininkas.
Pokalbio metu Nyderlandų atstovas taip pat persakė prognozes, kad 2014–2020 m. bus paskutinis laikotarpis, kuriame veiks BŽŪP ir bus remiamas žemės ūkis. Vėliau neva šią funkciją perims nacionalinės valstybės. „Mes nesiekiame, kad BŽŪP tenkantis finansavimas būtų didinamas, – teigė ŽŪR pirmininkas. – Mes tik reikalaujame, kad tiesioginės išmokos būtų sulyginamos ir nebeiškreiptų rinkos ir konkurencijos sąlygų. Jei parama žemės ūkiui priklausys tik nuo nacionalinių valstybių, labai smarkiai išryškės skirtumai tarp turtingųjų šalių, kurios galės savo ūkininkams skirti nemažas sumas, ir ne tokių turtingų, kurių žemdirbiai gaus mažesnę paramą, – taip išsilaikytų dabartiniai ydingi rinkos iškraipymai.“
ŽŪR informacija