2024 m. birželio 14 d.

 

P. Markevičius: Šilumos sąskaitas, suformuotas pagal metrologiškai nepatikimus rodmenis, reikia paskelbti niekinėmis

23
Paskelbta: 2013-01-28 08:34 Autorius: ekspertai.eu

Teisininkas Paulius Markevičius, neseniai laimėjęs bylą prieš jį užčiaupti bandžiusius šilumininkus, atkreipė ekspertai.eu dėmesį, kad Lietuvos teismai pastaruoju metu priėmė du sprendimus, kurių svarbą sunku pervertinti: pripažinta, kad sąskaitos už šildymą ir karštą vandenį buvo formuojamos pagal metrologiškai nepatikrintų prietaisų parodymus. O tokios sąskaitos - neteisėtos. Šie sprendimai jau yra įsiteisėję.

“Zombiai” - nelegalūs

2012 metų spalio 19 dieną Vilniaus apygardos administracinio teismo teisėjai Gintaras Dzedulionis, Mefodija Povilaitienė ir Rosita Patackienė priėmė sprendimą, kuriuo konstatavo, kad nuotolinio šilumos punktų valdymo sistema "Rubisafe" yra nelegali ir negalėjo būti naudojama šilumos apskaitai.

Antrinės buvusios "Rubicon" įmonės sukurta įranga “Rubisafe”, liaudyje vadinama tiesiog “zombiais”, suteikia šilumininkams galimybę ne tik nuotoliniu būdu perduoti skaitiklio duomenis, bet ir reguliuoti šilumos punkto parametrus.

2011 metų lapkričio 24 dieną Lietuvos metrologijos inspekcija surašė “Vilniaus energijai” reikalavimą atlikti su “Rubisafe” sujungto skaitiklio metrologinę patikrą, o kol tai nebus padaryta, nenaudoti nuotoliniu būdu perduotų matavimo rezultatų atsiskaitymams, t. y., neišrašinėti pagal juos sąskaitų vartotojams.

“Vilniaus energija” šį reikalavimą bandė panaikinti teisme.

Tačiau teismas nusprendė, kad skaitikliai su prijungta “Rubisafe” sistema yra laikytini matavimo sistema, todėl jai būtina teisinė metrologijos patikra. Konstatuota, kad Lietuvos metrologijos inspekcijos reikalavimas nenaudoti nuotoliniu būdu perduotų matavimo rezultatų išrašant sąskaitas yra pagrįstas ir teisėtas. Šilumininkų skundas atmestas. 

Iš pradžių aiškinusi, kad “Rubisafe” naudojamas tik duomenų perdavimui, vėliau “Vilniaus energija” poziciją pakeitė - esą duomenys nurašomi ranka. Tačiau teismo šis išsisukinėjimas neįtikino: “...pareiškėjos poziciją, kad sąskaitoms už šilumą išrašyti nuotoliniu būdu perduoti šilumos skaitiklių duomenys nenaudojami, teismas vertina kritiškai ir atmeta.”

Visą sprendimo tekstą rasite čia

Pervertinti šį teismo sprendimą sunku: juk sąskaitos, suformuotos pagal metrologiškai nepatikrintus apskaitos prietaisus - neteisėtos.

Kokiam skaičiui žmonių ši informacija yra svarbi, galima įsivaizduoti iš to, kad 2011 metų vasarį, Lietuvos metrologijos inspekcijos viršininko Algirdo Skripėtos duomenimis, metrologiškai neįteisinta "Rubisafe" sistema buvo įdiegta maždaug 70-80 procentų Vilniaus šilumos punktų

Ekspertai.eu žiniomis, “Vilniaus energija” šio teismo sprendimo neskundė ir jis įsiteisėjo.

Sąskaitos už karštą vandenį - nelegalios

Be to, teismai pripažino, kad “Vilniaus energija” išrašydavo sąskaitas už karštą vandenį pagal metrolginės patikros neturinčius karšto vandens skaitiklius, nors tai yra neteisėta ir draudžiama.

2012 metų gegužės 14 dieną Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo teisėjai Stasys Gagys, Ričardas Piličiauskas ir Veslava Ruskan priėmė neskundžiamą nutartį, kuria atmetė UAB “Vilniaus energija” apeliacinį skundą byloje dėl privalomo Lietuvos metrologijos inspekcijos nurodymo, kurį šilumininkai siekė panaikinti.

