Po Gegužės 17-osios aukščiausios valdžios sankcionuoto teroro Garliavoje – 240 ginkluotų pareigūnų smurto prieš saujelę beginklių žmonių bei mažametę mergaitę, NDJ pirmininkui prof. Povilui Gyliui policijos teikimu buvo iškelta administracinė byla dėl gegužės 19 dieną Vilniuje įvykusios pilietinės protesto akcijos – „vaikštynių“ Gedimino prospektu iki Seimo rūmų. Visuomeninė organizacija NDJ, įsipareigojusi kovoti už visapusišką ir nuoseklią demokratiją, regis, turėtų visomis išgalėmis priešintis autoritarinių tendencijų stiprėjimui šalyje ir pareigūnų savivalei, nes „Tokie veiksmai yra labai rimtas posūkis policinės valstybės link“, - teigia VU prof. P.Gylys. Bet kaip tada suprasti NDJ lyderio remiamą birželio 21 d. mitingą prie Seimo rūmų? Policijos departamentui pateikus 80 tūkst. litų sąskaitą Neringai Venckienei už „nepriekaištingai atliktą“ mergaitės pagrobimo operaciją Garliavoje, ko gero, ne pats tinkamiausias laikas rengti NDJ palaikomas akcijas „basiems pareigūnams“ remti!..
Prof. P.Gylio byla bus nagrinėjama teisme birželio 26 dieną, o birželio 18-tą įvykusiame NDJ Valdybos posėdyje nutarta dalyvauti kuriant naują politinę jėgą, atsižvelgiant į vadinamojo „Lietuvos sąrašo“ steigėjų-rėmėjų programines nuostatas bei pagrindinius siekius. Beje, klausimas dėl klaninės teisėsaugos traiškomos N.Venckienės dalyvavimo „Lietuvos sąraše“, kurį turėtų tapti jo centrine ašimi, tebėra atviras, o be jos visa tai tėra fikcija!.. Bendru sutarimu NDJ Valdyba priėmė sprendimą palaikyti „Lietuvos sąrašo“ steigėjų iniciatyvą, TAČIAU gan kritišku momentu besirūpinusi „basais pareigūnais“ visuomeninė organizacija bei jos lyderis atsiduria dviprasmiškoje padėtyje tiek N.Venckienės, tiek ir teisėjos lemiamo apsisprendimo laukiančios politinės partijos „Drąsos kelias“ atžvilgiu.
Prof. P.Gylys mano, jog prieš rinkimus šalyje besiklostanti situacija kelia rimtą susirūpinimą dėl būsimo Seimo kokybės ir yra mažai vilčių, kad po rinkimų padėtis galėtų kardinaliai pasikeisti, nes sisteminėse partijose susiformavę „politbiurai“ vengia į valstybės valdymą pažvelgti plačiau ir kratosi pažangesnių žmonių: „Prieš rinkimus visi taps socialistais, net ir liberalai. Partijos prisimins, kas parašyta jų programose, atsiras ir patriotizmo požymių. Tačiau kyla klausimas, kiek iš tiesų bus ruošiamasi rūpintis paprastais žmonėmis ir spręsti valstybėje įsigalėjusias problemas. Mes žadame aktyviai stebėti, kuo skiriasi partijų pažadai nuo atliktų darbų, ir nevengsime to pasakyti visuomenei“, - teigia NDJ lyderis.
Tuo tarpu Seime vykstantys procesai aiškiai parodo, jog institucija, ginanti autoritarinį rėžimą, neturi nieko bendro su teisėtais Lietuvos žmonių lūkesčiais. Seimo laikinoji komisija, vykdanti politinį užsakymą - susidoroti su teisėja Neringa Venckiene, aštuoniais balsais prieš tris nutarė, kad likę komisijos posėdžiai bus uždari...
- Kaip žinote, šiuo metu Seimo laikinoji komisija, vadovaujama konservatoriaus Evaldo Jurkevičiaus, sprendžia teisėjos Neringos Venckienės teisinės neliečiamybės klausimą. Akivaizdu, jog yra vykdomas teisinio susidorojimo scenarijus, sankcionuotas „iš viršaus“. Generalinė prokuratūra, užuot nuodugniai ištyrusi Gegužės 17-osios teroro Garliavoje aplinkybes ir nubaudusi tikruosius kaltininkus, siekia patraukti baudžiamojon atsakomybėn mergaitės globėją N.Venckienę!.. Kokia būtų jūsų nuomonė šiuo klausimu?
