Šiandien Nyderlandų Karalystėje vykstantis referendumas dėl asociacijos sutarties tarp ES ir Ukrainos nėra taip plačiau nušviestas žiniasklaidos kaip birželio 23 d. vyksiantis Jungtinės Karalystės referendumas dėl išstojimo iš ES. Tačiau balandžio 6 d. olandų balsai gali lemti sutarties ateitį, nes ji privalo būti ratifikuota visų 28 ES šalių.
„The Economist“ gąsdina, kad šį referendumą „gali laimėti Putinas“.
Kai kurie analitikai sako, jog šis referendumas išvis gali suplėšyti ES į gabalus.
2005 m. olandai, skirtingai nei kiti europiečiai, atmetė ES konstituciją, todėl numanoma, kad ir dabar gali nutikti, jog jie pasipriešins vyriausybei ir ES. Migracijos krizė, suprastėjusi ekonominė situacija simpatijų ES Nyderlanduose nepridėjo.
Daugelis olandų nelabai žino, kas ta Ukraina ir kam reikalinga ta asociacijos sutartis.
„Na koks mums skirtumas – prisijungs jie prie mūsų ar ne?“ – sakė amsterdamietė.
„Toks jausmas, kad žmonės, kurie rengia šį referendumą, galvoja ne apie Ukrainą, o tiesiog nori palikti ES, o aš prieš“, – sakė kita amsterdamietė.
„Manau, kad šis balsavimas turės didžiulę įtaką referendumui Jungtinėje Karalystėje bei kitoms šalims, kurios gali daugiau nebepalaikyti ES“, – aiškino radikalus olandų politikas Chėrtas Vildersas (Geert Wilders).
Kijeve aktyvistai piketuoja prie Nyderlandų atstovybės, prašo palaikyti Ukrainą ir ES. Ukrainiečiai, jei olandų balsavimas jiems būtų palankus, galėtų be vizų keliauti beveik po visą ES.
Analitiko Jano Roso (Jan Ross) teigimu, ši sutartis, kaip kai kurie mano, nėra prekybos sutartis tarp Nyderlandų ir Ukrainos, todėl „vargšai ukrainiečiai negalės pirkti mūsų tulpių ir sūrio, o Ukrainoje juk vyksta karas, kurį sukėlė ši asociacijos sutartis“.
„Ši sutartis paprastam ukrainiečiui nepadės. Ji padės oligarchams, padės Porošenkai ir kitiems. Aš noriu ir olandai nori padėti ukrainiečiams, bet mes tai galime padaryti kaimynystės politikos būdu ir per visokius jau esančius fondus“, – aiškina olandų parlamentaras Haris van Bomelis (Harry van Bommel).
Finansų analitiko Makso Kaizerio (Max Keiser), nuomone, „Ukrainos sutartis su Sorošu yra kelias į niekur“.
Susiję:
Rytoj olandai spręs Ukrainos likimą ES