Patikrinusi vieną sostinės daugiabutį, inspekcija nustatė, kad visi gyventojų butuose įrengti karšto vandens skaitikliai yra metrologiškai nepatikrinti, ir 2011 metų balandžio 7 dieną įpareigojo “Vilniaus energiją” atsiskaitymams su vartotojais naudoti tik karšto vandens skaitiklius su galiojančia metrologine patikra bei ją organizuoti.

Teismai atmetė bendrovės teiginius, esą ji neprivalo rūpintis skaitikliais, kurie yra gyventojų nuosavybė, ir šie skaitikliai nesą atsiskaitomieji prietaisai.

Konstatuota, kad “Vilniaus energija” yra karšto vandens tiekėja, visi minėto namo butuose įrengti skaitikliai yra metrologiškai nepatikrinti, nors “laikytini atsiskaitomaisiais, nes šių prietaisų rodmenys faktiškai yra naudojami atsiskaitymui su karšto vandens tiekėju - UAB "Vilniaus energija".

Būtent ši įmonė, kaip nurodė teismai, privalėjo pasirūpinti skaitiklių patikra: “bet kokiu atveju karšto vandens skaitiklis (įrengiamas naujas ar jau buvo įrengtas) turi būti su galiojančia metrologine patikra, už kurios organizavimą yra atsakingas karšto vandens tiekėjas.”

Tai padaryti “Vilniaus energija” turėjo jau daugiau nei prieš dvejus metus: “Bet kuriuo atveju nuo 2010 m. lapkričio 1 d. karšto vandens vartotojams nuosavybės teise priklausančius karšto vandens skaitiklius bei savo įrengtus karšto vandens skaitiklius turi prižiūrėti karšto vandens tiekėjas.”

Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo sprendimo tekstą rasite čia

Kaip ir nelegalios “Rubisafe” įrangos atveju, šis sprendimas reiškia viena: sąskaitos, suformuotos pagal metrologiškai nepatikrintų prietaisų rodmenis, yra neteisėtos.

Ši žinia aktuali ne vieno sostinės daugiabučio gyventojams, bet daugybei žmonių visoje Lietuvoje. Lietuvos metrologijos inspekcijos viršininko A. Skripėtos duomenimis, 2011 metų vasarį Vilniuje metrologiškai patikrinti buvo vos 5 procentai, o Lietuvoje - 65 procentai karšto vandens skaitiklių. 

A. Kubiliaus vyriausybė slėpė nuo visuomenės skandalingą padėtį

Kad sąskaitos už centralizuotą šilumą yra neteisėtos, Andriaus Kubiliaus vyriausybė žinojo jau prieš dvejus metus: apie tai kalbėta 2011 metų vasario 11 dieną vykusiame vyriausybės darbo grupės posėdyje.

Tačiau valdžios atstovai šią svarbią žinią nuo visuomenės nuslėpė. Apie tai pranešta tik internetiniame Žvėryno bendruomenės puslapyje:

"Posėdžio metu buvo konstatuota, kad šilumos tiekėjai neteisėtai naudoja metrologiškai nepatikrintus apskaitos prietaisus, kuriuos apskaitai naudoti draudžia galiojantys teisės aktai. Todėl visos sąskaitos už šilumą yra niekinės. Buvo sprendžiama, ar šias aplinkybes skelbti viešai, tačiau Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos atstovė išsakė nuogąstavimus dėl galinčio kilti chaoso, kai vartotojai sužinos, kad visos sąskaitos už šildymą yra neteisėtos."

Galima tik spėlioti, kiek piliečių būtų ryžęsi ginti – o gal ir apgynę – savo teises teismuose, ginčydami nelegalias sąskaitas, jei valdžia, pabijojusi kelti “chaosą” monopolininkų apsėstame ūkyje, nebūtų šiuo klausimu išsisukinėjusi.

Teisininkas, Žvėryno bendruomenės vicepirmininkas Paulius Markevičiaus:

Beveik visas Vilnius nuo 2003 metų mokėjo už šilumą pagal nelegalias šilumos sąskaitas, kurios buvo parengtos pagal metrologiškai nepatikrintų šilumos skaitiklių su nuotoliniu duomenų perdavimu rodmenis. Dar daugiau, bemaž visas Vilnius daugiau nei dešimtmetį mokėjo už karštą vandenį pagal nelegalias karšto vandens sąskaitas, kurios buvo parengtos pagal metrologiškai nepatikrintų karšto vandens skaitiklių rodmenis. Tokią šilumos ir karšto vandens apskaitą draudžia įstatymas. Valdžia privalo imtis priemonių, nes manau, kad šilumininkai peržengė visas sukčiavimo ribas!