- Šiuo konkrečiu atveju nereikėtų maišyti dviejų dalykų, kuriuos, aš manau, dalis žiniasklaidos ir valdžios maišo: yra teisėja Neringa Venckienė ir yra teta Neringa, mergaitės bei savo šeimos interesų gynėja. Tai yra du skirtingi dalykai. Antruoju atveju N.Venckienė elgiasi kaip žmogus iš ties sąžiningai, kovodama už savo brolio mergaitės ateitį. Tai viena.
Kita vertus, prasidėjęs teisinis procesas – tėra nevykęs bandymas padaryti iš N.Venckienės nusikaltėlę, nors jinai paprasčiausiai ginasi, kaip privatus asmuo. Aš manau, visa tai yra pedofilijos istorijos tęsinys, neabejotinai!.. Matyt, yra taikomi įvairūs scenarijai, siekiant žūt būt diskredituoti, palaužti, sutrukdyti N.Venckienei kandidatuoti į Seimą. Aš manau, kad spec. tarnybos atidžiai stebi situaciją ir priima atatinkamus sprendimus.
Tačiau yra ir kita šio reikalo pusė: visa tai matydami žmonės ir toliau manys, kad šita valstybė yra pavojuje, todėl Neringa Venckienė turės didžiulę visuomenės paramą, tame tarpe ir tokių žmonių, kuriuos vienija NDJ, bei asmeniškai mano paramą!.. Artimiausiu metu šiuo klausimu NDJ Valdyba priims atatinkamą sprendimą.
Mano artimiausi bendražygiai NDJ, kai man buvo iškelta administracinė byla dėl gegužės 19 d. Vilniuje vykusios pilietinės akcijos, nusiuntė į Seimą kreipimąsi, kad visos frakcijos įvertintų, kas iš tikrųjų čia vyksta: ar tai demokratija, ar ryškūs autoritariniai žingsniai?..
Deja, negaliu to patvirtinti dokumentais, tačiau 1991 metais pučo metu, po to kai jis nepasisekė, vienas buvęs partinis darbuotojas (o aš, kaip žinote, turėjau atsakingas pareigas savarankiškos LKP gretose, vėliau LDDP buvau antras žmogus) man pasakė, kad aš turėjau būti suimtas ir buvau dvyliktas tame sąraše. Jeigu tada jie manęs nesuėmė, tai gal dabar, birželio 26 d. teisme išnagrinėjus bylą, būsiu suimtas ir tokiu būdu bus ištaisyta „istorinė klaida“?..
Aš suprantu, kad gegužės 19 dieną pilietinės akcijos Vilniuje metu buvo užfiksuotas smulkus administracinis pažeidimas, bet visa tai tikrai neplaukia iš Konstitucijos dvasios. Mes, laisvi piliečiai, norėjome pareikšti savo nuomonę dėl įvykių Garliavoje. Tai yra šalies gyventojų pilietinė teisė, kurią mums garantuoja LR Konstitucija. Remiantis pagrindiniu šalies įstatymu, joks valdininkas, staiga susigalvojęs, negali trukdyti piliečiams išreikšti savo valią, kaip tai buvo padaryta gegužės 19 dieną.
- Seimo laikinajai komisijai, sprendžiant teisėjos N.Venckienės imuniteto panaikinimo klausimą, vienbalsiai buvo prabalsuota už tai, kad būtų pateikta gegužės 17 d. Kedžių namuose filmuota medžiaga, TAČIAU pirmiausia privati antstolė S.Vaicekauskienė, o vėliau ir Generalinė prokuratūra atsisakė tai padaryti, argumentuodami esą tai ikiteisminio tyrimo medžiaga. Ką manote apie tai?
- Tai tiesiog absurdas, kad privati institucija, privati antstolė nepateikia Seimui informacijos!.. Pavyzdžiui, visai neseniai Jungtinėje Karalystėje vyko teisinis procesas, kurio metu buvo apklausiamas pasaulinis žiniasklaidos verslo magnatas Rupertas Merdokas. Jis turėjo kalbėti teisybę, pateikti teismui būtiną medžiagą ir taip toliau. Kai JAV Kongreso komisija imasi darbo, tai jiems viskas prieinama, visa medžiaga dedama ant komisijos stalo. Savaime suprantama, tam tikrais atvejais neturi iškilti į viešumą konfidencialūs dalykai, saugoma valstybės paslaptis ir panašiai. Bet, atleiskite, šitas dalykas, dėl kurio dabar norima patraukti atsakomybėn teisėją N.Venckienę, nėra jokia valstybinė paslaptis! Tai kaip tik yra viešas reikalas – išsiaiškinti ir Seimui, ir visuomenei, kas gi iš tikrųjų vyko Garliavoje gegužės 17 dieną? Kokioje dar pasaulio šalyje privati antstolė gali neleisti įvykti viešam teisingumui? Tiesiog neįtikėtina, tačiau tik Lietuvoje antstolė gali būti pastatoma aukščiau Seimo!.. Jau pats faktas, kad privatus interesas vyrauja viešo intereso atžvilgiu, tai yra visiškas absurdas, įrodantis, kad pedofilijos istorija tęsiasi.
Visa tai reiškia, jog mūsų šalyje NETEISINGUMAS ir toliau yra vykdomas, bet objektyvaus, argumentuoto teisingumo nei teismų, nei teisėsaugos institucijos, ir netgi Seimas nesiekia!..
Ir kas svarbiausia, šiuo atveju yra absoliučiai pateisinamas žmonių nesupratimas ir pasipiktinimas: kaip privatus asmuo – antstolė gali neleisti Seimo komisijai susipažinti su visuomenei svarbia informacija – filmuota medžiaga?!..
- Garliavos dramos atveju šiurpinantys faktai tiesiog akis bado. Argi ne todėl Gegužės 17 dieną įvykdytą nusikaltimą patvirtinanti informacija slepiama, o įstatymus grubiai pažeidusieji pareigūnai paprasčiausiai tyčiojasi iš Seimo laikinosios institucijos?
- Jeigu Lietuvoje veiktų normali teisinė sistema, būtų pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl antstolės Sonatos Vaicekauskienės galimai neteisėtų veiksmų Garliavoje. Būtent antstolė prisiėmė visą atsakomybę už Kėdainių teismo sprendimo vykdymą – perduoti vaiką biologinei motinai L.Stankūnaitei. Todėl dabar visuomenė turi teisę žinoti: ar S.Vaicekauskienė neviršijo savo įgaliojimų? Mano nuomone, ši pareigūnė gegužės 17 dieną akivaizdžiai viršijo įgaliojimus. Ir jeigu mes pamatytume visą filmuotą medžiagą, tai vaizdas būtų dar aiškesnis!..
- Turbūt absurdiškiausia yra tai, kad Lietuvos teisėsaugoje pastebima tendencija – teisiama auka, o budelis išteisinamas?
- Čia jūs metaforiškai uždavėte man klausimą. Aš taip nevadinčiau tiesiogine prasme, bet manau, kad šiuo konkrečiu atveju viskas sukeičiama vietomis, nes labai tikėtina, jog antstolė S.Vaicekauskienė pažeidė įstatymus.
Man, pavyzdžiui, teko girdėti, kad gegužės 17 dieną Garliavoje buvo suspardytas žmogus, turintis tik vieną inkstą. O gal tuose filmuotuose kadruose aiškiai matyti, kad kažkas iš pareigūnų smurtauja prieš beginklius žmones?.. Klonio gatvėje buvo susirinkę taikūs žmonės ir jeigu jie antstolei kliudė įvykdyti teismo sprendimą, tai galima buvo juos nuvesti į šalį. Bet jeigu beginkliai piliečiai buvo spardomi, tokie atvejai turi būti išaiškinti, o prie to prisidėję pareigūnai privalo būti griežtai nubausti!.. Pagaliau, argi įmanoma beginkliams žmonėms priešintis prieš tokią milžinišką jėgą – 240 ginkluotų teisėsaugos pareigūnų?!..
- Jūsų nuomone, kokį sprendimą teisėjos Neringos Venckienės atžvilgiu turėtų priimti Seimo laikinoji komisija?
- Iki šiol Seimas užėmė institucijos „stovinčios po medžiu“ poziciją. Politikai stovi, viską mato ir galvoja, kad čia viskas taip ir praeis. Bet aš manau, kad šios kadencijos Seimui tai labai brangiai kainuos. Aišku, formaliai jie nusimeta nuo savęs atsakomybę, kadangi rimtai nesidomi valstybei nepaprastai svarbiu klausimu. Betgi čia ne tik paprastų žmonių emocijos, tai apskritai teisingumo Lietuvoje kertinis klausimas!.. Per nusikalstamai vilkintą bei numarintą Kauno pedofilijos istoriją mes aiškiai matome, kas iš tikrųjų vyksta mūsų valstybėje.
Jei Seimas teisėjos N.Venckienės atveju nusišalins arba priims sprendimus, kurie kertasi su morale ir sveika nuovoka, tai tie politikai, kurie tyli arba priima tokius tendencingus sprendimus (visų pirma, turiu omenyje Seimo laikinąją komisiją), jie atsakys, mažų mažiausiai, prieš istoriją. Bet jiems dar teks atsakyti ir prieš rinkėjus jau šį rudenį. Lietuvos istorijoje žmonėms, dabar teisiantiems Neringą Venckienę, gresia prakeiktų vienuolių vaidmuo!.. Jeigu Seime dirbantys politikai ir atsakingi pareigūnai neatliks pareigos savo valstybei, tai naujausių laikų Lietuvos istorijoje jų vaidmuo tikrai nepavydėtinas – jie amžiams liks prakeiktaisiais vienuoliais!.. Valstybės vardu priimdami neteisėtus sprendimus, visi jie dalyvauja NETEISINGUMO vykdyme.
- Pastaruoju metu Neringa Venckienė vis dažniau užsimena apie pasitraukimą iš teisėjų bei apsisprendimą pasukti į didžiąją politiką. Kaip vertintumėte šį N.Venckienės žingsnį - tapti partijos „Drąsos kelias“ flagmanu?
- Labai teigiamai žiūriu į tokią galimybę. Jeigu jau Neringai Venckienei likimas uždėjo tokią milžinišką naštą, kurią ji garbingai neša, elgiasi moraliai, vadinasi, teisingai, atlieka pareigą prieš savo globotinę, o tuo pačiu ir prieš valstybę, tai aš labai pozityviai vertinčiau patyrusios teisininkės apsisprendimą tapti politike.
- Ar jūs, kaip NDJ vadovas, svarstote bendradarbiavimo galimybes su Neringa Venckiene – būsima „Drąsos kelio“ pirmininke?
Šiandien galiu pasakyti tiek, kad aš labai pozityviai, kol kas asmeniškai, žiūrėčiau į tokį variantą. Na, o konkretybės priklausys nuo to, kaip seksis NDJ dialogas su „Drąsos keliu“. Aš manau, kad tai yra abipusiai naudingas šansas, kurį reikėtų bandyt išnaudoti. Kaip jau ne kartą esu sakęs, jeigu tik mums pavyktų sutelkti rimtą branduolį žmonių, kurie ne tik emociškai reaguoja į neteisybę, tačiau yra pasiruošę valdyti Lietuvos valstybę, tai aš manau, kad daugelis rinkėjų tuo patikės. Manoji misija – padėti valdyti valstybę. Kokia forma tai gali pasireikš, aš dar nežinau, bet faktas yra tai, kad esu pasirengęs patarti, dalyvauti tame procese, agituoti žmones. Ir jeigu viskas vyks, daugiau-mažiau, konstruktyviai ir pozityviai, tai aš čia matau gan realų šansą įsijungti į bendrą darbą.
- Juolab, kad Lietuvos valstybė pribrendo esminėms permainoms būtent dabar?
- Taip, aš manau, kad rudenį įvyksiantys Seimo rinkimai iš ties labai svarbūs! Tai yra unikali proga taikiu, demokratiniu būdu padaryti rimtas permainas, visų pirma, Lietuvos politinėje sistemoje, o po to teisinėje bei kitose srityse.
- Ir todėl šiuo atveju net klausimas nekyla – būti ar nebūti, dalyvauti ar nedalyvauti - tai šventa pareiga!..
- Ar žinote, dėl ko pastūmiau mokslo knygas į šalį? Kodėl aš čia dabar gaištu laiką, visur važinėju, agituoju ir taip toliau? Taigi ne dėl politinės karjeros visa tai darau!.. Ir jeigu tik pavyks, tikrai to vengsiu. Tačiau aš padėsiu tame šventame reikale Lietuvos žmonėms kiek tik galėdamas, nes tai yra mūsų valstybės gelbėjimas!..
Šaltinis - "Laisvas laikraštis"
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]