Visas šilumos sąskaitas, kurios buvo suformuotos pagal metrologiškai nepatikimus rodmenis, reikia paskelbti niekinėmis ir įpareigoti šilumininkus perskaičiuoti visus mokėjimus už šildymą ir karštą vandenį. Visus nuostolius turi prisiimti patys šilumininkai, nes tik jie yra atsakingi, kad tiek metų netikrino apskaitos prietaisų, išrašinėdami neteisėtas sąskaitas.

Tačiau kol kas matome priešingus veiksmus - Energetikos inspekcija, dar 2011 metų lapkritį nurodžiusi demontuoti nelegalią nuotolinio valdymo įrangą, šiuo metu pakeitė nuomonę ir nebereikalauja demontavimo. Matyt, todėl, kad valdžia to nebereikalauja, nes vėl bijo galinčio kilti "chaoso". Tik reiktų paklausti, kodėl chaosu vadinamas teisėtas reikalavimas laikytis įstatymų ir atsakyti už jų nesilaikymo pasekmes. Ir kur didesnis chaosas - mūsų šildymo sąskaitose ar privertus šilumininkus laikytis įstatymų?!

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
23. Paprastas>22
(2015-09-02 16:46:41)
(88.118.179.138) Parašė:

„Reikia pagalbos, padėkite apsiginti.“... Jog aiškiai: „su vartotojais naudoti tik karšto vandens skaitiklius su galiojančia metrologine patikra bei ją organizuoti.“ Taigi reikalaukit kad Jums būtu pateikta „galiojančią metrologinę patikra“, negavus į teismą.22. Raugerškis
(2015-09-02 15:35:36)
(5.20.140.213) Parašė:

Sveiki, o su skaitikliais kokia padėtis dabar? Ar kas nors keitėsi? Nes Vilniaus energija mūsų name diegia nuotolinius skaitiklius. Reikia pagalbos, padėkite apsiginti.21. Angga
(2013-02-12 11:11:15)
(206.223.182.82) Parašė:

Do not underestimate the Koreans they are state of art in ship buldiing and are aiming the same in Aircraft and nuclear energy field.Well advised for India to get into some sort of alliance and harness Korean tech.....which also adds to china s irritation politically to see korean- indian alignment.Remember we do not have anything like their Dokodo.......20. Dmitriy
(2013-02-10 13:47:49)
(212.125.198.148) Parašė:

Do not underestimate the Koreans they are state of art in ship buliding and are aiming the same in Aircraft and nuclear energy field.Well advised for India to get into some sort of alliance and harness Korean tech.....which also adds to china s irritation politically to see korean- indian alignment.Remember we do not have anything like their Dokodo.......19. Zveryno bendruomene
(2013-01-31 12:11:33)
(169.252.4.21) Parašė:

Reikia visiems masiskai su skundais kreiptis i Metrologijos inspekcija, kad patikrintu VISUS namas ir surasytu ipareigojimus silumos tiekejui bei skirtu baudas uz nelegalius skaitiklius. Inspekcijai nustacius pazeidimus, atsiranda pagrindas kreiptis i teisma del nelegaliai priskaiciuotos silumos energijos perskaiciavimo. Cia reikia rasyti pretenzija silumos tiekejui, o siam atsisakius perskaiciuoti, kreiptis su skundo i Energetikos inspekcija ir Kainu komisija pagal Energetikos istatymo 34 str. 2 d. ir 3 d. Jei Komisijos ir Inpekcijos sprendimai netenkins, tuomet reikes kreiptis i Vilniaus apygardos teisma, skundziant Komisijos ir Inpekcijos sprendimus.18. Aciu Pauliui
(2013-01-31 11:29:17)
(193.219.91.249) Parašė:

bet kas toliau,duoti i teisma vilniaus energija.17. to taigi
(2013-01-30 14:03:14)
(46.4.203.247) Parašė:

zmonems turintiems sklypeli zemes ir lusna miesto rybose bus sakes. Eilinis pazeidziamiausios visuomenes dalies apiplesimas.16. taigi
(2013-01-30 11:50:00)
(94.46.9.233) Parašė:

prie visų jau esamų "malonumų" prisidės (tiksliau prisidėjo) dar ir naujas žemės mokesčio įstatymas – tai nauja fin.kilpa žmonėms, ir dar viena priežastis emigruoti iš gimtosios šalelės... Jo, mąsto mūsų valdžia, mąsto, kaip prisitraukti naujus gyventojus mūsų teritorijoje iš rytų šalių...Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras